Nakon rekordne prošle godine i prevezenih 495 tisuća putnika, Zračna luka Zadar ove godine neće bilježiti rast prometa. Iako sezona počinje zadnjeg vikenda u ožujku, a uprava Zračne luke pregovara s još nekoliko potencijalnih avioprijevoznika, poslovni planovi za ovu godinu ne predviđaju značajniji rast broja putnika. Štoviše, zbog naglih otkazivanja nekih zrakoplovnih kompanija od početka ove godine, na Zračnoj luci Zadar iskreno kažu kako će biti uspjeh ukoliko ovu sezonu završe na istim brojkama kao lani, piše Zadarski.hr
Samo odlazak ScandJeta zadarskoj zračnoj luci znači 29 tisuća putnika manje jer je udio švedskog touroperatora u ukupnom prometu lani iznosio oko 5,8 posto. Loše vijesti stižu i iz Poljske. Njihova zrakoplovna kompanija Eurolot, koja je Zadar povezivala sa tri najveća poljska grada, otišla je bankrot, što znači još sedam tisuća putnika manje. Hoće li netko drugo preuzeti te linije, više će se znati nakon razgovora s Poljacima. Iako se početkom godine činilo kako će i irski Ryanair, koji trenutno nosi većinu prometa na Zračnoj luci Zadar sa svojih 65 posto i 320 tisuća prevezenih putnika u 2014., ove sezone značajno smanjiti broj rotacija, to se srećom nije dogodilo. Prvotno najavljenih 880 rotacija sada je pojačano za dodatnih 90 pa se razlika u odnosu na lanjskih 1060 ipak neće toliko drastično osjetili na broju putnika. No, Irci su smanjili broj destinacija na koje će Ryanair iz Zadra letjeti.
– Njihova poslovna filozofija je “više rotacija, manje destinacija” jer im cilj postići što bolju popunjenost na postojećim linijama. Od 15 destinacija koje su lani vozili, ukinuli su dvije za Norvešku (Billunda i Oslo) te jednu za Dansku (Haugesunda). Linija za Haugesund imala je popunjenost od 56 posto, Bilund 68, a Oslo 70 posto. Iako to nisu male brojke, time očito nisu bili zadovoljn jer im punjenja za, primjerice, Bruxelles, London ili Dublin idu od 80 do 90 posto – govori direktorica Zračne luke Irena Ćosić.
Točan broj rotacija i destinacija ove najveće svjetske niskotarfine kompanije prema Zadru bit će službeno objavljen tek sredinom ožujka kada se u Dublinu potpisuje ugovor, točnije aneks ugovora o udruženom oglašavanju koji Županija, Grad, jedinice lokalne samouprave i turističke zajednice sa zadarskog područja potpisuju sa Ryanairom. Riječ je o zajedničkom financiranju oglašavanja i reklame zadarske turističke regije u promotivnim kampanjama ovog niskotarifnog prijevoznika koji uplatom tih sredstava zapravo uvjetuje svoj dolazak na neku destinaciju.
Prve godine Ryanairova dolaska u Zadar sa 10.844 putnika ta je reklama koštala 120 tisuća eura, a sedam godina kasnije i 157.253 dovezenih putnika u 2014. godini, reklamu na Ryanirovim stranicama Zadrani su platili 1,3 milijuna eura odnosno 10 milijuna kuna. Taj ugovoreni iznos porastao je još za dva i pol milijuna kuna PDV-a koji im je nedavno, u iznosi od 1,2 milijuna kuna, pristala pokriti Hrvatska turistička zajednica jer Zadarska županija te novce nije imala.
No, osim tog PDV-a, Zadrani iz godine u godinu imaju sve više problema s plaćanjem računa Ryanairu pa se gotovo u svaku sezonu ulazi sa strahom da će Irci otkazati letove prema Zadru. Dogodilo se to ponovno ove godine, a sve se prelomilo baš na Zračnoj luci Zadar koja iz svog proračuna praktički kreditira cijeli posao s Ryanairom i pokriva dugove turističkih subjekata koji su potpisali ugovor o suoglašavanju da tu reklamu na kraju ne bi platili.
– Plan za ovu 2015 godinu je 130 tisuća dovezenih putnika Ryanairom i marketing težak 1,140 milijuna eura. To bi značilo 8,8 uloženih eura po dolazećem putniku. Jasno je da u travnju, kada počinju teći ugovorne obveze prema Ryanairu, nitko nema te novce i zato Zračna luka kreditira taj projekt svojim sredstvima. Međutim, lani smo dočekali 12 mjesec i kraj godine sa jako malo povrata tog novca koji smo uložili i bili su potrebni brojni sastanci da nam se ti dugovi riješe – kaže direktorica Ćosić.
– Jasno je da bez podrške Zračne luke projekta Ryaniar, koji se zadnjih sedam godina nametnuo kao jedan od nositelja identiteta zadarskog turizma, ne bi bilo. Ne samo da je Ryanair u Zadar doveo i druge niskotarfine kompanije i natjerao ih da sezona počinje u travnju i završava u studenome, nego je dolazak ovakvih individualnih gostiju potaknuo otvaranje najmanje 1500 novih kreveta u samom gradu gdje se stanovi masovno preuređuju u apartmane i hostele. No, oslanjanje samo na jednu niskotrafinu kompaniju, koja k tome svoj dolazak uvjetuje plaćanjem milijunskog ugovora, loša je poslovna trategija za bilo koju destinaciju. Zato su na Zračnoj luci u stalnim pregovorima s drugim partnerima kako bi se smanjila tolika ovisnost o Ryanairu.
Jedan od takvih ugovora nedavno je potpisan u Kini. Najkasnije do početka svibnja na Zračnu luku Zadar sletjeti će prvi čarter s kineskim turistima direktno iz Chongquinga, pokrajine od 38 milijuna stanovnika, koja će iduće tri godine svaki tjedan biti povezana direktnim zračnim mostom sa Zadrom. Bit će to prva izravna avionska veza Kina – Hrvatska kojom će svake godine u Zadar stizati najmanje 30 tisuća kineskih turista. No, osim čartera, direktorica Ćosić planira suradnju s Kinezima dignuti na višu razinu redovne linije preko Italije.
– Nedavno je uspostavljena redovna zrakoplovna linija od Chongquinga prema Rimu dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom, no prema informacijama koje sada imamo Kinezi nisu zadovoljni popunjenošću zrakoplova prema Italiji i tu svakako vidimo svoju priliku. Naša javnost ima potpuno krivu percepciju o kineskim gostima.
To su turisti jako dobre platežne moći, kupuju najskuplje brendove koje si mi baš ne možemo priuštiti. Jako dobro poznaju zemlju u koju dolaze i spremni su potprošiti novac. Na nama je da osmislimo ponudu koja im daje mogućnost da potroše – kaže Irena Ćosić. Upravo krajem ožujka trebali bi započeti posebni pregovori s Hainan airlines oko mogućnosti uvođenja Zadra u redovnu liniju koja sad ide prema Rimu.
Izvor: SD/ZDanas