Najezda tigrastih komaraca zahvatila Zadar


Prava najezda tigrastih komaraca zahvatila je Zadar na što nam se ovih dana žale mnogi građani. Broj komaraca povećao se u samo nekoliko dana i već je postalo nemoguće boraviti na otvorenim površinama u večernjim satima, a da se to ne pretvorbi u borbu protiv dosadnih „krvopija“.

S obzirom koliko je komaraca na gradskom području već sada u proljeće, kakva će tek biti situacija ovoga ljeta, kad se temperature povećaju? Sada je pravi trenutak za upozorenje gradskim vlastima da nešto poduzmu za suzbijanje komaraca izvan uobičajenih mjera koje se provode na godišnjoj razini, ali očigledno bez valjanih rezultata. Jer komaraca je svake godine sve više, a jedine mjere su „slijeganje ramenima“ nadležnih i savjeti tipa „zaštitite se sami“.

Svakoga se ljeta zapravo ponavlja ista situacija i svake godine upozorava na istu pojavu, ali uzalud: tigrasti komarci su potpuno potisnuli „domaće“. Obično „zavladaju“ gradom u srpnju i kolovozu, bude ih puno čak i u rujnu, pa i u listopadu, ove su se godine razmnožili već u svibnju, ali nitko ne reagira kako bi se pošast smanjila. Na dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Grad Zadar godišnje potroši nešto više od milijun kuna, od čega za suzbijanje komaraca svega pedesetak tisuća kuna.

Provođenje mjera trebao bi nadzirati i Zavod za javno zdravstvo temeljem Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, ali niti oni do sada nisu posebno reagirali tvrdeći kako je sve u redu i u „normali“. A komarci bodu sve više? Naš je dojam da su svi oni prilično „labavo“ shvatili svoj posao, ne samo u suzbijanju komaraca već i glodavaca kojih također svake godine ima sve više na gradskom i prigradskom području.

Kada upozorimo gradske vlasti na ovaj problem svake godine dobijemo otprilike istu informaciju – o suzbijanju komaraca brine tvrtka “Dezinsekcija Rijeka” koja ima četverogodišnji ugovor za provođenje utvrđenih mjera na području grada Zadra. Postoji i petogodišnji program mjera obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije, te suzbijanja komaraca Aedes albopictus, odnosno tigrastog azijskog komarca, ali koliko su te mjere učinkovite pokazuje jednostavno je odgovoriti i laiku u tom poslu: tigrastih je komaraca svake godine sve više, a bodu ne samo noću već i danju.

Iako se više puta tražilo od Dezinsekcije Rijeka za sada nisu dodatno djelovali protiv tigrastih komaraca osim po programu koji je ugovoren s Gradom Zadrom. Jednom mjesečno provodili su adulticidnu dezinsekcija, te dodatno u kolovozu za tigraste komarce po pozivima ili u žarištima za koja znaju da postoje. Prošlih se godina povećanje broja komaraca „objašnjavalo“ povećajem padalina, odnosno većom vlagom u tlu, ali ta „teorija“ ove godine pada u vodu jer se i u sušnijem razdoblju komarci nesmetano razvijaju, pa nije jasno u čemu je „kvaka“. Na papiru sve dobro funkcionira, ali na terenu je situacija potpuno obrnuta i funkcioniraju samo komarci. I to jako dobro.

Stoga nam u očekivanju konačnog ukazanja dodatnih mjera Grada Zadra i tvrtki zaduženih za suzbijanje napasnika ne preostaje ništa drugo već ponoviti informaciju koja je 7. studenoga 2013. godine (u sred zime!) objavljena na web stranicama Grada Zadra, a kojom je gradska uprava pozvala građane da se sami uključe u suzbijanje na način da uklone legla komaraca u svojim dvorištima i okućnicama.

Izvor: SD/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)