Prošlo je više od dva mjeseca otkako je Prosvjetna inspekcija poništila natječaj za učitelja razredne nastave u Područnoj školi Tribanj Kruščica i izabranoj kandidatkinji Martini Čavić zabranila obavljanje poslova u toj školi.
Bio je to epilog velikog skandala u malome mistu pod Velebitom koji je pokrenuo 29-godišnji učitelj Šime Jović jer je nakon pet godina rada na zamjenama u toj područnoj školi, umjesto posla, na kraju dobio otkaz budući da je na natječaju primljena druga učiteljica. Jović se, naime, na brojnim adresama žalio kako je u ovom slučaju riječ o evidentnom nepotizmu i sukobu interesa jer je kandidatkinju Čavić izabrao Školski odbor od sedam članova, od kojih je jedan njezin suprug, zaposlen u Općini Starigrad, a drugi je njezin kum.
Uz to se žalio i na brojne druge proceduralne pogreške, od toga da nije na uvid dobio zapisnik Školskog odbora o izboru učitelja niti objašnjenje zašto je druga kandidatkinja na natječaju bila bolja od njega.
Nakon što smo objavili tekst o tom slučaju, reagiralo je i nadležno ministarstvo, odnosno Prosvjetna inspekcija, koja je inspekcijskim nadzorom zabranila obavljanje poslova učiteljici razredne nastave zbog nepravilnosti u postupku izbora kandidata po natječaju.
To je bilo 7. siječnja. Do danas se ništa nije dogodilo, niti se za korak pomaknulo u ovom slučaju. Novog natječaja nema, a učiteljica kojoj su zabranili rad zbog nepravilnosti starog natječaja i dalje radi u Područnoj školi Tribanj Kruščica. Na pitanje što se događa, odgovor smo tražili od Ministarstva obrazovanja, odnosno Prosvjetne inspekcije.
“Na navedeno rješenje i škola i radnica uložile su žalbu, a kako se ne radi o hitnoj mjeri, žalba odgađa izvršenje rješenja te stoga škola nije bila dužna postupiti po rješenju dok drugostupanjsko tijelo ne riješi žalbu. Navedeni je predmet u postupku rješavanja”, rečeno nam je u Ministarstvu.
Suprug u odboru
Martina Čavić, koja se žalila na odluku inspekcije, od samog je početka tvrdila da njezino zapošljavanje u Područnoj školi Tribanj Kruščica nema nikakve veze s nepotizmom, nego da je i ona sama prošla brojne zamjene u šest različitih škola u Zadarskoj županiji i dobila 30 odbijenica dok nije primljena na ovaj posao.
Štoviše, uzvratila je Šimi Joviću da njegova majka radi kao učiteljica u OŠ “Starigrad” i da je na temelju toga on bio pozivan na zamjene, a i da se njezin suprug povukao s glasanja Školskog odbora kad se odlučivalo o njezinu zaposlenju. Uz nju, žalila se i OŠ “Starigrad”, čija ravnateljica Jadranka Marasović i dalje tvrdi da je izbor učiteljice bio u skladu s procedurom i zakonom.
Jedino što u cijeloj priči nije jasno jest zašto se ovoliko oteže s konačnim rješenjem ovog slučaja. Naime, i škola i radnica imaju pravo žalbe na prvostupanjsko rješenje Prosvjetne inspekcije u roku od 15 dana, a po toj žalbi rješenje donosi drugostupanjsko tijelo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. A tog rješenja nema ni nakon dva mjeseca.
Izvor: SD/ZDanas