OBLJETNICA AKCIJE MASLENICA – Veliki mimohod ratnih postrojbi HV-a Zadrom!


Na središnjoj svečanosti obilježavanje 22. godišnjice vojno-redarstvene akcije Maslenica, jedne od najuspješnijih osloboditeljskih operacija, u srijedu je predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko rekao da je ona potvrdila vjeru u hrvatsku državu i branitelje.

“Ovo je prilika da se prisjetimo vrijednosti na kojima je stvorena ova zemlja, na slobodu koju smo stekli i obranili, na demokraciju i samostalnost hrvatske države za koju smo se izborili”, rekao je predsjednik Hrvatskog sabora Leko. Istaknuo je kako se prisjećamo akcije koja je potvrdila vjeru u hrvatsku državu i branitelje, te bila prethodnica Bljesku i Oluji.

Oslobodivši za samo 72 sata 92 četvorna kilometra hrvatskog teritorija, što je omogućilo ponovno cestovno povezivanje Dalmacije s kopnenom Hrvatskom, postrojbe Hrvatske vojske (HV) i policije ostvarile su glavne ciljeve operacije Maslenica. Prije operacije Hrvatska je nastojala brojnim pregovorima, potpisanim sporazumima i primirjima s pobunjenim Srbima, potaknuti dogovorno rješavanje svih pitanja, no oni su sve dogovoreno izigravali.

Središnja svečanost 22. obljetnice Maslenice počela je ujutro polaganjem vijenaca pred središnji Križ zadarskoga gradskog groblja u spomen na poginule branitelje.

Uz brojne branitelje i sudionike operacije, obilježavanju nazoče i izaslanici predsjednika Republike i Vlade, te Hrvatske vojske (HV), Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) i Glavnog stožera Oružanih snaga RH, te predstavnici lokalnih vlasti. Svojim poginulim suborcima počast je odao i umirovljeni general Ante Gotovina, koji novinarima nije želio davati izjave.

Najsvečaniji dio, kao i nekoliko prošlih godina, bio je mimohod postrojbi sudionica operacije s ratnim zastavama gradskim središtem.

Obilježavanje se nastavilo predstavljanjem dokumentarne knjige “Operacija Maslenica – sjećanje sudionika”, autora Tomislava Šulja i Vladimira Brnadića u dvorani Kazališta lutaka. Riječ je o 8. knjizi iz serije „Republika Hrvatska i Domovinski rat 90.-95. Memoarsko gradivo“ u izdanju Hrvatskoga memorijalno – dokumentacijskog centra. O knjizi su govorili njezin recenzent general Rajko Rakić, te sami autori Tomislav Šulja, kojem će akcija Maslenica biti tema doktorkog rada, i Tomislav Brnardić, urednik HTV-ove emisije “TV kalendar”. Upravo je Brnadić inicirao snimanje dokumentarnog filma o ovoj akciji, a kako sav snimljeni materijal nije ušao u dokumentarac uz veliku Šuljev rad nastala je knjiga koja je zapravo kombinacija autorskog teksta i svjedočanstava skoro 120 sudionika akcije Maslenica.

U svojoj je recenziji general Rakić je istaknuo kako “ova knjiga nadopunjuje sve prethodne koje se o akciji Maslenica napisane jer ona nije imala prostornih ograničenja”, a koautor Šulja je prvenstevno naveo njezine nedostatke te se braniteljima zbog njih ispričao: nedosatju u njoj svejdočanstva niza važnih sudionika poput generala Gotovine i Markača jer su u vrijeme rada na knjizi oni bili u haškom pritvoru, ali i nekih drugih boraca s prve crte bojišnice.

U operaciji Maslenica prvi put su angažirane sve grane hrvatskih Oružanih snaga. Međutim, akcija je uz ostalo važna i zbog toga, kako je rekao Rakić, što su i s jedne i druge strane bojišnice bile ujključene najbolje snage, a u toj je bitki pobjedila hrvatska strana.

Izvor: Slobodna Dalmacija


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)