fbpx

Dio distributera nakon odluke vlade: Zatvaramo benzinske

Udruga malih distributera goriva najavila je zatvaranje benzinskih pumpi nakon što je vlada danas donijela novu odluku i zamrznula cijene goriva na još 14 dana. Novom se odlukom fiksiraju i veleprodajne cijene čime se, kako navode iz vlade, štite mali distributeri. Kako neslužbeno doznajemo, mali distributeri će benzinske pumpe zatvoriti u srijedu ili četvrtak.

Njihovo priopćenje prenosimo u nastavku.

“Ovo nam znači daljnje gubitke”

“Nastavno na današnju Odluku Vlade RH prema kojoj režim određivanja najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata ostaje isti kao i prethodnih 14 dana, a veleprodajne cijene fiksiraju na način da sa svim javnim davanjima ne mogu iznositi više od krajnje maloprodajne cijene propisane Uredbom za maloprodajna mjesta izvan autocesta, poručujemo kako je ista neprihvatljiva i neodrživa za male distributere goriva.

Naime, ovakva Uredba podrazumijeva da će mali distributeri gorivo kupovati i prodavati po istoj cijeni, što za nas znači daljnje gubitke jer nisu ukalkulirani naši troškovi, prije svega troškovi prijevoza goriva. Još jednom ponavljamo kako je daljnje poslovanje malih distributera pod ovim uvjetima neodrživo.

“Neprihvatljiva je teza da smo u prošloj godini ostvarili velike prihode. Sigurno idemo u zatvaranje”

Za razdoblje od 7.6.2022. do 20.6.2022. godine ukupni gubitak članova Udruge, njih 50-ak, za cjenovno regulirane kategorije goriva iznosio je 5.8 milijuna kuna, a procjena gubitka za razdoblje od 21.6.2022. do 5.7.2022. godine iznosi 16.5 milijuna kuna.

Neprihvatljiva je teza o tome kako su mali distributeri goriva u prošloj godini ostvarili velike prihode, dok se nigdje ne spominju troškovi. Točno je naime da su ukupni prihodi članova Udruge u 2021. godini iznosili 2 milijarde kuna, a troškovi su veći od 1.9 milijardi kuna. Poslovanje malih distributera u ovim je okolnostima neodrživo i stoga ćemo sigurno ići u zatvaranje benzinskih postaja, što znači ugrozu egzistencije za gotovo 1000 obitelji.

Uz sve navedeno, želimo upozoriti i na činjenicu da će ove mjere Vlade izazvati i nestašice goriva, što nikako nije dobro u vrijeme turističke sezone. Ponovno apeliramo na Vladu RH da omogući da se cijena goriva regulira sukladno tržišnim kretanjima”, stoji u priopćenju.

Šef Udruge: Ovo je loše i za državu i za kupce

Predsjednik Udruge malih trgovaca naftnim derivatima Armando Miljavac razočaran je uredbom vlade po kojoj se cijene goriva zadržavaju na dosadašnjoj razini, kazavši da će mali trgovci početi zatvarati benzinske postaje, a spas vidi u tome da im država prodaje gorivo iz rezervi po povoljnijim cijenama.

“Razočarani smo odnosom države prema cijenama goriva. To je loše i za državu i za kupce, a na kraju i za nas distributere, rekao je Miljavac za Hinu, dodavši kako uskoro na njihovim postajama neće biti goriva, odnosno kako se kod nekih distributera već osjeća manjak.

“Počet ćemo zatvarati benzinske postaje, jer nabavna cijena ne može biti veća od izlazne”, kaže Miljavac istaknuvši, međutim, da će tražiti pojašnjenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja za najnoviju odluku vlade.

Do sada su, naveo je, mali trgovci imali gubitak od jedne kune po prodanoj litri goriva, a sada će taj gubitak biti nešto iznad 60 lipa. Ukazao je i na skup prijevoz goriva do njihovih postaja, na troškove osoblja i amortizacije objekata.

“Cisterna dizela stoji nas oko 420 tisuća kuna, gotovo 50 posto više nego prije godinu dana. Ti su troškovi neizdrživi, moramo imati novac da to platimo, a nemamo ga, mnogi danas ne prihvaćaju ni avans”, naglasio je Miljavac, rekavši i da je njegova branša trenutno najneprofitabilnija branša u Hrvatskoj.

“Ako nas žele spasiti, država bi nam trebala prodavati gorivo iz rezervi i to po nižim cijenama. Današnja uredba donijet će mnogo problema, mnogi od nas neće imati goriva”, zaključio je čelni čovjek Udruge malih trgovaca naftnim derivatima.

