‘OTAC’ EURA OTMAR ISSING: “Hrvatska nije spremna za euro”


U neviđenoj destabilizaciji međunarodnih odnosa, ne upozoravaju samo domaći ekonomisti hrvatsku Vladu da odustane od sulude ideje uvođenja eura već i ugledni svjetskih ekonomisti i nobelovci.

Otmara Issinga zovu ‘ocem uvođenja eura’. Taj dugogodišnji glavni ekonomist Europske središnje banke i jedan od najuglednijih njemačkih ekonomista presudno je utjecao na proces uvođenja eura i izgradnju eurozone.

On je ovih dana uputio Europskoj središnjoj banci (ESB) tešku kritiku rekavši da “oni žive u svijetu fantazije” jer su podcijenili opasnost od inflacije i izložili eurozonu velikom riziku. On smatra da je ESB morala prije rusko-ukrajinskog rata podići kamatne stope i na taj način spriječiti daljnji rast inflacije.

Issing je rekao da je ESB krivo procijenio čimbenike koji su uzrokovali porast inflacije.

“ESB je uvelike pridonio ovoj zamci u koju je sada uhvaćen jer idemo prema riziku stagflatornog okruženja”, rekao je Issing. Stagflacija je situacija kada imamo istovremeno i rast inflacije i pad gospodarske aktivnosti, a to je najgora bolest koja može snaći neko gospodarstvo.

Zanimljivo je kako je Issing krajem prošle godine vrlo jasno poručio:
“Ja trenutno ne vidim niti jednu zemlju koja je dovoljno spremna za ulazak u eurozonu”.
To se odnosi i na Hrvatsku koja je potpuno nespremna.

Inače, financijski analitičar Neven Vidaković upozorio je kako ‘nije problem da mi idemo u euro, problem je što taj projekt vode ljudi koji su jasno deklarirali da će žrtvovati standard građana radi političara‘.

“Guvernerka ECB-a je rekla – najbolji način da se smanji inflacija je pad standarda građana. To se osjeti i u Hrvatskoj”, rekao je financijski analitičar.
A u kakvom se stanju nalazi eurozona, najbolje govori podatak kako obveznice velikih i zaduženih europskih država – Italije, Njemačke i Francuske – više nitko ne želi kupiti. “Te obveznice tonu i trošak njihovog zaduživanja raste sve više”, upozorio je Vidaković.

Prof. ekonomije Ivan Lovrinović pak tvrdi da je eurozona postala besperspektivna. Kao dokaz prilaže graf:
“Na grafikonu vidimo nevjerojatan uspon kineskog gospodarstva, koje je po BDP-u prošle godine preteklo EU. Vidimo i brži rast BDP-a u SAD, dok EU stagnira. EU je nažalost postao tigar od papira.
Dakle, Kina je najveća tvornica na svijetu, SAD najveći šoping centar a EU najveći muzej. Šaljivo, ali blizu istine.”

 

Zanimljivo je kako BDP europske unije još donekle drže samo članice koje su zadržale svoje valute.

“Članice EU (plavi stupovi) imaju u prosjeku više tope rasta BDP-a u odnosu na zemlje koje su prihvatile euro i nalaze se u eurozoni (crni stupovi). U 2020.g. članice eurozone su također imale i veći pad BDP-a.
Dakle, prosjek rasta BDP-a dižu članice koje su zadržale svoje valute!”, upozorava Lovrinović.

Nažalost, sve ovo izgleda nije dovoljno da nas Plenković i Vujčić uguraju u eurozonu, kako bi bili nagrađeni lukrativnim pozicijama u Bruxellesu.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.