Povjerenje hrvatskih građana u Vladu i Sabor toliko je nisko da je Hrvatska ponovno neslavni rekorder u Europskoj uniji. Pokazalo je to novo istraživanje Eurobarometra, provedeno tijekom lipnja, nakon europskih izbora.
Prema njemu, svega 13 posto građana Hrvatske ima povjerenja u parlament i Vladu, što je najniži rezultat među 28 zemalja članica EU-a. Hrvatski građani daleko više povjerenja imaju u samu Europsku uniju. Njih 46 posto tvrdi da vjeruje Europskoj uniji – dakle, gotovo tri puta više nego glavnim političkim institucijama u zemlji.
Nakon Hrvatske, najlošiji ukupni rezultat za obje institucije bilježi Velika Britanija gdje vladi i parlamentu vjeruje 19 posto ispitanika. No, to je ipak država čija se izvršna i zakonodavna vlast već mjesecima natežu oko Brexita i ne uspijevaju ga provesti. Istraživanje je provedeno nakon što je i bivša premijerka Theresa May najavila ostavku, a novi premijer još nije bio izabran. No, Britanci, očekivano, nemaju baš povjerenja u EU (29 posto).
Povjerenje u parlament nisko je i u Bugarskoj (17 posto), ali je tamošnja vlada ipak prošla nešto bolje, vjeruje joj četvrtina ispitanika. Najviše povjerenja u svoje političke institucije imaju građani razvijenih zapadnih i sjevernih država članica, poput Danske, Finske, Nizozemske i Luksemburga.
Vladu Andreja Plenkovića trebala bi brinuti i podrška euru. Više od polovice ispitanika u Hrvatskoj protivi se „europskoj ekonomskoj i monetarnoj uniji s jedinstvenom valutom”. Tako glasi konkretno pitanje u istraživanju, koje zapravo ispituje koliko građana podržava euro.
Potpora euru, čije je uvođenje jedan od strateških ciljeva Plenkovićeve vlade, iznosi 42 posto. U zemljama koje euro već koriste podrška zajedničkoj valuti daleko je viša.