Dolazak prvog čartera s turistima iz kineskog grada Chongquinga, koji je 1. svibnja trebao sletjeti na zadarsku zračnu luku i tako označiti početak prvog zračnog mosta između Kine i Hrvatske – odgođen je! Do kada, još nije poznato, no kao novi mogući datum dolazaka Kineza u Zadar spominje se posezona.
Iako je ugovor bio potpisan, a čarter bio najavljen još u veljači, Kinezi su na zadnjem sastanku tražili dodatne uvijete koje hrvatska strana ne može ispuniti prije špice sezone. A kako je cijeli projekt s kineskim turistima baziran isključivo na letovima za pred i posezonu jer je sama špica, između ostalog, već i unaprijed “bukirana”, novi datum čartera prebačen je za posezonu.
– Nismo sretni ovakvim ishodom, ali ne bih rekao da je ovo neuspjeh. Ovakvi se poslovi, a riječ je o velikom projektu, dogovaraju po nekoliko godina. Prolongiranje rokova i kinesko insistiranje na uvodoljavanju svih njihovih uvjeta nešto je čemu se moramo prilagoditi jer mi trebamo njih a ne oni nas – rekao je u srijedu na Zračnoj luci Zadar Mario Rendulić, predsjednik CSEBA, poslovne asocijacije za suradnju Jugoistične Europe i NR Kine.
Kako je Hrvatska turističkoj Kini praktički nepoznato tržište, Kinezi su izrazili bojazan kako se program za Zadar neće dobro prodavati, odnosno, kako zrakoplovi neće imati dobro punjenje što će im donositi gubitak. Drugi je problem što Hrvatska nema velike brendove koje kineski turisti traže. Zadar, primjerice, uopće nema trgovine Prade, Guccija ili Missonija, a upravo je šoping velikih brendova koji su u Europi i do tri puta jeftiniji nego u Kini sastavni dio svakog turističkog aranžmana koji se nudi njihovim turistima. Kao kompromisno riješenje ponuđen im je jednodnevni šoping izlet u Veneciju ili Rim, što je prihvaćeno kao dobra solucija, ali nedovoljna garancija da će punjenje zrakoplova Hanan aira, inače privatne kineske zrakoplovne kompanije, biti zadovoljavajuće.
– Za kineske turiste Hrvatska je još uvijek nepoznata, a svakako treba obratiti pažnju na interes turističkog šopinga što je nešto o čemu trebaju razmišljati naši gospodarstvenici žele li privući takve goste. Kinezi troše dva puta više od drugih gostiju, na putovanje potroše od pet do deset tisuća eura.
No, dobra je vijest za nas da im je zrakoplov na relaciji Chongqing – Rim, za čije su punjenje također bili skeptični, ima zakupljeno više od 90 posto sjedala na toj liniji. Međutim, jasno je da mi nismo Rim i da će trebati raditi i uložiti jako puno na turističko oglašavanje Hrvatske u Kini. Uzmete li samo u obzir da je grad Chongquing veličine Hrvatske i da u njemu živi preko 35 milijuna ljudi, koliko bi samo jumbo plakata trebalo postaviti da nekome naša reklama zapne za oko. Iz toga se najbolje vidi o kojim je razmjerima oglašavanja riječ negdje gdje smo praktički nepoznato tržište koje se tek treba dokazati – kazao je Rendulić.
No, i on i direktorica Zračne luke Zadar, Irena Ćosić, rekli su kako od posla s Kinezima neće odustati, pogotovo nakon što je Hanan air iskazao namjeru da od listopada za Zadar uvede redovnu zrakoplovnu liniju jednom tjedno i to direktnu. Prije toga, u svibnju, očekuje se posjet kineske delegacije i njihovih novinara Zadru što bi trebalo iskoristiti kao priliku za veliku prezentaciju Hrvatske u kineskim medijima, a samim time i kao turističku reklamu.
Izvor: Zadarski.hr