U samo nekoliko proteklih dana u Ulici Mihe Klaića, na potezu od Narodnog trga do Trga četiri kantuna, u vjerojatno najfrekventnijoj zadarskoj ulici, zatvoreno je pet poslovnih prostora. „Bijeli papiri“ na izlozima i ispražnjena unutrašnjost prostora koji su do jučer bili suvenirnice, zalogajnice, slastičarnice ili frizerski saloni, događa se u isto vrijeme kada Zadar bilježi odlične postsezonske rezultate koji ga smještaju na četvrtu najbolju turističku regiju u Hrvatskoj.
Turista još ima po Zadru, a grad već pozatvarao poslovne prostore – slika je to koja izaziva nemir i otvara pitanje: što će se dogoditi s urbanim tkivom grada. Ako je najprometnija ulica u gradu već zatvorena, kakva je tek slika u ostalim dijelovima povijesne jezgre. Zadar se, to je ove godine više nego očigledno, prometnuo u sezonalnu destinaciju, a ta izrazita sezonalnost ne ugrožava samo produljenje turističke sezone i projekt Hrvatska 365 već dovodi u pitanje opstanak samih građana koji s Poluotoka polako, ali sigurno – sve više iseljavaju.
Može li se nešto učiniti za spas grada? Na zadnjem natječaj za zakup poslovnog prostora u vlasništvu Grada Zadra u Ulici Mihovila Klaića 7. namijenjen isključivo trgovini, početna cijena za taj prostor od 54 četvorna metra iznosila je 30 eura. Tko će ga platiti, ako se istovremeno zatvara pet prostora u istoj ulici? Ne bi li Grad trebao smanjti cijene najma za svoje prostore, barem izvan sezone, te pokušati na taj način stimulirati oživljavanje gradske jezgre? Isto tako, možda bi gradska uprava trebala razmisliti da prostore koje nekoliko desetljeća koriste pojedini obrtnici koji rade kroz čitavu godinu, daju u otkup jer bi na taj način osigurali njihovu konkurentnost na tržištu, a kroz to i nova radna mjesta. Na ovakav način, Poluotoku doslovno prijeti izumiranje i pretvaranje u sezonalnu samoposlugu.
– Mi se stalno borimo kroz Udruženje obrtnika Zadra da obrti i poduzetnici koji imaju cjelogodišnje poslovanje, da su u povoljnijem položaju za razliku od onih koji rade samo sezonski. Najveći je problem kod prostora koji nisu u vlasništvu grada. U Ulici Mihovila Klaića gdje ste dobro detektirali problem, Grad je raspisao samo jedan natječaj za svoj prostor, dok su ostalo sve privatni prostori. Postoji ta mogućnost da se kroz najam javnih površina za štekate uvjetuje rad kroz čitavu godinu, ali pitanje je koliko se i kroz taj način može nešto napraviti.
Bojim se da se suočavamo s velikim problemom koji je ove godine eskalirao na najgori način i da se u koštac s tim gradska uprava mora odlučno uhvatiti. Činjenica je da se ovdje pokupe novci ljeti i onda svi zatvore i odu ća, a nas nekolicina koji ostanemo raditi moramo plaćati sve doprinose i namete i njima vjerojatno izgledamo kao budale jer radimo čitavu godinu. Nikada nije kao ove godine to tako rano počelo iako se sezona produžila. Prijeti nam zbilja katastrofa ako se nešto ne poduzme – kaže predsjednik Udruženja obrtnika Zadra Mladen Malta.
Izvor: Zadarski.hr/ZDanas