Zadarska SLAD GRUPA zbog pandemije u minusu 20 mil. kuna


Ova, 2020. godina pokazala se kao izrazito teška godina za poduzetnike, a prema pokazateljima, iduća 2021. godina biti će za neke i pogubna.

Koronavirus te loša sezona ostavili su trag na poslovanju zadarskih tvrtki. Tvrtke usko vezane sa ugostiteljstvo, hoteljerstvo te ostale djelatnosti koje ovise o turističkoj sezoni pretrpjele su ogromne gubitke ove godine i do 70%. Za primjer, zadarska tvrtka SLAD GRUPA do sada uvijek imala pozitivne rezultate poslovanja. Prošle godine SLAD GRUPA je imala 5,5 milijuna kuna neto dobiti, dok je ove godine imala minus u poslovanju od čak 20 milijuna kuna zbog situacije sa koronavirusom te izrazito kratkotrajne i slabe turističke sezone. Tvrtka SLAD GRUPA nije kreditno zadužena te nije dobila pomoć Vlade niti koristila državne subvencije stoga je udar loše i kratkotrajne sezone ostavio trag na poslovanju.

Hoće li novi val korone potpuno uništiti hrvatsku ekonomiju?
S obzirom na to da se epidemiološka situacija pogoršava, mnoge zemlje idu u smjeru postrožavanja mjera, a veliko je pitanje koliko će sve to skupa trajati. Crni scenarij u kojem bi došlo do “pomora” malih i srednjih tvrtki, na žalost nam je ‘pred vratima|.

Kolika je u Hrvatskoj važnost malih i srednjih poduzeća pokazuju podaci Financijske agencije iz kojih je vidljivo da ona čine preko 99 posto ukupnog broja poduzetnika, a zapošljavaju oko tri četvrtine, odnosno gotovo 75 posto radnika. Da su ona ujedno i najpogođenija krizom pokazuje podatak da preko 99 posto korisnika potpora za očuvanje radnih mjesta čine upravo mikro, mala i srednja poduzeća.

Oko 70 posto ispitanih poduzeća izjasnilo se da su imali pad prihoda od preko 50%, što je kod nekih rezultiralo potrebom za smanjenjem broja zaposlenih, nemogućnošću plaćanja kredita te otkazivanja planiranih projekata. Petina ih se izjasnila da bi mogli doći u situaciju da ne mogu otplaćivati kredite i otpuštati višak radnika, dok 28 posto tvrtki strahuje da će morati otkazati projekte.

Više od polovice ih smatra da bi mogli doći u situaciju da moraju ugasiti poslovanje u sljedećih 12 mjeseci, usprkos tome što je 20 posto ispitanih poduzeća već dobilo neki oblik vladine pomoći, bilo da se radi o poreznim olakšicama ili pomoći za održavanje zaposlenosti, velika većina tvrtki nije dobila nikakvu pomoć.

Većina ne vjeruje u skori oporavak ekonomije
Kada je u pitanju stanje u ekonomiji, vrlo mali broj vlasnika poduzeća iskazuje optimizam da će se situacija popraviti u kraćem roku. Preko 80 posto ispitanih smatra da je ekonomija slaba ili vrlo slaba.

Broj stečajeva porastao preko 90 posto!
Što se tiče dinamike otvaranja i zatvaranja poduzeća, znakovito je da je broj stečajeva porastao preko 90 posto, a također pad broj novoosnovanih, dok raste broj ugašenih.


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.