Ruski vojni brodovi iznenada u Tihom oceanu, podignuta borbena spremnost


Osim što Putin šalje poruku Xiju da je uz njega, to je i poruka ‘kolektivnom Zapadu‘, ali i konkretno Japanu

Unatoč tome što vodi iscrpljujući rat u Ukrajini i nalazi se u sve većoj međunarodnoj izolaciji, Rusija želi pokazati i potvrditi da u njenim venama još uvijek teče “krv velesile” te da je važan čimbenik na globalnoj sceni i može biti prisutna i dio svih drugih kriznih žarišta u svijetu. Stoga je podigla borbenu spremnost svoje Tihooceanske flote na najviši novo te počela višednevne vojne vježbe.

Razlog ruskog šepurenja u toj važnoj regiji je sve veća napetost vezana uz krizu oko Tajvana, ali neizravno i zbog problema koje ima na bojištu u Ukrajini. Rusija, smatraju analitičari američkog Instituta za proučavanje rata (Institute for the study of war; ISW), time želi privući pažnju Kine i vezati je više uz sebe te pokazati da se i na tom području na nju mora računati. Moskva želi demonstrirati vojnu, ali i političku moć u toj regiji te pokazati Kini da je spremna i sposobna biti uz nju, pogotovo zato što je tihooceanski bazen područje ne kojem se Kina želi pozicionirati kao glavni igrač.

Ruski vojni analitičar, pukovnik u mirovini Anatolij Matvijčuk, za Moskovski komsomolac (MK) kaže da je to ujedno provjera reakcije SAD-a na tom području, ali je uvjeren da manevri nisu bili neočekivani.

– Kina provodi svoje vježbe blizu Tajvana i ne isključujem mogućnost da su ove ruske vježbe usuglašene s Kinom – kaže pukovnik Matvijčuk.

I prorežimski ruski mediji dižu tenzije, pa i prokremaljski vojni analitičar Vasilij Dandikin za portal Argumenti i fakti (Aif.ru) ne skriva da su “manevri ruska podrška Kini” te da je takva podrška, smatra on, realizacija dogovora Vladimira Putina i Xi Jinpinga na nedavnom susretu u Moskvi. Rusija pak nastoji potvrditi sebe kao ravnopravnu vojno-političku snagu i pokazati Pekingu spremnost na partnerstvo, pa i savezništvo, a Zapadu da je u slučaju bilo kakve eskalacije situacije u tom dijelu svijeta Kremlj već odabrao stranu, piše Jutarnji List.

No, osim što Vladimir Putin šalje poruku Xi Jinpingu da je uz njega (konačno, Putin više i nema puno izbora i sve je ovisniji o Kini), podizanje Tihooceanske flote je i poruka “kolektivnom Zapadu”, ali konkretno Japanu. Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov kazao je kako su vježbe “preventivna mjera” i utvrđivanje spremnosti ruskih oružanih snaga da se suprotstave “iznenadnoj invaziji”. Manevri se odvijaju u neposrednoj blizini Japana, a ruska flota, uz dio zračno-svemirskih snaga, uvježbava, kako je kazao šef ruskog Generalštaba general Valerij Gerasimov, “obranu od agresije na pomorskom pravcu”.

Ruska vojska vježba “odbijanje iskrcavanja neprijatelja na Kurilske otoke i otok Sahalin”, piše agencija Interfax. Ne treba podsjećati da su Rusija i Japan u teritorijalnom sporu oko Kurilskih otoka još od kraja Drugog svjetskog rata, kada je kao ratni plijen SSSR, odnosno Rusija, anektirao sporno Kurilsko otočje, a Japan od tada traži povrat barem dijelova otočja koji su najbliži njenim obalama – Iturup, Kunašir, Šikotan i skupna otočića Habomai. Moskva odbacuje bilo kave razgovore o tome, a ratnohuškački kremaljski jastrebovi spremni su, kažu, i ratovati za Kurile. Rusija i Japan zbog toga nikada nisu potpisali mirovni sporazum nakon Drugog svjetskog rata, a iako Japan to ne traži, ruski prorežimski mediji govore o “rastu nacionalističkih i militarističkih težnji u Japanu” te navode kako Vasilij Dandikin kaže da sadašnji premijer Fumio Kishida “stvara atmosferu revanšizma i inzistira na povratu Kurila”.

U posljednje vrijeme prokremaljski mediji spominju i otok Sahalin kao moguću metu, jer je pola Sahalina bilo dio japanskog teritorija koji je također pripojen Rusiji nakon kapitulacije Japana u Drugom svjetskom ratu. Ne treba zaboraviti da su Rusi podigli svoju Tihooceansku flotu samo nekoliko dana nakon što je počela najveća zajednička vojna vježba filipinske i američke mornarice, a koji dan ranije i Kina je okončala svoje manevre oko Tajvana. Kineska vojska provodila je vježbe blokade Tajvana. Bio je to odgovor Pekinga na nedavni sastanak tajvanske predsjednice Tsai Ing-wen s predsjednikom američkog Zastupničkog doma Kevinom McCarthyjem.

Rusiji bi svakako odgovaralo da se dodatno zakuha oko Tajvana, pa čak i da se Kina odvaži na invaziju, jer bi prema njenim procjenama to odvratilo pažnju svijeta od njene agresije na Ukrajinu, smanjilo pritisak na Moskvu, a još više angažiralo SAD jer bi se sukob prenio bliže njenim obalama. Osim toga, ne treba zanemariti još tri važne činjenice – da Japan u novom proračunu ima najveća izdvajanja za vojsku u posljednjih 50-60 godina i da se u Hirošimi od 19. do 21. svibnja održava redoviti summit zemalja članica G7, na kojem se očekuje i dolazak američkog predsjednika Joea Bidena te, treće, da se ovih dana pojavila informacija da Kina namjerava opskrbiti Rusiju naoružanjem. Peking je te navode SAD-a demantirao.

Japan je uz to jedna od važnih zapadnih država koja podržava Ukrajinu, pa neki ruski neovisni analitičari smatraju da Moskva želi produbiti i ubrzati nestabilnost i na području Tihog oceana kako bi i na taj način usporila zapadnu vojnu pomoć Ukrajini, a širenjem straha od mogućeg novog rata (Tajvan) utjecala na javno mnijenje u zapadnim zemljama da više ne pomažu Ukrajini u obrani, piše Jutarnji List.


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.