Hrvatska među četiri zemlje Europske unije s najvećim viškom u bilanci inozemnih doznaka


Hrvatska je i u 2019. bila među četiri zemlje Europske unije s najvećim viškom u bilanci inozemnih doznaka, znatno većim nego u prethodnoj godini, pokazuju podaci europskog statističkog ureda, javlja Index.hr

Hrvatska je u 2019. bilježila priljev inozemnih doznaka od 1,9 milijardi eura, od čega su 952 milijuna eura doznačena iz drugih zemalja Unije, a 961 milijun iz zemalja izvan Unije.

Veći su priljev bilježile samo Rumunjska, od 3,7 milijardi eura, Portugal, od 3,6 milijardi, Poljska, od tri milijarde, i Italija, od dvije milijarde eura.

Najveći odljev inozemnih doznaka bilježile su Francuska, od 11,9 milijardi eura, Španjolska od 8,5 milijardi, Njemačka, od 5,4 milijarde i Belgija, od 1,4 milijarde eura.

U Hrvatskoj odljev je prošle godine iznosio 433 milijuna eura, od čega je 176 milijuna eura doznačeno u druge članice Unije, a 256 milijuna u zemlje izvan Unije.

Time se našla među četiri zemlje Europske unije s najvećim viškom u bilanci inozemnih doznaka, od 1,48 milijardi eura, većim za 11,6 posto nego u 2018. godini.

Najveći manjak ima njemačka

Veći su višak bilježile samo Rumunjska, od 3,4 milijarde eura, Portugal, od 3,2 milijarde, i Poljska, od 2,5 milijardi eura.

Najveći je manjak u bilanci inozemnih doznaka imala Njemačka, od 5,4 milijarde eura. Slijede Italija sa 4,7 milijardi i Irska s manjkom u bilanci inozemnih doznaka od 1,3 milijarde eura.

Ukupna je vrijednost odljeva inozemnih doznaka iz Unije u inozemstvo prošle godine porasla 7,8 posto, na 33,2 milijarde eura.

Većinu doznaka čini novac koji migranti šalju u matične zemlje, napominje Eurostat, a prošle su godine najvećim dijelom bile usmjerene u azijske i afričke zemlje, te u europske zemlje izvan Unije.

Europska unija je u 2019. bilježila i 4,8 posto veći priljev inozemnih doznaka, u visini 13 milijardi eura.

Njezina bilanca za 2019. time pokazuje manjak od 20,2 milijarde eura, veći 10 posto nego u 2018., utvrdio je Eurostat.


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.