GRČKI premijer Aleksis Cipras prokockao je potporu europskih čelnika, a njegova zemlja nalazi se u daleko težoj situaciji nego što je bila prije pola godine kada je dobio povjerenje birača.
Vjerodostojnost Ciprasove vlade dodatno je narušena nakon cirkusa s referendumom, na kojem su građani odbili zahtjeve vjerovnika, da bi nekoliko dana nakon toga Cipras predstavio gotovo isti plan.
Najzaduženija članica EU sada je pred izlaskom iz eurozone što bi moglo drastično smanjiti standard građana, a ekonomiju, koja dobrim dijelom ovisi o uvozu, dovesti do potpunog kolapsa.
Građani koji su na referendumu pokazali da ne žele prihvatiti zahtjeve međunarodnih kreditora, istovremeno žele ostati u eurozoni.
Čak 80 posto Grka želi zadržati euro, a 55 posto smatra da bi napuštanje euro izazvalo gospodarsku katastrofu za njihovu zemlju.
S druge strane njemački konzervativci smatraju da bi bilo najbolje da Grčka napusti euro i krene ispočetka s vlastitom valutom. Njemačka navodno još od 2011. želi da Grčka napusti euro.
Uvođenje nove grčke valute bio bi vrlo bolan proces. Prema procjenama, ona bi devalvirala za 50 do 70 posto, zbog nepovjerenja Građana, koji bi i dalje kao sredstvo očuvanja vrijednosti koristili euro, ili neku drugu “čvrstu” valutu. Nova grčka valuta služila samo za plaćanja.
Grčke kompanije također bi se mogle naći u problemima. Nakon napuštanja eura, mnogima od njih moglo bi se dogoditi da im dugovi prema stranim kreditorima ostanu u eurima, dok im je većina prihoda u lokalnoj valuti, što bi im otežalo ili onemogućilo plaćanje kredita.
Uvođenje eura po uzoru na Crnu Goru
Ipak postoji “kompromisno” rješenje kojim bi Grčka zadržala euro, a izašla iz eurozone. Jacob Funk Kirkegaard sa Peterson instituta za međunarodnu ekonomiju smatra da bi Grčka mogla zadržati (uvesti) euro po uzoru na Crnu Goru.
Krajem 1999. godine, Crna Gora uvela je njemačku marku kao zakonito sredstvo plaćanje, paralelno s dinarom, da bi od 2001. ukinuli dinar i ostavili sano njemačku marku. Nakon uvođenja eura 2002 godine, prelaze na euro.
Crna Gora se tim postupkom odrekla monetarnog suvereniteta, koje Grčka ni sada kao članice eurozone nema, a efekti za gospodarstvo bili su pozitivni.
Prelazak na euro učinjen je jednostrano bez službenog odobrenja EU institucija. Osim u Crnoj Gori euro se koristi i na Kosovu.
Kada bi Grčka postupila na sličan način, odnosno kada bi joj se to dozvolio, jer je jednostrano uvođenje eura u “trećim zemljama” u međuvremeno zabranjeno, znatno bi ublažila šok izlaska iz eurozone.
Izvor: Index.hr/ZDanas