JADRAN NA RUBU EKOLOŠKOG KOLAPSA Uništimo li more, kao što uništavamo obalu, možemo se pozdraviti s turizmom


Obalu smo unakazili betonom, a Jadranskom moru, našem najvećem prirodnom resursu, prijeti još gora sudbina. Kruzeri puštaju fekalije na Zlatnom ratu, a morski psi, zbog hrane koja se s tih brodova grdosija baca – plivaju za njima i siju paniku među kupačima. Svako malo nam iz Albanije ili Crne Gore doplove ogromne količine smeća, pa iz Dubrovnika, našeg najpoznatijeg turističkog odredišta, u svijet odlaze sramotne slike, piše Slobodna Dalmacija

Oni koji su svaki dan na moru svjedoče velikim količinama plastike koju za sobom ostavljaju nesavjesni nautičari. Gužva je u našoj “kadici” sve veća, nautički promet raste iz godine u godinu dvoznamenkastim brojkama, pa su i nesreće sa smrtnim posljedicama sve brojnije.

‘Čak je i žalo promijenilo boju’: Bračanin svjedočio odvratnom činu kapetana kruzera pred našom naljepšom plažom; Mještani potvrđuju: To je javna tajna…

Kad tome dodamo i izlovljavanje nekih ribljih vrsta, ilegalni ribolov i neobnavljanje ribljeg fonda – jasno je zašto s ovih stranica šaljemo SOS. Ni u svijetu nije ništa bolje, pa ispada da je ekološka situacija na Jadranu samo odraz cjelokupnog stanja. Godišnje se u Europi baci 25 milijuna tona plastike, a sve završi u okolišu i moru. Nastavi li se ovakvim tempom, do 2050. godine u svjetskim će morima biti više plastike nego ribe. Treba li još što dodati?

Doplovili smo do ruba

Prof. dr. Jakša Miličić, diplomirani inženjer građevinarstva, jedan od najuspješnijih gradonačelnika u povijesti Splita, ni u svojoj 93. godini života ne odustaje od bitke za očuvanje Jadrana, mora koje je, napominje, ugroženo sa svih strana.

Miličić podsjeća na to da se još 1984., u vrijeme kad se planiralo graditi sustav marina ACY, ozbiljno razmišljalo o mogućim posljedicama nekontroliranog razvoja nautičkog turizma na Jadranu, znajući da će zbog atraktivne, razvedene obale i blizine Jadrana najrazvijenijim državama Europe, broj plovila enormno rasti.

– A Jadran je, uvažavajući činjenicu da je Hrvatska dio Europske unije i da će njome dogodine predsjedati, ne samo naše, hrvatsko more, i more naših susjeda – Crnogoraca, Talijana, Bosanaca i Hercegovaca, Slovenaca, nego i europsko more u punom smislu te riječi. Stoga su i oni dužni voditi brigu o njemu – kaže profesor Miličić, koji je idejni inicijator izrade studije o receptivnoj moći Jadrana.

Slaven Dobrović, saborski zastupnik i bivši ministar zaštite okoliša, te Đuro Horvat, poduzetnik u ekoindustriji i obradi komunalnog otpada, upozorili su da sedam od deset riba u Jadranu u sebi ima plastiku. Radi se o mikroplastici koja je čovjekovu oku nevidljiva, a riba je, kao tvar koja se ne razgrađuje, guta kao hranu, da bi onda konzumacijom te ribe ta ista plastika koju je čovjek nesavjesno odbacio završila u ljudskom organizmu.

– Dogovorio sam sastanak u HAZU-u i iskreno se nadam, a već imam neke pozitivne povratne informacije na tu temu, da će oni, kao najuglednija institucija u ovom društvu, predvoditi izradu studije koja će pokazati koji je konačni kapacitet Jadrana i gdje su granice dopustivog – veli Miličić i upozorava da će se, uništimo li Jadran, a u tom smo smislu “doplovili” do ruba, dokrajčiti i turizam, koji čini dvadeset posto BDP-a Hrvatske, što jasno govori da je cijelo društvo ovisno o njemu.

– Možete li zamisliti Hrvatsku bez turizma? Od čega bismo živjeli i kako bi nam svima zajedno bilo? Ne bude li ovdje turizma, mi ćemo biti doslovno gladni kruha! A gosti u prvom redu dolaze u Hrvatsku zbog mora, i zagadimo li ga, narušimo li njegovu biološku ravnotežu, loše nam se piše. Izrada studije o receptivnoj moći Jadrana financirala bi se novcem EU-a, jer je to u interesu Europe, a u prvom redu naših jadranskih susjeda s kojima dijelimo zajedničku sudbinu. Jadran je malo zatvoreno more i u tom mu smislu prijete brojne opasnosti – upozorava Miličić, koji očekuje da će se u ovaj veliki projekt uključiti i strani eksperti.

Gust pomorski promet Jadranom, naročito plovnim putevima između Hrvatske i Italije, za posljedicu ima uljne mrlje veličine između 100 i 108 četvornih kilometara. Tim hrvatsko-ruskih stručnjaka svojedobno je analizom šezdesetak satelitskih snimki srednjeg i južnog Jadrana otkrio velike uljne mrlje i u ZERP-u. One mogu nastati ispuštanjem balastnih voda, pranjem tankova ili puštanjem otpadnih voda iz strojeva i brodske kaljuže u more.

Lani je ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić predložio talijanskim kolegama nastavak aktivnosti na proglašenju Jadrana posebno osjetljivim morskim područjem, a talijanska strana podupire tu inicijativu. Hrvatska je pozvala Italiju na razmatranje mogućnosti razvoja programa za zajedničku stručnu i tehničku pomoć drugim državama Jadrana za rješenje onečišćenja mora izvorima s kopna i brodova. Izrada studije o receptivnoj moći Jadrana glavni je uvjet za realizaciju te ideje. ​Inicijativu, čiji je rodonačelnik Jakša Miličić, a kojoj je glavni cilj očuvanje Jadrana, nedavno je vrlo energično podržao i novi predsjednik HAZU-a Velimir Neidhardt.

– On je naglasio da će HAZU stati iza ove studije, a moje je mišljenje da se u projekt mora uključiti i Sveučilište u Splitu, ali i Grad Split, i to na temelju odluke Gradskog vijeća i gradonačelnika Andre Krstulovića Opareosobno. Split je najveći grad na našoj strani Jadrana, pa zdrav razum nalaže da upravo ovdje inicijativa za spas Jadrana dobije najveću potporu – kaže Miličić.

Nakon izrade Studije o receptivnoj moći Jadrana, slijedila bi operacionalizacija utvrđenih ciljeva.

– Ako najveći znanstveni autoriteti nepobitno utvrde granice do kojih možemo iskorištavati Jadransko more, onda se sve institucije vlasti koje su to po zakonu dužne napraviti, moraju rukovoditi dobivenim rezultatima i nadzirati u tom smislu stanje na našem dijelu Jadrana.

Ne budemo li djelovali odmah, i to na čelu s HAZU-om, plašim se da ćemo već za nekoliko godina ozbiljno dovesti u pitanje jadranski ekosustav, ali i sigurnost plovidbe morem, osobito u ljetnim mjesecima, kad se broj plovila enormno povećava, kao i broj nesreća koje prate tako veliko i neplanirano povećanje. Vrijeme je da kao društvo stanemo na kraj kaosu na moru i spasimo Jadran od bezvlašća zbog kojega mu prijeti ekološka i sigurnosna katastrofa.

Izvor: Slobodna Dalmacija


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.