Plenković opet nije uspio ugurati Hrvatsku u OECD, umjesto nas ulazi Kostarika


Članice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), prestižne međunarodne organizacije koja okuplja 37 najrazvijenijih zemalja svijeta, pozvale su Kostariku da im se priključi.

Ta će srednjoamerička država tako postati 38. članica OECD-a, a sporazum o pristupanju, kako su izvijestili iz OECD-a, potpisat će se ovih dana. Kostarika je pregovore o ulasku u OECD počela u travnju 2015. godine i postat će četvrta država Latinske Amerike koja ulazi u tu organizaciju. Od latinskoameričkih zemalja, naime, prije Kostarike u OECD su ušli Meksiko, Čile i Kolumbija.

Jednoglasna pozivnica

Pristupanje Kostarike OECD-u pozdravili su i glavni tajnik te organizacije Angel Gurria i kostarinske vlasti, koje ističu da im je članstvo u OECD-u dugo bilo na popisu prioriteta. Pozivnicu Kostariki za ulazak u OECD članice te organizacije usvojile su u petak jednoglasno.

Otvorenim, međutim, ostaje pitanje što je s hrvatskom aplikacijom za članstvo u OECD-u, tim više što je vlada premijera Andreja Plenkovića članstvo u toj organizaciji označila kao jedan od svojih strateških ciljeva. Po svemu sudeći, Hrvatska do daljnjega ostaje u OECD-ovoj čekaonici. O razlozima zasad možemo samo nagađati, a ovdje je dovoljno podsjetiti da smo se u ostvarenju tog cilja ranije suočili s vetom Slovenije, koja je članica OECD-a, ali i da su stručnjaci OECD-a u svojim analizama znali biti prilično kritični u ocjeni stanja hrvatskoga gospodarstva.

Hrvatska i dalje u čekaonici

U svakom slučaju, Hrvatska do daljnjega ostaje među rijetkim članicama EU koje još nisu pristupile OECD-u. Među njima su i Rumunjska i Bugarska, države s kojima se sada već tradicionalno uspoređujemo na Eurostatovim ljestvicama. S druge strane, ostale nove članice EU – od Estonije do Slovenije, već su odavno članice OECD-a. Osim najvećeg broja članica EU, u OECD-u su i Velika Britanija, Švicarska, Norveška, Turska, Izrael, SAD, Kanada, Australija, Novi Zeland, Japan i Južna Koreja.


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.