UHLJEBISTAN Nama porezi, njima veće plaće. Ako niste među njima, bježite


Andrej Plenković danas je napokon donio odluku: odustaje se od smanjenja PDV-a, a istovremeno se plaće u javnom sektoru povećavaju za 6 posto. Za premijera Uhljebistana ova je odluka potpuno očekivana.

Oko 230 tisuća ljudi u javnom sektoru od kojih je barem 50 tisuća višak dobit će povišicu, a oni koji rade u privatnom sektoru ovo mogu shvatiti kao poruku da im je najbolje da što prije spakiraju kofere i odu u inozemstvo jer je svaki dan proveden ovdje gubitak – i vremena i novca.

U Uhljebistanu se misli da je svaka kuna koja nije u proračunu – izgubljena

Smanjenje PDV-a za jedan postotni bod, s 25 na 24 posto, pretvoreno u kune iznosi oko dvije milijarde kuna koji bi ostali u privatnom sektoru. Možda kod potrošača kroz smanjenje cijena, možda kod poslodavaca kojima bi se time otvorio prostor za povećanje plaća jer ionako imaju problema s pronalaskom radnika, a možda i – zašto ne – za povećanje profitabilnosti.

No, kako je za one koji žive od države svaka kuna koja ne završi u njihovim džepovima izgubljena kuna, Plenković je ipak odlučio odustati od smanjenja poreza jer je to “gubitak” i tim novcem povećati plaće u javnom sektoru.

Prihodi od PDV-a u snažnom su porastu. Samo prošle godine u odnosu na pretprošlu država je od tog poreza ubrala četiri milijarde više (smanjenjem bi “izgubila” dvije milijarde) i prostora za njegovo smanjenje itekako ima. U posljednjih deset godina prihodi države od PDV-a porasli su za oko 10 milijardi kuna. No sve to nije bilo dovoljno da Plenkovićeva vlada donese odluku da smanji porez ni za jedan postotni bod, a kamoli da ga vrati na početnu razinu od 22 posto.

Povećanje plaća, prema Mariću, koštat će 1,2 milijarde kuna

Povećanje plaća u javnom sektoru koje je sada najavio Plenković, prema procjenama ministra financija Zdravka Marića, koštat će dodatne oko 1,2 milijarde kuna. No, i prije ovog povećanja troškovi za plaće snažno su rasli. Tako su troškovi zaposlenih u javnom sektoru u tri godine porasli su za gotovo 15 posto. Naknade zaposlenima na razini opće države u 2015. godini iznosile su 36,42 milijarde kuna, da bi 2018. porasle na 41,8 milijardi kuna.

Zaposleni u javnom sektoru u Hrvatskoj koštaju više nego u EU

Po troškovima za zaposlene u javnom sektoru Hrvatska je, naravno, iznad prosjeka Europske unije. Tako je prosjek naknada zaposlenim u javnom sektoru na razini 28 članica EU-a 9,9 posto BDP-a, dok u Hrvatskoj naknade zaposlenima iznose 11,3 posto BDP-a.

Jeftinije zaposlenike u javnom sektoru ima i Irska, obećana zemlja za mnoge mlade iseljenike, gdje naknade zaposlenim u javnom sektoru iznose 7,0 posto BDP-a.

Svi znamo da Hrvatska zaostaje za zemljama Europske unije, sa starim članicama ne može se ni uspoređivati, dok su je i neke “nove” poput Češke i Slovačke ostavile daleko iza sebe. No, nijedna vlada nije htjela ozbiljno reformirati javni sektor, smanjiti porezno opterećenje, olakšati poslovanje privatnom sektoru i tako stvoriti okruženje koje bi donijelo veći ekonomski rast, od 4-5 posto, koji bi omogućio i da se Hrvatska počne ozbiljnije približavati najrazvijenijim zemljama, kako bi se zaustavilo iseljavanje i propadanje države i društva.

Većina ovisi o državi, pa se stanje neće promijeniti

Jedna od omiljenih destinacija mladih iseljenika iz Hrvatske je Irska, u kojoj su prihodi države od poreza i doprinosa 23,5 posto BDP-a, dok su u Hrvatskoj 37,8 posto BDP-a. “Jeftinije” od Hrvatske su i gotovo sve zemlje Srednje i Istočne Europe, a skuplja je jedino Mađarska.

Ovakvo stanje podržava veliki dio građana jer ih barem dvije trećine na ovaj ili onaj način ovisi o državi, tako da svi oni koji su s druge strane, u privatnom sektoru, jedino što mogu očekivati je daljnje povećanje poreza – a zauzvrat će dobiti lošu administraciju i školstvo, teško dostupno zdravstvo i nepostojeće mirovine. Ako prije ne pobjegnu iz Uhljebistana.

Izvor: Index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.