Direktorica Zračne luke Zadar potpisala 8,95 milijuna kuna težak ugovor bez raspisivanja javnog natječaja


Direktorica Zračne luke Zadar Irena Ćosić potpisala je s varaždinskom tvrtkom Colas Hrvatska 8,95 milijuna kuna težak ugovor o obnovi jedne uzletno sletne staze bez raspisivanja javnog natječaja, ali je uvjerena da je njezin postupak ne samo zakonit nego je bio i prijeko potreban kako bi se izbjeglo prijeteće ugrožavanje turističke sezone.

-Nema tu ništa spektakularno niti je bilo što u mom postupku u neskladu sa Zakonom o javnoj nabavi. Već smo odranije imali kompletnu dokumentaciju i procjenu vrijednosti radova, a ja sam zbog hitnosti postupka izabrala jedan posve legalan način kako bismo obnovili jednu od naše dvije piste upravo sada, preko zime. Time ne remetimo poslovanje Zračne luke niti ugrožavamo turističku sezonu koja bi bila dovedena u pitanje zbog otvorene mogućnosti zatvaranja te piste koju smo ionako morali u cijelosti obnoviti jer uobičajene sanacije više nisu imale efekta, kaže direktorica Ćosić.

Početkom ljeta Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo (HACZ) je obavijestila Zračnu luku Zadar da do 31. prosinca moraju započeti obnovu piste ili će ju u protivnom zatvoriti. Temeljem prethodnih iskustava, direktorica Ćosić je očekivala da će taj zahtjev HACZ biti prolongiran. U međuvremenu, objašnjava Ćosić, došlo je i do promjene ravnatelja HACZ, pa je tek u razgovoru s njim, u listopadu prošle godine, postalo definitivno jasno da prolongiranja zahvata ovog puta neće biti.

-Tada smo shvatili da do početka turističke sezone ne bismo uspjeli raspisati natječaj i obnoviti pistu i ja sam se odlučila za mogućnost pregovaračkog postupka bez prethodne objave koju zakon dopušta. Postupila sam ispravno i zakonito, a taj isti model korišten je i ranije i nikada revizori nisu dovodili u pitanje njegovu zakonitost, kaže direktorica Ćosić koja je sredinom studenoga prikupila tri ponude izvođača radova.

Osim Colasa, koji je kasnije izabran za izvođača radova, poziv je upućen tvrtki Possehl posebne gradnje iz Jastrebarskog koja je ponudila 9,3 milijuna kuna i tvrtki Ceste zadarske županije, čija je ponuda bila teška 9,2 milijuna kuna. Radovi na obnovi piste već su dopola završeni i sada se samo čeka duže razdoblje suhog vremena radi postavljanja završnog asfaltnog sloja.

Da obnova piste nije krenula do isteka prošle godine, ona bi bila zatvorena, a iz HACZ su najavili da bi se u tom slučaju koristila druga pista. Ali, direktorica Ćosić objašnjava kako ta druga pista nema odgovarajuću razinu sigurnosne opreme što bi imalo itekakvog odjeka među zračnim kompanijama čiji avioni slijeću u Zadar. Da bi se izbjegla ta neugodna situacija, tvrdi Ćosić, nije objavljen javni natječaj za izbor izvođača na obnovi piste nego se išlo ubrzanim postupkom.

Zračna luka je od Ministarstva prometa zatražila devet milijuna kuna, prethodnih godina bi uobičajeno bodili oko 4-5 milijuna, objašnjava direktorica Ćosić. Uz to, da bi se namaknula sredstva potrebna za obnovu piste, bit će obavljeni i razgovori s MORH-om, a moguće je koristiti i vlastita sredstva ZL-a. Novac iz Ministarstva prometa bi na račun Zračne luke obično stigao u travnju, a direktorica Ćosić kaže da je s izvođačem radova potpisan ugovor s predviđenom odgodom plaćanja budući bi radovi trebali biti završeni prije nego što državni novac legne na račun Zračne luke.

Izvor: SD/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)