PODUZETNICI: “Banke u Hrvatskoj su krepane krave!”


Od samog početka neovisnosti države i ulaskom stranih banaka u Hrvatsku postoji nepisano pravilo da banke financiraju samo potrošačke kredite, dok investicijske odbijaju. Naime banke u Hrvatskoj najviše vole poslovati sa državom kao i klijentima koji imaju direktan prihod od države kao što su državni službenici, umirovljenici i sl. Poduzetnici, koji ujedno i drže ekonomiju na nogama uz plaćanje skoro najvećih poreze na svijetu, suočavaju se i sa odbijenicama banaka kad traže kredite za investicije ili proizvodnju.

Hrvatska realno nema nijednu ozbiljnu poslovnu banku koja bi pratila poduzetnike u investicijama. Većina banaka u Hrvatskoj je komercijalne prirode i najveći posao im je naplaćivati kamatu po minusu na tekućem računu te nuditi potrošačke kredite građanima. Hrvatska je prepisala njemačke zakone ali ne i njemačku politiku investicijskih banaka koje su temelj Njemačke privrede, jedne od najačih na svijetu. Upravo specijalizirane poslovne banke u Njemačkoj osiguravaju poduzetnicima kapital u svakom trenutku potreban za razvoj i rast. Hrvatske banke su čista suprotnost, prvenstveno nisu hrvatske, a služe samo da nas osiromaše.

Banke će financirati luksuzno vozilo ali ne i proizvodni stroj iste vrijednosti

Poduzetnici se često nađu u situaciji da im banka nudi financiranje luksuznog vozila putem kredita ili leasinga dok s druge strane tom istom poduzetniku odbija financirati stroj slične vrijednosti neophodan za proizvodnju. S druge strane ni nekretnine te investicije u gradnju nisu iznimka ako uzmemo u obzir da banke traže višestruko veću vrijednost za garanciju od iznosa koju financiraju.

Banke su pune novca, samo u travnju građani u banke spremili dodatnih pet milijardi kuna

U jeku koronakrize u ožujku i travnju, hrvatski građani poklonili su povjerenje bankama i štednji u kunama što je dovelo je do rasta ukupnih depozita za više od 6 milijardi kuna, a što je ujedno i iznos koji su banke prijavile kao dobit poslovanja 2016. godine.

Banke se bogate, a BDP pada

Početkom rujna 2019. godine potvrđeno je da su banke ugovarale nepoštene ugovorne odredbe s valutnom klauzulom. Tadašnji saborski zastupnik Goran Aleksić kazneno je prijavio Državnom odvjetništvu banke osuđene u kolektivnom sudskom procesu vezanom za kredite u švicarskom franku zbog, kako je naveo, udruženog zločinačkog pothvata protiv građana Hrvatske.

Ponašanje banaka u Hrvatskoj ocijenjeno je kao udruživanje u oligopol kroz Hrvatsku udrugu banaka kojim su hrvatski građani samo u slučaju švicarskih franaka oštećeni za iznos od oko 20 milijardi kuna. Zbog svega navedenog unazad petnaest godina BDP je bio manji nego bi bio da su građani taj novac zadržali, a državni proračun manji za 3 do 4 milijarde kuna, dok su se banke obogatile.

Strani interesi i plan uništenja hrvatskog gospodarstva

Hrvatska se dovela u poziciju da nema ni jednu svoju ozbiljnu banku, banke su pretežito u stranom vlasništvu te provode interese tih istih stranih vlasnika koje realno je realno briga samo za profit. S druge strane, slabo Hrvatsko gospodarstvo i zadužen narod sa prirodnim bogatsvima te geo-politička pozicija Hrvatske, upravo je interesanta strancima koji ju gledaju kao plijen, a ne ravnopravnog EU partnera. Zaduženo i slabo Hrvatsko gospodarstvo idealan je teren stranim proizvođačima koji su već putem uvoznih lobija preplavili Hrvatsku stranim proizvodima u stranim lancima maloprodaje.

Već desetljećima političke elite pogoduju lobijima na štetu vlastitih građana što je najbolje viđeno još u HYPO aferi kada je država zastupala interese privatne strane banke kako bi političari i HDZ-ovi tajkuni nesmetano mogli izvlačiti kapital iz države te ga u obliku investicijskih kredita ponovno vraćati, po staroj već provjerenoj šabloni pranja novca u tranzicijskim zemljama.


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.