Hrvatska zadnja u EU i po percepciji neovisnosti pravosuđa


Europska komisija je objavila deseto izdanje Pregleda stanja u području pravosuđa u EU-u za 2022., to jest godišnji pregled s usporednim podacima o učinkovitosti, kvaliteti i neovisnosti pravosudnih sustava država članica. Po tom pregledu proizlazi nešto što je tragično ali i očekivano: kao i prošle godine Hrvatska je na začelju EU-a po percepciji neovisnosti pravosuđa, pokazuje istraživanje Eurobarometra koji je Komisija objavila u četvrtak.

Kada je riječ o percepciji neovisnosti sudova i sudaca, Hrvatska je, dakle, na zadnjem mjestu, a ispred nje su Poljska, Slovačka, Bugarska, Italija, Estonija i Mađarska.

U neovisnost sudova i sudaca pak, opet očekivano, najviše vjeruju Finci, Danci, Austrijanci, Luksemburžani i Nizozemci. Nije neobično: u tim državama se ne događaju, ili se barem se njih ne dozna, za tijesne veze, npr. nogometne mafije i visokih predstavnika pravosuđa, uzimanje mita, za slučajeve u kojima suci tuže novinare, za slučajeve koji se na sudu vuku desetljećima bez presude… i tako dalje. Sve to baca sjenu na hrvatsko pravosuđe, unatoč onima u pravosudnom sustavu marljivo i predano obavljaju svoj posao, te su zaslužni da pravosuđe, a s njime i društvo u cjelini, nije u potpunom kolapsu.

Da je pravosuđe prilično loše i vrlo loše presudila je anketa: tako misli 74 posto anketiranih u Hrvatskoj, dok je prosjek u EU-u 35 posto s takvim odgovorima.

-Pregled stanja u području pravosuđa u EU-u pruža neprocjenjiv uvid u naše pravosudne sustave i pomaže nam da se usmjerimo na najvažnije: zaštitu vladavine prava u cijeloj Europskoj uniji. Činjenica da se od prošle godine javna percepcija neovisnosti pravosuđa smanjila u otprilike polovini država članica zabrinjavajuća je i pokazuje da se svi moramo potruditi da vratimo povjerenje javnosti u pravosudni sustav – rekla je Věra Jourová, a koja je potpredsjednica za vrijednosti i transparentnost pri EK.

Pa normalno daje zabrinjavajuće: naime, samo pet posto anketiranih u Hrvatskoj smatra da je po pitanju neovisnosti sudova i sudaca stanje vrlo dobro, a 15 posto drži da je prilično dobro.

Skoro dvije trećine odnosno 65 posto onih koji drže da sudovi i suci po pitanju neovisnosti stoje loše, smatra da je za to odgovoran pritisak vlade i političara.

Kao drugi razlog za lošu sliku o neovisnosti (47 posto), Hrvati navode miješanje ili pritisak gospodarskih aktera ili posebnih interesa.

Kao treći razlog (30 posto onih koje smatraju da sudovi i suci nisu neovisni), navodi se status i položaj sudaca koji im ne daje dovoljno jamstava da bi bili neovisni.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.