Stižu dva nova broda za zdravstvenu skrb otočana


Projekt je tek u začetku, pa detalje kada bi brodovi trebali stići, gdje bi bili smješteni, još ne znamo. Kada dođu, vidjet ćemo kakvi su, koliko brzi pa ćemo i razmotriti na kojim će punktovima biti, rekao je Orlović, dodavši kako će se nabava brodova financirati sredstvima EU

Prijevoz pacijenata s najudaljenijih otoka u zadarskom arhipelagu uskoro bi mogao biti poboljšan, sigurniji i brži, najavio je Predrag Orlović, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije.

Za udaljenije otoke

U tijeku je projekt Ministarstva zdravlja i Zavoda za hitnu medicinu u sklopu kojeg bi Zadarska županija dobila dva brza broda za prijevoz pacijenata s najudaljenijih otoka. Na taj način dodatno bi se poboljšala efikasnost i zdravstvena zaštita na zadarskim otocima, a cilj je da pacijent na kopno, odnosno do bolnice stigne unutar sat vremena, tzv. “zlatnog sata”.

– Projekt je tek u začetku, pa detalje, kao kada bi brodovi trebali stići, gdje bi bili smješteni i slično, još ne znamo. Kada brodovi dođu, vidjet ćemo kakvi su, koliko brzi pa ćemo i razmotriti na kojim će punktovima biti, rekao je Orlović, dodavši kako će se nabava brodova financirati europskim sredstvima.

Kako je povezanost kopna i otoka Ugljana i Pašmana izvrsna i hitni pacijenti na kopno se prevezu za 10-ak minuta, vjerojatno je kako će se novi brodovi koristiti za prijevoz s udaljenijih otoka koji s kopnom nisu povezani čestim brodskim linijama.

Prijevoz hitnih pacijenata s otoka do kopna do sada je išao brodovima Lučke kapetanije, Pomorske policije ili uslugama ostalih prijevoznika, a Orlović smatra kako bi brzi brodovi ipak bili kvalitetenije rješenje.

I dosada je prijevoz pacijenata sa otoka na kopno uglavnom išao brzim brodovima, niti jedan prijevoz nije obavljen hitniom helikopterskom medicinskom pomoći, pa i završetak ovog pilot projekta nije naišao na negodovanje otočana u Zadarskoj županiji.

Brodovi i helikopteri

– Jako puno vremena se gubi dok se pacijent preveze brodom Lučke kapetanije ili Pomorske policije do kopna. Ovisno o lokaciji, vremenu kada liječnik zaprimi poziv, pa dok stigne do pacijenta i naruči prijevoz, vremenski period do sada je trajao između pola sata pa i do čak dva do tri sata, rekao je Orlović.

Ovaj način prijevoza nije idealan, tvrdi ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, ali je jedini sa kojim raspolažu. A brzim brodovima koji su u planu, kako je predviđeno ne bi se gubilo toliko vremena, već bi, također ovisno o lokaciji pacijenti do bolnice trebali biti prevezeni unutar sat vremena.

Orlović napominje kako se osim ove vrste prijevoza pacijenata u Zadarskoj županiji koristi i prijevoz MORH-ovim helikopterima, ne često, ali pokoja interevencija iskrsne.

– Prijevoz vojnim helikopterima najčešće se koristi za ronioce kojima je potrebna barokomora, dodao je.

No, svakako bi novi brzi brodovi bili izvrsno rješenje u cilju podizanja kvalitete zdravstvene zaštite za stanovnike otoka, ali i brojne goste koji se tijekom sezone odmaraju na otocima.

Izvor: ZL/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.