SDP-ovci u Zadru predstavili plan kako mladi mogu do stana


O politici stanovanja pod naslovom “Moram van, ako nemam stan” bilo je riječi na tematsko- izvještajnoj konvenciji SDP-a Zadarske županije te su predstavljena rješenja za stambene probleme građana, posebice mladih.

Iz SDP-a su upozorili da svaki deseti radnik u Hrvatskoj zarađuje manje od 3915 kuna neto, a svaki drugi radnik ima plaću manju od 6175 kuna. Prema visini minimalca Hrvatska je među pet članica EU s najnižim primanjima – uz Bugare, Latvijce, Rumunje i Mađare.

Ustvrdili su i da zbog situacije na tržištu nekretnina sve više mladih živi “pod stambenim stresom” jer njihovi stambeni troškovi iznose više od 30 posto njihovih primanja. Cijena stanova za dugoročni najam je u stalnom porastu te su podstanari za najam i režije često prisiljeni davati i do 50 posto svojih mjesečnih primanja, što ih dovodi na rub siromaštva.

U nastavku konvencije SDP Zadarske županije je prezentirao svoje lokalne politike stanovanja.

Uz ostalo, predložili su da stanovi za najam postanu priuštivi. “Umjesto dosadašnjih praksi izgradnje stanova i dugotrajnih listi čekanja za njihov otkup, potrebno je graditi stanove za priuštivi najam… S druge strane, od najma bi jedinice lokalne samouprave pokrile troškove izgradnje, odnosno gradile novi stambeni fond. Grad/općina bi ustupila zemljište i djelomično sudjelovala u troškovima izgradnje, dok bi drugi dio pokrila država”, napomenuli su.

Predlažu uvođenje socijalnih kategorija

Predlažu i da među stanovima za društveni najam budu stanovi i za socijalne kategorije.

“Izuzetno je važno integrirati sve kategorije stanovništva (mlade profesionalce, obitelji s djecom, socijalne kategorije, starije stanovništvo) te im stvoriti društveni prostor u kojemu međusobno mogu prenositi svoja znanja i iskustva te prakticirati društveni život”, istaknuli su iz SDP-a. Predložili su također prenamjenu općinskih i gradskih zapuštenih prostora u stambene jedinice, kao što su to učinili primjerice u Slovačkoj i Sloveniji, gdje su vojni objekti prenamijenjeni u gradske stambene prostore za najam.

Tu je i javno-privatno partnerstvo odnosno jedinice lokalne samouprave mogu osnovati agenciju/tvrtku koja će obnoviti zapuštene nekretnine i s njihovim vlasnicima sklopiti ugovor o zakupu na određeni broj godina – JLS obnovi zapuštenu nekretninu te ju daje u priuštivi najam.

“Vlasnik, ovisno o cijeni obnove nekretnine, dobiva ili ne dobiva dio najma – ili krene dobivati nakon isplate renovacije. U takvim slučajevima najmoprimci su sigurni da neće morati nenadano napustiti nekretninu, dok je najmodavcu njegova nekretnina obnovljena te po isplati od nje ima financijsku korist”, predložili su iz SDP-a.

U priopćenju su istaknuli kako je provođenje tih mjera esencijalno za razvoj društva u cjelini, ali i za osobni razvoj pojedinaca. “Mladi bi se češće odlučivali za ostanak u svojim lokalnim sredinama, sudjelovali u njihovom razvoju te samim svojim ostankom održali bolju demografsku sliku, ali ju i obogatili u slučaju da se odluče na potomstvo – za što je ključno rješavanje upravo stambenog pitanja”, zaključili su iz SDP-a.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.