AKCIJA udruge Roda “Prekinimo šutnju”, u sklopu koje žene otkrivaju svoja neugodna iskustva tijekom poroda, podigla je ovih dana veliku buru u javnosti. Liječnici su ogorčeni jer se u javnost iznose isključivo negativne priče, ali i ističu kako je i jedno od takvih negativnih iskustava – previše.
Udruga Roda ovih je dana povodom akcije #Prekinimo šutnju” uputila pismo ministru zdravlja Siniši Vargi, u kojem ističu kako im nije cilj blatiti hrvatske liječnike i rodilišta, već upozoriti na probleme, te kako odmah nakon ove akcije kreće sljedeća u kojoj će žene pisati o pozitivnim iskustvima s porođaja.
“Poštovani ministre Varga,
budući da je RODA aktivna u zagovaranju dostojanstvene skrbi tijekom trudnoće i poroda te u educiranju budućih roditelja već više od 12 godina, u posljednje tri godine provodimo akciju povodom 16 dana aktivizma. Tom akcijom ukazujemo na nasilje koje žene trpe u trudnoći i porodu, a prisutno je, nažalost, i u svim hrvatskim rodilištima.
Ove godine provodimo akciju #PrekinimoSutnju kojom putem društvenih mreža pozivamo žene da s nama i sa drugim ženama podijele svoje iskustvo nasilja koje su doživjele u hrvatskim rodilištima. Akcija je nadišla sva naša očekivanja te u javnosti i medijima ima ogroman odjek koji ne jenjava. Iako je to potvrda da je tema itekako važna, naš cilj nije akciju provoditi isključivo preko medija, već nam je ona poticaj za traženje hitnih izmjena praksi koje vrijeđaju i ponižavaju žene. Svjesne smo da do promjena nećemo doći ako potenciramo sukobe sa strukom. To nam nikako nije cilj.
Mi u Rodi nikako ne smatramo da su svi liječnici loši, da je svako iskustvo loše ili da je Hrvatska loše mjesto za porode – barem ne lošija u odnosu na zemlje okruženja, dapače. Zato odmah nakon ove akcije kreće sljedeća u kojoj će žene pisati o svojim prelijepim iskustvima porođaja. Te lijepe priče redovno pratimo i prenosimo na našim stranicama roda.hr i rodilista.roda.hr.
Međutim, smatramo da se ljudska prava žena u rodilištima ozbiljno krše, da je uzrok tome tradicionalni stav društva, ali i struke, prema ženi te neprepoznavanje osnovnih potreba žene koja rađa. Svako nasilje i neprimjereno ponašanje prema ženi – rodilji treba prepoznati i osuditi, ne s ciljem linča osobe ili ustanove, već kako bi se takva praksa gaženja dostojanstva žena hitno izmijenila. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova više je puta jasno i javno naglasila da se u ovom slučaju radi o spolnoj diskriminaciji.
Rodi se, od pokretanja akcije, javljaju odvjetnički uredi s ponudom besplatnog zastupanja žena u tužbama prema rodilištima. Mi vjerujemo da to nije jedini način da se promjene i dogode.
Stoga nam je vrlo važno pridobiti Vašu jasnu osudu bilo kojeg oblika nasilja koje trpe žene pri porodu u rodilištima, kao što nam je važno vidjeti da ćete nakon ove akcije uspostaviti prijeko potrebnu edukaciju i/ili sustav nadzora preko kojeg bi žene mogle prijavljivati slučajeve nasilja koje bi onda inspekcija istraživala. S obzirom da smo već kroz projekt koji je vaše Ministarstvo financiralo 2012. godine, “Moja prava u trudnoći i porodu” razvile bazu za kršenja prava u trudnoći i porodu, dostupnu na stranici rodilista.roda.hr, te da blisko surađujemo s udrugama i institucijama koje bilježe slučajeve diskriminiranja, mogle bismo pomoći oko razvijanja takvog mehanizma te smo otvorene za suradnju.
Budući da ste se javno izjasnili kako ćete se zalagati za integritet korisnika i korisnica zdravstvene skrbi u Hrvatskoj, te da sa ženama koje rađaju u Hrvatskoj dijelite barem jedno negativno iskustvo jer ste se sami osjećali poniženi kad su vam, kako su mediji prenijeli, brijali međunožje prije operacije, vjerujemo da ste posebno senzibilizirani na takve nehumane i nepotrebne situacije koje nažalost doživi skoro svaka rodilja u Hrvatskoj.
Za promjene za koje se Roda zalaže nisu potrebna financijska sredstva; uvijek naglašavamo da je potrebna isključivo promjena stava, promjena ukorijenjene prakse i načina komunikacije prema korisnicima/korisnicama zdravstvenih usluga.
