PREDVANJE Dalmatinci najnegativnije doživljavaju azilante


U zadarskoj Gradskoj knjižnici sinoć predavanje – Izazovi uključivanja azilanata u lokalne zajednice: razlikuje li se Dalmacija od ostatka Hrvatske?”, a koje se temelji na lanjskom istraživanju na više od 1200 ispitanika iz cijele zemlje.

Rezultati upućuju na brojne izazove s kojima se lokalne zajednice susreću u procesu integracije izbjeglica te u radu na uspostavljanju odnosa između domaćeg stanovništva i novouseljenih azilanata.

Empirijsko istraživanje je provedeno 2018. godine u dvije etape: prva se odnosi na anketno istraživanje (N = 1272), a druga na polustrukturirane intervjue i fokusne grupe provedene s 253 sudionika.

Istraživanje je provedeno u 30 lokalnih zajednica koje imaju ili bi uskoro mogle imati iskustvo s doseljavanjem azilanata, a koje su grupirane u četiri regije: istočnu, središnju i sjeverozapadnu, primorsku i istarsku te dalmatinsku.

Analize podataka pokazuju da su sudionici u prosjeku neutralni u svojim stavovima prema azilantima, procjeni promjena u zajednici te izražavanju spremnosti na pomaganje azilantima.

Sudionici su u prosjeku najskloniji prihvatiti azilante kao kolege na poslu i kao susjede te smatraju da bi najbolje bilo da se azilanti integriraju u društvo, odnosno da uz zadržavanje vlastite kulture prihvate i kulturu domaćina.

Velika barijera i dalje je terorizam kojeg često vezujemo uz migrante.

Sudionici iz dalmatinske regije najnegativnije doživljavaju azilante. Potom slijede sudionici iz istočne, središnje i sjeverozapadne te na kraju iz primorske i istarske u kojima su ovi stavovi pozitivniji. Evo kako to objašnjava – dr.sc. Margareta Gregurović s Instituta za migracije i narodnosti u Zagrebu:

Ispostavilo se zapravo da oni koji su nešto manje spremni pomoći i sudjelovati, uopće ostvarivati bliski kontakt sa azilantima su zapravo osobe koje su manje u kontaktu s azilantima, osobe koji bi recimo željele smanjiti broj azilanata u RH, te osobe su više desno orijentirane, karakteristike su možda začajne za cijelu Hrvatsku, ali u Dalmaciji su te karateristike naglašenije nego u ostatku zemlje.

Koliko onih koji traže azil uopće želi ostati u RH?

U proteklih petnaestak godina, koliko postoji sustav zaštite azila u RH, predano je devet tisuća zahtjeva , od čega je više od 80 posto odbijeno. No, razlog tome je što ti ljudi kada predaju zahtjev oni zapravo odlaze dalje, van iz Hrvatske. U ovom razdoblju, do kraja 2018. godine odobreno je ukupno 650 statusa azila – odgovora dr.sc. Margareta Gregurović.

Izvor: HRT

,

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.