Europska komisija objavila nove prognoze za Hrvatsku. Pad gospodarske aktivnosti biti će veći od očekivanog


Pad gospodarske aktivnosti u Hrvatskoj u ovoj će godini biti veći nego što se još donedavno očekivalo, proizlazi iz novih, ljetnih prognoza Europske komisije.

Prema tim prognozama, hrvatsko će gospodarstvo u 2020. godini potonuti 10,8 posto u odnosu na prošlu godinu. To će biti najveći pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) među novim članicama EU. Primjerice, u Bruxellesu sada prognoziraju da će nama susjedne članice – Slovenija i Mađarska – u ovoj godini zabilježiti pad ekonomske aktivnosti od po sedam posto, što je ipak osjetno manje nego u hrvatskom slučaju.

Komisija ističe da je u prvom kvartalu gospodarstvo ove godine palo za 1,2 posto na godišnjoj razini, a u drugom kvartalu se očekuje još veći pad.

“Dostupni visokofrekventni indikatori i indikatori raspoloženja upućuju na to da je najniža gospodarska aktivnost možda dosegnuta u travnju, nakon čega može uslijediti nagli oporavak u svibnju i lipnju”, navodi Komisija.

EK ponavlja svoju ocjenu da je hrvatsko gospodarstvo ušlo u koronakrizu u znatno boljem stanju nego u krizu 2008., ali da će zbog velikog pada ove godine ostati ispod razine od prije te krize.

Očekuje se da će domaća potražnja biti glavni pokretač pada BDP-a u prvoj polovici godine i kasnijeg oporavka.

Komisija procjenjuje da će se privatna potrošnja brzo oporaviti s otvaranjem gospodarstva, budući da su izbjegnuta velika otpuštanja zahvaljujući vladinim mjerama za potporu plaća.

Sadašnji i budući projekti koji se financiraju europskim sredstvima i nekoliko mjera za potporu likvidnosti poduzeća trebali bi olakšati oporavak investicija.

Samo dvije zemlje imat će veći pad BDP-a od Hrvatske

Po dinamici pada BDP-a u ovoj godini, Hrvatska se svrstava među članice EU koje su najteže pogođene koronakrizom. Naime, veću stopu pada BDP-a Europska komisija u ovoj godini očekuje samo u Italiji, 11,2 posto, i Španjolskoj, 10,9 posto, dok bi francuski BDP trebao potonuti nešto manje od hrvatskog, 10,6 posto. Na razini EU u cjelini u Europskoj komisiji sada očekuju da će pad BDP-a u ovoj godini iznositi 8,3 posto.

Glavni razlog ovakvog potonuća hrvatskoga gospodarstva u 2020. godini u Bruxellesu vide u prevelikoj vezanosti Hrvatske uz turizam. Upravo je turizam djelatnost koju je pandemija koronavirusa najteže pogodila.

Dvoznamenkasta stopa pada hrvatskoga BDP-a u ovoj godini, kakvu nam prognoziraju u Europskoj komisiji, veća je od većine dosadašnjih prognoza. I u samoj Europskoj komisiji na proljeće su očekivali da će pad hrvatskoga BDP-a ipak biti nešto manji, 9,1 posto. No, tada su u Bruxellesu očekivali i da će pad gospodarske aktivnosti u EU u cjelini biti manji, 7,4 posto.

Oporavak hrvatskoga gospodarstva u Europskoj komisiji očekuju u sljedećoj godini, u kojoj nam navješćuju rast gospodarstva od čak 7,5 posto. Jedina će Francuska imati veći rast od nas i to 7,6 posto. Gospodarstvo EU će se u sljedećoj godini oporavljati po stopi od 5,8 posto, zaključuje se u ljetnim prognozama Europske komisije.

Očekuje se da će veliki turistički sektor koji predstavlja većinu izvoznih usluga, ostati u depresiji ove godine, a sljedeće će se samo djelomično oporaviti zbog poremećaja u međunarodnim putovanjima.

Za oporavak izvoza trebat će više vremena, između ostaloga s obzirom na pogoršane globalne izglede i neizvjesnosti vezane uz globalnu trgovinu.

Stopa inflacije blago je porasla u prvom tromjesečju ove godine zbog učinka smanjenja PDV-a na neprerađenu hranu u 2019. godini.

Od tada je postala negativna, uglavnom zbog značajnog pada cijena energije, za koje se očekuje da će ostati glavni pokretač inflacije u 2020. i 2021. godini.

Također se očekuje kako će cijene hrane pozitivno pridonijeti inflaciji, ali se očekuje kako će temeljna inflacija ostati stabilna i u 2020. i 2021. godini.

Izvor: Index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.