SRAMOTA HRVATSKE Marić i Plenković pokušali prevariti Svjetsku banku i vlastite građane


Listu Svjetske banke “Doing business” većina hrvatskih vlastodržaca proteklih je godina doživljava gotovo religiozno – kao egzaktno mjerilo uspješnosti njihove vlasti. Andrej Plenković je, primjerice, u svojoj prvoj godini mandata kao cilj javno postavio da zemlju koju je preuzeo na 43. mjestu te ljestvice uvede u prvih trideset. Na posljednjoj, lanjskoj ljestvici Hrvatska je bila 51., što je izazvalo salve oduševljenja u HDZ-u, jer se radilo o za sedam mjesta boljem rezultatu u odnosu na 2018. godinu.

Plenkovićev prethodnik, Tomislav Orešković je poboljšanje na ljestvici Svjetske banke stavio u program svoje Vlade, te u siječnju 2016. godine u Austriji na zatvorenom sastanku predstavnika investitora i banaka predstavio pet glavnih strukturnih reformi koje kani napraviti kao predsjednik Vlade – jedna od njih bilo je jačanje konkurentnosti i podizanje Hrvatske na ljestvici “Doing business”. Mandat mu je, kao što je poznato, trajao daleko manje, a u onih pola godine koliko je bio premijer, uz posljednjih pola godine koalicijske Vlade koju je predvodio SDP, Hrvatska je s 40. sišla na 43. mjesto.

Naposljetku, Zoran Milanović je također imao velike planove s ljestvicom Svjetske banke. Ohrabren time što je u zadnjoj godini njegovog mandata Hrvatska napredovala do 40. mjesta, kazao je ujesen 2015. godine kako mu je cilj da Hrvatska u sljedeće četiri godine na ljestvici “Doing Business” uđe među 10 država Europe i 20 država svijeta.

Milanović je, istina, bio ponešto i skeptičan. Kako kažu pet godina stara izvješća, govoreći o visokim ambicijama Hrvatske na ljestvici Svjetske banke, upozorio je i kako su kriteriji za poredak na njoj dijelom egzaktni, ali ponekad i narativni, pa je teško reći koliko su vjerodostojni.

Prekid do daljnjeg

Svjetska banka je, izgleda, sad i sama zaključila da postoji problem vjerodostojnosti. Naime, krajem prošlog mjeseca ta institucija je obavijestila javnost da se redovna godišnja objava izvještaja i ljestvice “Doing business” prekida – do daljnjeg. Odnosno, do završetka njihove revizije podataka za lanjsku ljestvicu i onu objavljenu ujesen 2017. godine.

Kako stoji u priopćenju, za ta dva izvještaja im je prijavljen niz nepravilnosti u vezi s promjenama podataka koje su se pokazale “nekonzistentnima s metodologijom po kojom se radi Doing Business”. Dok se te nepravilnosti ne otklone i dok se ne objave nove ljestvice za dvije sporne godine, neće biti ni objave poretka država za naredne godine.


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.