Vlada produljila zamrzavanje cijena na još 14 dana

Vlada je jutros donijela novu odluku o cijenama goriva. Odluka je donesena na telefonskoj sjednici i njome se postojeće mjere produžuju za još dva tjedna, što znači da će cijene goriva u iduća dva tjedna ostati nepromijenjene.

Podsjetimo, izvan autocesta cijena eurosupera 95 iznosi 13.50 kuna, a eurodizela 13.08 kuna. Na autocestama se eurosuper 95 prodaje po cijeni od 14.57 kuna, a eurodizel za 14.06 kuna. Plavi dizel košta 9.45 kuna po litri.

“Danas je na telefonskoj sjednici donesena Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih i veleprodajnih cijena naftnih derivata, te Uredba o izmjeni Uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju, kojima režim određivanja najviših maloprodajnih cijene naftnih derivata ostaje isti kao i prethodnih 14 dana. U tom kontekstu i dosadašnje smanjenje trošarina na naftne derivate produljuje se za još 14 dana. Uz sve poduzete mjere, cilj Vlade je očuvati standard građana, sigurnost opskrbe energenata, a ujedno i prihode za vrijeme turističke sezone.

Veleprodajne cijene se fiksiraju tako da sa svim javnim davanjima ne mogu iznositi više od krajnje maloprodajne cijene propisane Uredbom za maloprodajna mjesta izvan autocesta. Navedenom izmjenom dodatno će se zaštititi male distributere naftnih proizvoda. Ovaj režim primjenjivat će se sljedećih 14 dana”, priopćili su iz vlade.

Onaj Filipović: Razmišlja se o vaučerima za gorivo na jesen

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović rekao je nakon odluke vlade u izjavi medijima da se sljedeća dva tjedna ograničava veleprodajna cijena kako bi najveći igrači na tržištu naftnih derivata, a u najvećoj mjeri Ina, podnijeli teret u odnosu na mala poduzeća, za koja je naveo da su prošlih godina dobro poslovala.

Naglasio je da je vlada išla u smjeru zaštite hrvatskih građana i pomoći gospodarstvu, pa će cijene benzina i dizela izvan autocesta biti iste kao i protekla dva tjedna što znači 13,08 kuna dizel i 13,50 kuna benzin eurosuper 95. Na autocestama će se slobodno formirati cijena i benzina i dizela, kazao je, dodavši međutim, da će tamo doći do pojeftinjenja, odnosno da će benzin biti 13,83 kune, a dizel 14,28 kuna.

Kao novinu u današnjoj odluci vlade istaknuo je da će se na sljedeća dva tjedna ograničiti i veleprodajna cijena kako najveći igrači na tržištu naftnih derivata podnijeli teret u odnosu na male distributere.”

“Ina će podmetnuti leđa za male distributere”

“S malim smo distributerima bili u kontinuiranoj komunikaciji, u protekla dva tjedna Ina im nije povećavala veleprodajnu cijenu, a oni su uglavnom prodavali svoje zalihe. Prema tome, u protekla dva tjedna možemo govoriti o tome da nisu zaradili onoliko koliko su mislili zaraditi”, naveo je ministar, dodavši da će to u sljedeća dva tjedna Ina u najvećoj mjeri preuzeti na svoja leđa, odnosno da im neće povećavati cijenu, a kako bi oni mogli lakše funkcionirati.

Otkrio je da je u okviru malih distributera naftnim derivatima 40 poslovnih subjekata, a da su ti poslovni subjekti u 2021. godini ostvarili ukupan prihod od prodaje od skoro 3,5 milijarde kuna, te 133 milijuna kuna dobiti. Jednako uspješno su poslovali i u 2020. godini, tvrdi ministar. Kaže kako sve to treba uzeti u kontekst i sagledati širu sliku, jer se nalazimo u delikatnoj situaciji. Po njemu, bez intervencije vlade cijena dizela bila bi preko 16 kuna.

“Ova prošla dva tjedna i naredna dva tjedna sigurno im neće biti laka”

Upitan što je premijer mislio kada je spominjao porezne škare za profitere, Filipović je rekao da vlada razmišlja o svim opcijama, da prati situaciju te kada procijeni da će reagirati u interesu građana i gospodarstva.

Na pitanje jesu li se mali distributeri neopravdano žalili, naglasio je da se išlo na ograničavanje veleprodajnih cijena, da je svima teško, te da je ovo situacija na koju mali distributeri nisu navikli, jer su prošlih godina poslovali uspješno.

“Ova prošla dva tjedna i naredna dva tjedna sigurno im neće biti laka, ali vjerujem da ćemo svi zajedno uspješno prebroditi ovu situaciju”, naglasio je ministar.