Na Paškom mostu okupilo se tridesetak prosvjednika protiv ilegalnih berača smilja koji se u jednom trenutku pretvorio u verbalni sukob, svađu, vrijeđanje, prozivanja, ali, na svu sreću, sve je ostalo na tome tako da policija, koja je pratila odvijanje skupa, nije morala intervenirati.
Organizatori su željeli “da se čuje glas poštenih berača smilja dok grupe ilegalnih berača uništavaju smilje, a vlast ne reagira”. Prosvjednici su poručili kako ilegalni berači pustoše staništa ovog ljekovitog bilja u svakom vremenu, bez obzira na zakonske odredbe, dok ostali berači poštuju zakonske rokove za berbu.
Pojavili su se i oni koji smatraju da branje smilja treba zabraniti u potpunosti. Na prosvjedu se pojavio Sretan Jukić, najveći hrvatski proizvođač smilja koji je opovrgnuo sve optužbe prosvjednika, kao i onu da je upravo on otkupljivao smilje u vrijeme kada se nije smjelo i to od ilegalnih birača. Jukić je naveo da radi prema zakonu te zaprijetio kaznenim prijavama naglasivši da netko pokušava uništiti njegov posao.
Na prosvjedu je bilo nekoliko grupa prosvjednika, ali pojedini berači tražili su da im ilegalni berači ne dolaze na njihova privatna zemljišta, ne čupaju smilje koje nije u cvatu, ne ruše zidove već, kako su naveli, oni žele sami brati smilje kada je u punom cvatu pazeći kako ga kidaju kako se stanište ne bi uništilo.
– Tražimo samo to. Teška su vremena i nama je to prihod. To je naša zemlja i nećemo to dozvoliti. Da vam je vidjeti što oni urade, kaže jedan od prosvjednika.
Ilegalni berači optuženi su da ne dozvoljavaju biljki da dođe do punog cvata i uništavaju sjeme smilja. Berači koji rade po pravilima pomažu smilju jer se bere u punom cvatu te se sjeme rasipa i svake godine rastu nove mladice. Na mnogim područjima smilje je potpuno devastirano.
U veljači je Ministarstvo priopćilo kako je ove godine u potpunosti zabranjeno sakupljanje smilja na otocima Krku, Rabu, Cresu, Lošinju i Pagu. Na cijelom teritoriju Hrvatske, također, ukinut je jesenski period sakupljanja smilja.
Izvor: ZL/ZDanas