Fascinantni prirodni fenomeni nalik su svijetu bajki
Naš svijet pun je misterioznih događaja i neobičnih prirodnih pojava. Od fascinantnih do nesvakidašnjih pojava – priroda nas iznenađuje pogledom na njih i nerijetko zbunjuje naš um.
Donosimo vam samo neka od svjetskih zadivljujućih čuda prirode.
Obluci Moeraki
Obluci Moeraki pronađeni su na obali Otagoa duž plaže blizu Moerakija na Novom Zelandu. Ovi ogromni obluci izvorno su formirani na dnu antičkog mora prije negdje 60 milijuna godina.
Pronađeno ih je čak 50, raznih veličina od pola metra do nešto više od dva metra u promjeru. Maorska legenda kaže da su ti obluci zapravo ostaci košara za jegulje koje je more izbacilo nakon što je legendarni kanu, Araiteuru, doživio brodolom.
Svjetlosni stupovi
Jednostavan vizualni efekt nastao uslijed reflekcije svjetlosti na ledu, svjetlosni stupovi , često se pojave kada sunčeva ili mjesečeva svjetlost obasja kristaliće leda u zraku. Kako bi se oblik stupova pojavio kristal leda mora biti u horizontalnom položaju kako bi se refleksija mogla napraviti okomito.
Uslijed ovih neobičnih meteoroloških prikaza, na adrese medija i državnih službi pristiglo je mnogo lažnih uzbuna ljudi koji su mislili da su ugledali NLO i izvanzemaljce koji se stupovima spuštaju na Zemlju. Ako pogledate u čisto nebo jedne ledeno hladne noći možda i vi ugledate neobičnu vertikalnu svjetlost. Tada ćete znati da ste samo vidjeli jedan od atmosferskih fenomena- svjetleće stupove.
Putujuće kamenje
Pronađeno u prašnjavim i i sušnim ravnicama Racetrack Playe u Dolini smrti, Californiji, putujuće kamenje do danas prkosi znanstvenim objašnjenjima.
Nije ponuđen niti jedan zaključak zašto ovo tajanstveno kamenje, svake dvije do tri godine, za sobom ostavlja dugačak trag kao da je negdje otplovilo. Uvriježeno je mišljenje da ta neobična pojava ima uvelike veze s jedinstvenim vremenskim uvjetima koji u ožujku vladaju na tim prostorima.
Modre rupe
Iako nije toliko misteriozna kao crna rupa, niti zapanjujuća kao vruća rupa, modra rupa fascinantna je pojava koju je lakše razgledati. Ogromne plave duplje ili prije bismo rekli, bazeni, formirale su se negdje u ledenom dobu kada je razina mora bila oko 110 metara niže nego danas.
Najdublja modra rupa na svijetu, izmjerena na 202 metra, je Dean’s Blue Hole, malo zapadnije od Clarence Town na Bahamima. Dok je najšira Great Blue Hole u promjeru dugačka čak 300 metara.
Stupasti bazalt
Iako možda izgleda kao scenografija filma iz 2006. Povratak Supermana, ovaj naizgled neobičan stupasti bazalt je vrlo česta siva do crna bazična ekstruzivna magmatska stijena, nastala uslijed izlijeva lave. Obično je finozrnata zbog brzog hlađenja lave, koja izbija na Zemljinu površinu.
Kada se lava ohladi, dogodi se opsežna mreža lomova koji rezultiraju formiranjem šesterokutnih stupova. Što je hlađenje brže to će stupci biti manji, u suprotnom, prilikom sporijeg hlađenja nastaju veliki stupovi.
Plavi neonski valovi
Nažalost plavi neonski valovi koji su se pojavili uslijed ‘crvene plime’ na obalama San Diega pojavljuju se svakih nekoliko godina, zadnje su viđeni u rujnu 2011. godine, ali ih to ne čini manjim prirodnim čudom od ostalih navedenih fenomena.
Crvena plima i oseka zapravo nije mijena i pojava nije povezana sa prirodnim ciklusom plime i oseke. Vjeruje se da je ovaj spektakularan fenomen prisutan diljem svijeta tisućama godina, ako ne i duže. U Bibliji, u Starom zavjetu govori se o pošasti koja je sve rijeke pretvorila u krv, ubijajući sve ribe.
No izumom mikroskopa ispalo je da su za to ‘krivci’ vrsta planktona, dinoflagelati, koji se samo svakih par godina skupe u tolikom broju da danju skupa čine crvenu boju. Najzastupljeniji su u toplim morima, a u temperiranim su morima brojniji u toplijem dijelu godine.
Zahvaljujući njihovoj brojnosti izlučuju više neurotoksina, pa su smrtonosne za velika jata riba, kamenice, školjke i ostalog morskog života. Isto tako ‘crvena plima’ štetna je i za ljude, izaziva svrab nadražene i upaljene kože.
Dinoflagelati zauzimaju važno mjesto u evoluciji jer postoje pretpostavke da su jedan od prijelaznih stadija od biljnog ka životinjskom svijetu.
No ova noćna mora za kupače, surfere i životinjski svijet, po noći se pretvara u bajku! Pokreti mora aktiviraju svjetlost planktona što rezultira prekrasnim plavim valovima.
Marokanske koze penjačice
Možda ovo ne pripada u ovaj popis, dosad, atmosferskih fenomena, ali svakako je svjetsko čudo. Odgovorna za ovaj čudan i prekrasan fenomen je naravno- hrana.
Okomito hodanje koza po granama, kako bi se nahranile bobicama s drveta Argana, i njihovo držanje ravnoteže na istima, zaista je zapanjujući prizor.
Stabla Argana jedna su od rijetke vegetacije koje u Maroku ima relativno u izobilju, a ove su životinje dokaz kako se priroda prilagođava kako bi preživjela!