“WHO je procjenjivao ovu epidemiju iz minute u minutu i duboko smo zabrinuti alarmantnom brzinom kojom se virus širi i teškim stanjem zaraženih”, kazao je šef WHO-a na konferenciji za medije.
“Stoga smo odlučili objaviti da se širenje Covida 19 može okarakterizirati kao pandemija”, dodao je Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"WHO has been assessing this outbreak around the clock and we are deeply concerned both by the alarming levels of spread and severity, and by the alarming levels of inaction"-@DrTedros #COVID19
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 11, 2020
“Pandemija nije riječ koju koristimo olako”
“Pandemija nije riječ koju koristimo olako ili nemarno. Riječ je to koja, ako je pogrešno upotrijebimo, može izazvati neopravdani strah ili neopravdano prihvaćanje mišljenja da je borba gotova što vodi patnji i smrti”, rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dodao je kako se tisuće ljudi bore za svoje živote u bolnicama diljem svijeta te kako će broj zaraženih kao i mrtvih u danima i tjednima pred nama biti još veći.
“U zadnja dva tjedna broj zaraženih izvan Kine se povećao 13 puta, a broj zaraženih zemalja se utrostručio. Sada imamo preko 118.000 slučajeva u 114 zemalja, a 4291 osoba je izgubila život”, rekao je.
Media briefing on #COVID19 with @DrTedros. #coronavirus https://t.co/aPFXT3ex5y
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 11, 2020
Pozvao vlade da djeluju hitno i agresivno
Tedros Adhanom Ghebreyesus je pozvao vlade svijeta da promijene tijek širenja virusa tako što će djelovati hitno i agresivno.
“Nekoliko zemalja je već pokazalo da se virus može suzbiti i kontrolirati. Izazov mnogim zemljama koje se bore s velikim brojem slučajeva ili zarazama unutar zajednica nije u tome mogu li i one napraviti isto, nego hoće li one napraviti isto”, dodao je.
Kaže i da vlade moraju napraviti razliku između zaštite zdravlja, smanjivanja nemira i poštovanja ljudskih života.
“U ovome smo skupa kako bismo napravili prave stvari smirenim pristupom i zaštitili građane svijeta. To je moguće”, zaključio je.