Teksašani neće tražiti naftu u Zadarskoj županiji


Konzorcij američkog Marathon Oila i austrijskog OMV-a, koji je trebao istraživati naftu i plin na sedam jadranskih istražnih polja od njih ukupno deset, obavijestio je Agenciju za ugljikovodike da neće potpisati ugovor o koncesiji, i izlazi iz posla samo desetak dana uoči predviđenog potpisivanja ugovora. Informaciju su potvrdili i u Agenciji, kao i u Vladi, no kako neslužbeno doznaje naš list, od posla na Jadranu odustao je i američki ExxonMobil, jedna od najjačih naftnih kompanija u svijetu, koja sama nije tražila niti dobila koncesiju, ali je dogovarala suradnju s Inom na dva istražna polja u južnom Jadranu, za koja je ona dobila koncesije. Riječ je o najzahtjevnijim istražnim poljima, na najvećim dubinama u Jadranu pa se postavlja pitanje hoće li Ina, tehnički ali i financijski, biti u stanju posao odraditi sama, ili će pak tražiti novog partnera.

Nakon izlaska Amerikanaca i Austrijanaca, u igri za istraživanje nafte i plina ostaju, osim Ine, još samo konzorcij britanskog Medoilgasa i talijanskog ENI-ja, koji je dobio koncesiju za istraživanje jednog polja u srednjem Jadranu. Marathon Oil i OMV trebali su istraživati jedno – i jedino dano u koncesiju – polje u sjevernom Jadranu, četiri u srednjem i dva u južnom. Prema neslužbenim informacijama s kojima raspolažemo, u prvom su istražnom razdoblju, koje bi trajalo tri godine, trebali uložiti 56,8 milijuna eura te uplatiti naknadu od još 10,8 milijuna eura za potpisivanje ugovora s Vladom RH. U drugom istražnom razdoblju u trajanju od još dvije godine na svakom su od sedam jadranskih polja trebali postaviti po jednu istražnu bušotinu koja bi pokazala ima li komercijalnih nalazišta ili nema, te u njih uložiti ukupno još 330,8 milijuna eura. Odustajanjem od potpisivanja ugovora s Vladom, Hrvatska je, za sada, ostala bez ukupne početne investicije od 387,6 milijuna eura, i još preko deset milijuna eura naknade za potpisivanje ugovora.

Iako se kao službeni razlog odlaska konzorcija iz Hrvatske navodi mogući granični spor sa Crnom Gorom, u blizini koje se nalaze i dva južna istražna polja za koja je konzorcij dobio koncesiju, iz OMV-a se doznaje kako su zapravo odustali zbog pada cijene nafte, koji ih tjera na rezanje investicija. Neriješena granična pitanja su odluku o odlasku samo dodatno potaknula.

Izvor: ZL/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.