Nismo ispunili niti jednu od 17 antikorupcijskih preporuka, ali Plenković će biti zadovoljan izvješćem iz Europe


U jednu ruku, Andrej Plenković se može zadovoljno osmjehnuti. Antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe (GRECO) je donijelo izvješće koje se može tumačiti samo tako da je u dugotrajnom sukobu premijera i Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa odjednom stalo na stranu hrvatske Vlade.

Iako je, nakon preklanjskog izvješća izgledalo da je GRECO definitivno uvažio argumente Nataše Novaković i Povjerenstva koje je gonilo političare kad god bi prekršili zakonom definirana načelna obnašanja dužnosti (trice poput časti, poštenja i vjerodostojnosti), u danas objavljenom izvješću od te oštrine nema ni traga. Štoviše, GRECO priznaje “da se čini da nacrt Zakona o sprječavanju sukoba interesa i jačanje Povjerenstva, predstavljen od nadležnih tijela, idu u smjeru predviđenome preporukama”. Čak i u onoj preporuci u kojoj je u posljednjem izvješću Vladi poručivano da se prošire postojeće raspoložive sankcije za povrede Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Problem s kršenjem načela obnašanja dužnosti, podsjetimo, bio je upravo taj da za to nisu predviđene sankcije, što je politika, uz pomoć sudova, iskoristila da sruši cijeli niz visokoprofilnih odluka ovog tijela. I da donese novi zakon u kojem i dalje neće biti sankcija, pa time ni postupaka protiv političara u sličnim slučajevima. Antikorupcijskom tijelu Vijeća Europe se, međutim, eto, sve ovo odjednom čini okej, uz ogradu o tome da treba pratiti primjenu zakona.

Nula od sedamnaest

U drugu ruku, međutim, Andrej Plenković se ne bi trebao smješkati u javnosti. Naime, unatoč neočekivane i ne pretjeranog logične uvjetne prolazne ocjene novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa, opća slika o tome što je Hrvatska u godinu i pol napravila u borbi protiv korupcije je izrazito tmurna.

Od 17 preporuka iz prošlog izvješća, koje su osim Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa bavile i etičkim kodeksom političara, posebnim savjetnicima u Vladi, lobiranjem, pristupom informacijama i borbom protiv korupcije u policiji, nije provedena niti jedna. Ili, kako se kaže u izvješću “Hrvatska nije na zadovoljavajući način provela niti na zadovoljavajući način riješila pitanja iz nijedne od sedamnaest preporuka”.

Osam od tih 17 je, istina, provedeno djelomično, dok devet – nije nikako. Rok za “popravni” je do kraja lipnja 2023. godine, nakon čega će GRECO opet ocjenjivati razinu sukladnosti poduzetog s preporukama koje su dali Hrvatskoj za unapređenje borbe protiv korupcije.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.