Pasja vrućina pogubna za pse


Imali smo dva, tri slučaja omarice i sunčanice, radilo se o psima koji su i inače imali problema sa srcem i plućima, ali sve je riješeno na vrijeme. Mnogo više problema zadaju nam psi koji udahnu klas ili im se on zabode u šapice. Savjetujem vlasnicima da paze kamo pse izvode u šetnju, upozorio je dr. Josip Petani

Iako smo prije tjedan dana ušli u najtopliji dio ljeta (od 3. srpnja do 11. kolovoza, kada Sirius iz zviježđa Velikog psa, poznat po tome što je jedna od najsjajnijih zvijezda, izlazi i zalazi zajedno sa suncem), pasjih vrućina, koje najteže podnose upravo psi, čini se, ipak nema. Za ilustraciju, prošle godine, u prva dva tjedna srpnja, od posljedica vrućina u Zadru je uginulo više pasa nego cijele godine, što nam je tada potvrdio dr. Neven Žilić iz ambulante Zoo-Vet. Ove godine u svoje dvije ambulante zabilježili su četiri slučaja omarice (problemi s disanjem), ali ishod, srećom, nije bio koban.

– Ljeti inače imamo više posla, ali ove godine mnogo manje nego prije, a na to vjerojatno utječu i temperature koje nisu ekstremne. Osim stalnih pacijenata, najviše nam se javljaju strani i domaći turisti čiji kućni ljubimci imaju probavnih problema nakon višesatnih putovanja, kazao je dr. Josip Krišto iz Zoo-Veta te napomenuo da bi vlasnici kućnih ljubimaca, iako nema velikih vrućina, trebali više voditi računa o tome kako i koliko hrane pse i mačke te da im uvijek ostavljaju svježu vodu.

U Veterinarskoj stanici na Bokanjcu posla je, također više nego u ostalim mjesecima, a ljetne temperature najteže podnose psi koji s vlasnicima doputuju na odmor iz hladnijih zemalja i nisu naviknuli na našu klimu.

– Imali smo dva-tri slučaja omarice i sunčanice, radilo se o psima koji su i inače imali problema sa srcem i plućima, ali sve je riješeno na vrijeme. Mnogo više problema zadaju nam četveronožni pacijenti koji udahnu klas ili im se on zabode u šapice. Savjetujem vlasnicima da paze kamo pse izvode u šetnju, obavezno ih pregledavaju kod kuće i kontroliraju jer klas se može zabosti u kožu i „putovati” po cijelom tijelu, što je iznimno opasno, upozorio je dr. Josip Petani, ravnatelj Veterinarske stanice. Napomenuo je, također da ni pretjerano kupanje pasa u moru bez kasnijeg ispiranja u slatkoj vodi nije bezazleno jer psi mogu imati različite alergijske reakcije, nadraženost kože, jak svrbež.

– Primijete li vlasnici da im ljubimci učestalo kišu, kašlju, pretjerano se češu, i to je znak za odlazak veterinaru, ističe dr. Petani i poziva građane da ljeti više skrbe o kućnim ljubimcima, da ih ne izvode kad je sunce jako u šetnju, nego rano ujutro i poslije 19 sati. Ističe da među „ljetnim pacijentima” nije bilo ni zapuštenih, ni zanemarenih životinja te da je najteže po ovakvu vremenu starijim psima, a među pasminama buldozima, mopsovima i bokserima, koji i u normalnim vremenskim uvjetima imaju problema s disanjem.

 Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.