Javljamo Vam se s pozivom da osudite nasilje koje se događa u rodilištima, ne osuđujući pritom konkretne bolnice ili liječnike, već osuđujući mentalitet koji to omogućuje. Smatramo da ćete tako pokazati odgovornost svoje funkcije, pokazati da prepoznajete i poštujete žene koje, rađajući jednom ili dvaput u životu, umjesto osnažujućeg i prelijepog životnog iskustva, iz rodilišta izlaze s traumom, zbog koje se teško odlučuju na sljedeću trudnoću. Pokazat ćete tako da ste prvi ministar zdravlja koji je osjetljiv na ovu problematiku koja se tiče isključivo žena i da ste spremni priznati loše prakse i mijenjati ih.
Nedavno je na Filipinima, u suradnji s nevladinim udrugama poput Rode, doministar zdravlja legao pred novinarima na ginekološki stol kako bi iskusio poniženje i strah koji žena osjeća u takvom neprirodnom i potčinjenom položaju dok rađa. Akciju je javnost pozdravila i pozitivna informacija se prenijela po cijelom svijetu. Smatramo da takvim pristupom sustav pokazuje da nije odvojen od ljudi, već da im služi.
Pozivamo Vas zato da zajedno organiziramo identičnu akciju kojom ćete se Vi osobno solidarizirati sa ženama u Hrvatskoj. Akcija povodom 16 dana aktivizma završava 10. prosinca pa molimo da nam se žurno javite s prijedlogom termina sastanka.
Vjerujemo da ćete prepoznati ozbiljnost nasilja s kojim se susreću žene u svojem najosjetljivijem i očekivano najsretnijem trenutku u životu, te da ćete podrškom ove naše akcije i osobnim sudjelovanjem u njoj pokazati senzibiliziranost s ovom problematikom.
S poštovanjem,
Daniela Drandić, voditeljica Trudnoće i poroda
Roditelji u akciji – RODA
Ministru je dostavljeno i nekoliko pisama žena koje su se priključile akciji, podijelivši svoje iskustvo. Sva iskustva možete pročitati na Rodinoj Facebook stranici, u albumu 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, izvijestili su iz Udruge Roda.
HUBOL: Hrvatska rodilišta mjesta su sigurnog, stručnog i humanog okružja
O akciji “Prekinimo šutnju” Udruge Roda očitovala se i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) iz koje navode kako osuđuju svako nasilje, ali kako neprimjereno ponašanje prema rodiljama nije obrazac ponašanja već iznimka u hrvatskim bolnicama.
“Jedan od proklamiranih ciljeva djelovanja Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) jest unapređenje kvalitete, sadržaja i vrste zdravstvene usluge u bolničkim ustanovama pa tako i poroda.
HUBOL najoštrije osuđuje nasilje bilo kakvog oblika nad bilo kime, a poglavito nad ljudima koji imaju zdravstvene potrebe, odnosno onima kojima je nužno pružiti medicinsku pomoć. Trudnice i rodilje zaslužuju posebnu skrb i pažnju i neprihvatljivo nam je da im porod bude traumatično iskustvo prilikom kojeg im se narušava ljudsko dostojanstvo. Zalažemo se i uvijek ćemo se zalagati za međusobno uvažavanje i stvaranje povjerenja između zdravstvenih djelatnika i pacijenata.
Podržavamo aktivnosti koje će doprinijeti borbi protiv nasilja nad ženama, no smatramo da je način na koji Udruga Roda provodi akciju “Prekinimo šutnju” pogrešan i potencijalno kontraproduktivan. Iz osobnog iskustva, ali i iskustva brojnih žena koje su rodile u Hrvatskoj, odgovorno tvrdim da se gotovo svi porodi u hrvatskim rodilištima obave na krajnje profesionalan, human, stručan i brižan način pri čemu se ne narušava ljudsko dostojanstvo rodilje.
Nažalost, ponekad, što iz objektivnih, a što iz subjektivnih razloga, žene nisu zadovoljne tretmanom koji su imale tijekom poroda. I jedan takav slučaj previše je! Njega se ni po što ne smije zanemariti, ali niti nametnuti javnosti kao obrazac načina obavljanja poroda u hrvatskim bolnicama. Tendencioznim pristupom, pa i uz najbolje namjere, bezrazložno se unosi nemir među trudnice i narušava povjerenje između zdravstvenih djelatnika i rodilja koje je iznimno važno za uspješan i netraumatičan porod.
Smatramo da sve pojedinačne slučajeve ugrožavanja određenih prava, a poglavito provođenja nasilja nad ženama tijekom poroda, treba čim prije procesuirati i razriješiti u ustanovi u kojoj je došlo do neželjenog incidenta te na osnovu objektivno utvrđenih činjenica poduzeti sve potrebne mjere da se isto ne ponovi, a odgovorni sankcioniraju. Javnost treba objektivno informirati o svim aspektima vezanim uz provođenje peripartalne zaštite.
Hrvatska rodilišta mjesta su sigurnog, stručnog i humanog okružja, u kojem zdravstveni djelatnici holistički pristupaju rodiljama, a ljudski život doživljavaju najvećom ovozemaljskom vrijednošću”, stoji u priopćenju kojeg potpisuje predsjednik HUBOL-a dr. Trpimir Goluža, specijalist ginekologije i porodništva.
Izvor: Index.hr