Trebamo li se bojati dvoznamenkastih stopa inflacije? Ekonomisti savjetuju i u kojoj valuti je dobro čuvati novac


Inflacija je u Hrvatskoj u travnju dosegnula 9,4 posto, što je dodatno raspirilo strah o padu u inflatornu spiralu. Ništa bolje nije ni u ostalim članicama Europske unije. Štoviše, neke od njih, poput Nizozemske i Slovačke, probile su psihološku granicu od 10 posto dok je najteža situacija u baltičkim zemljama, u kojima prednjači Estonija sa stopom inflacije od 19 posto. Ekonomisti se sve više pitaju zbog čega ne reagira Europska centralna banka (ECB) i energičnije digne kamatne stope, što bi smanjilo količinu novca u optjecaju i stavilo inflatorni požar pod kontrolu

Maruška Vizek s Ekonomskog instituta u Zagrebu smatra da ECB kasni s mjerama i da se inflacija otela kontroli.

‘Imamo nekoliko zemalja u kojima su zabilježene jako velike stope rasta. Neizvjesnost je zaista velika. Ne znamo kako će se odviti rat u Ukrajini, svjedočimo poremećajima u opskrbljivanju, ne znamo kakva će biti situacija s pandemijom na jesen, Kina je poluzatvorena – inflacijska spirala je tu. Jedini način na koji se inflacija inače gasi jest povećavanje kamatnih stopa, a vidimo da po tom pitanju Europska centralna banka – zaostaje’, izjavila je Vizek za Novu TV.

S njom se slaže ekonomist Vuk Vuković iako donekle ima razumijevanja za oklijevanje ECB-a da potegne najjače oružje protiv rasta cijena.

‘Američki FED reagira puno brže nego ECB, ali stanje na tržištu rada u Europi puno je problematičnije nego u SAD-u. Amerika bilježi jednu od najnižih stopa nezaposlenosti u povijesti. Uz to, ECB smatra kako je inflaciju dodatno potaknuo rat u Ukrajini, što po njima znači da dizanje kamatnih stopa neće puno pomoći, već će gurnuti europsku ekonomiju u recesiju. Ali kako je FED digao kamatne stope, isto je učinila britanska centralna banka, a neminovno će to napraviti i ECB. Mislim da još uvijek nije kasno da se stvari dovedu u normalu’, rekao je za tportal Vuković.

Kad je riječ o Hrvatskoj, on se nada da nećemo doseći dvoznamenkastu stopu inflacije. Na pitanje što bi savjetovao građanima odgovara kako je nezahvalno bilo što sugerirati.

‘Kad je riječ o štednji, sad se čini da je dobro držati novac u dolarima. Većina velikih svjetskih investitora povlači novac iz obveznica i dionica i drže ga u kešu. Velika je potražnja za dolarom i zbog toga on usprkos inflaciji stoji jako dobro. U što još ulagati, teško je reći. Zaista danas nije lako naći utočište’, ustvrdio je Vuković.

Ekonomski analitičar Damir Novotny s druge strane se boji da bi nagla reakcija ECB-a u vidu dizanja kamatnih stopa mogla zaustaviti ekonomski rast i oporavak Europe od posljedica pandemije covida-19.

‘Naglo zaustavljanje oporavka gurnulo bi nas u dugoročnu stagnaciju. Visoke stope inflacije u pojedinim zemljama posljedica su i niske osnovice. U njima su cijene značajno pale 2020. dok kod nas nije bio taj slučaj jer smo malo i monopolizirano tržište. Velika i otvorena tržišta su zbog zatvaranja uslijed pandemije imala značajan pad cijena, odnosno deflaciju. Očekujem da će se inflacija stabilizirati i da se u Hrvatskoj ne moramo bojati visokih stopa’, mišljenja je Novotny.

Njegov savjet građanima koji nisu spremni preuzeti veći rizik je da i dalje štede u bankama jer će kamatne stope sigurno rasti.

‘Za one koji su skloniji riziku rekao bih da su dionice još uvijek najbolji izbor. Unatoč krizama i oscilacijama, prinosi na dionicama dugoročno su solidni. Naravno, govorim o ulaganju u dionice stabilnih kompanija, one koje imaju dobre ekonomske fundamente’, predložio je Novotny.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.