Vlada je u šoku što usred sezone požara kasni remont kanadera, a čelne ljude te firme bira upravo Vlada


Hrvatskoj trenutno, usred užasno intenzivne sezone požara i dalje nedostaje pet od ukupno 12 protupožarnih aviona. Remont kasni. Vodstvo tvrtke koja kasni s remontom postavilo je Upravno vijeće u kojem, od ukupno devet članova, sjedi sedam predstavnika Vlade RH, piše Telegram.

Mario Banožić, doista, s ovim cirkusom nema previše veze. Kašnjenje remonta protupožarnih letjelica koji se, vrag odnija prišu, protegnuo evo i samim srcem protupožarne sezone, nije u domeni odgovornosti ministra obrane.

Činjenica da Hrvatska na raspolaganju trenutno ima sedam od mogućih 12 protupožarnih aviona rezultat je kašnjenja Zrakoplovno-tehničkog centra. Iz te firme smještene u Velikoj Gorici su dosad na raspolaganju gasiteljima trebala biti barem dva Air-tractora i jedan kanader, no remont tih letjelica se odužio daleko iza minimalno normalnih rokova (početka protupožarne sezone u lipnju) i političkih obećanja (sredina srpnja, najkasnije 1.8., Banožić, Božinović).

Godišnji, jer ljeto

Evo nas u kolovozu, vijesti o požarima sa sve gorim posljedicama pratimo svaki dan, a u ZTC-u – laganini. Bar se tako da zaključiti po činjenici da remont još traje. Štoviše, po svemu što izlazi u medijima, tamo je pravi, kompletan kaos.

Još u travnju je bilo jasno da postoji velika opasnost da remont ne bude gotov na vrijeme, postojala je prijava po kojoj se u hangarima, umjesto aviona, servisiraju direktorska vozila. Postojali su navodi kako neki radnici ZTC-a otvore bolovanja i odu raditi u Zapadnu Europu. Sad je navodno problem što uprava tjera mehaničare na – godišnji, jer je, eto, ljeto…

Banožić nije kriv

Banožić, međutim, nije kriv. ZTC nije, kao nekad, firma pod Ministarstvom obrane i inače ne pretjerano sposobni (eufemizam alert!) ministar je ovdje tek – naručitelj radova. Stoga posebno čudi zbog čega ga i danas predsjednik Vlade Andrej Plenković stavlja u žižu ove priče.

“Banožić je sazvao sastanak na temu ZTC-a da vidimo što se tu događa. Vidjet ćemo na koji način predsjednik tog društva upravlja ljudima, provjerit ćemo navode iz novina”, odverglao je danas premijer kako bi što prije s dnevnog reda skinuo pitanje o kaosu koji ugrožava okoliš, imovinu i živote građana. Na ovom mjestu, pak, valja malo usporiti.

Nigdje nikad

Prvo, jel’ ovo deja vu? Pa Banožić je sredinom srpnja bio na sastanku u ZTC-u, kad je bilo jasno da stvar ide temeljito kvragu. I izjavio da će “idući tjedan” biti isporučen remontirani kanader. Treći tjedan poslije toga, “idući tjedan” još nije došao. Ali, znate kako kažu (nigdje nikad) – ako jedan sastanak nije upalio, sazovi drugi.

Nadalje, Plenković obećava da će – sad – vidjeti “kako predsjednik tog društva upravlja ljudima” i “provjeriti navode iz novina”. Sve ovo o čemu se danas govori, međutim, bila je tema i prije dvadesetak dana, zapravo, još i u travnju. Ali, evo, sad će provjeriti. Zaozbiljno.

Stoposto u vlasništvu RH

Banožić, međutim, nije taj koji bi trebao provjeravati “navode iz novina”. U Plenkovićevoj Vladi, uz samog premijera, ima još najmanje šest ministara koji bi bilo pozvaniji za to da, ako treba – a očito treba – uvedu reda u ZTC-u. Naime, Zrakoplovno-tehnički centar nije neka privatna firma, prepuštena nevidljivoj i hirovitoj ruci tržišta. Radi se o firmi koja je 100 posto u vlasništvu Republike Hrvatske. A na koji način točno RH upravlja ovim svojim 100-postotnim vlasništvom?

Na čelu ZTC-a su direktor (Zdravko Klanac) i peteročlani Nadzorni odbor. Te ljude je na njihove funkcije u ZTC-u, sukladno zakonu, imenovao Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP), koji u ime RH upravlja njenim dionicama i poslovnim udjelima u trgovačkim društvima.

Sedam od devet

Odluku o ljudima koji su na čelu, po svemu sudeći, trenutno prilično kaotične firme zbog koje usred protupožarne sezone traje remont protupožarnih letjelica, donosi Upravno vijeće CERP-a, na prijedlog ravnatelja CERP-a. Radi se o ukupno deset ljudi, među kojima nigdje nema Marija Banožića.

Ima, međutim, čak šest članova Vlade RH. Predsjednik Upravnog vijeća CERP-a je tako ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivan Paladina. Tu su, od ministara, još i Ivan Malenica, Davor Filipović, Nikolina Brnjac, Marija Vučković i Oleg Butković. Ostalo troje članova su predstavnici sindikata, poslodavaca i predstavnica Ureda predsjednika Vlade.

Plenkovićev izbor

Ti ljudi, dakle, na prijedlog ravnatelja CERP-a imenuju ili opozivaju upravu i članove Nadzornog odbora ZTC-a. Kako je od devet članova sedmero njih iz Vlade – jasno je tko može reagirati na eventualne probleme ili, ne daj Bože, kaos u tako važnoj firmi. Još je jasnije tko i kako može reagirati kad je u pitanju ravnatelj CERP-a, dakle onaj koji daje prijedloge za kadrovska rješenja.

Oko izbora sadašnjeg ravnatelja CERP-a bilo je dosta gužvanja prije nekoliko godina. Naime, Milan Plećaš je na tu funkciju imenovan sa šest mjeseci zakašnjenja – navodno je dio HDZ-a, uključujući tad resornog ministra Gorana Marića, bio protiv Plećaševog imenovanja. No, na njemu je – kako su mediji tad izvještavali – inzistirao osobno Andrej Plenković. Samu odluku o imenovanju donijela je, kako zakon i propisuje, Vlada Republike Hrvatske.

Savršen recept za uspjeh

Ukratko, da rezimiramo: Hrvatskoj trenutno, usred užasno intenzivne sezone požara i dalje nedostaje pet od ukupno 12 protupožarnih aviona. Remont kasni. Vodstvo tvrtke koja kasni s remontom postavilo je Upravno vijeće u kojem, od ukupno devet članova, sjedi sedam predstavnika Vlade RH. Upravno vijeće je te ljude na čelo ZTC-a postavilo na prijedlog čovjeka kojeg je izabrala Vlada i na kojem je, pod cijenu sukoba sa svojim ministrom, inzistirao Andrej Plenković.

I? Kako ćemo riješiti problem? Poslat ćemo u ZTC Banožića na sastanak s ljudima koje su tamo, na prijedlog Plenkovićevog čovjeka, postavili drugi Plenkovićevi ministri. Ako ste ikad zamišljali savršen recept za uspjeh – to je to.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.