Vlada Andreja Plenkovića svakim danom nastoji učiniti što god može kako bi Hrvatima koji su iselili ih zemlje pokazala da ih ne treba i da ovdje više nisu dobrodošli. Tim više, ne ostavljaju ih na miru ni u inozemstvu.
Novim Ovršnim zakonom predviđeno je da ovršenici ne bi mogli otvarati račune u inozemstvu dok traje sudska zabrana.
Pravno uređenije članice ovrhe naime ne provode bez suda i sudskih odluka. Ministarstvo pravosuđa tome je odlučilo doskočiti, dobro je već poznato, tako da glavni u provođenju ovrha i dalje budu javni bilježnici i Fina, ali se formalno cijeli postupak seli na sudove pred kojima javni bilježnici postaju njegovi pomoćnici.
Nakon što novi Ovršni zakon stupi na snagu, ovrhe će se moći provoditi u svim državama članicama Europske unije gdje god Hrvati bili.
Da trudnice slučajno ne ostanu u RH
Uz to, radi dodatnog zagorčavanja života iseljenika povezuju se MUP i HZZO. Cilj im je ukinuti zdravstveno osiguranje iseljenicima.
“Dvije trećine građana koji su otišli iz Hrvatske raditi u inozemstvo i dalje koriste hrvatsko zdravstveno osiguranje, prijatelji i rođaci ih prijavljuju svaki mjesec na Zavodu za zapošljavanje i podižu im lijekove, koje šalju autobusom u Austriju, Njemačku, Irsku. U Hrvatsku se vraćaju trudnice radi kontrole trudnoće, kronični bolesnici, odnosno njihovi bližnji, po lijekove dolaze kao da borave u Hrvatskoj i da su prijavljeni na Zavodu za zapošljavanje”, poručuju iz zdravstvenog sustava.
No, s druge strane Vladi ni malo ne smeta što iseljenici šalju novac rodbini u Hrvatskoj.
Ali novac iseljenika im je drag
Oni koji su morali iseliti iz zemlje prošle su godine poslali u Hrvatsku rekordnih 2,1 milijardu eura doznaka, prema podacima Hrvatske narodne banke. Preračunato, radi se o 15,7 milijardi kuna, ili oko 900 milijuna više nego 2017. Za usporedbu, svim umirovljenicima prošle godine za mirovine je isplaćeno gotovo 40 milijardi kuna. Radnici u inozemstvu poslali Hrvatskoj dvostruko više novca od iznosa svih stranih investicija.
Izvor: Paraf.hr