Zmije – idealni kućni ljubimci


Zadranima se do kraja rujna pruža jedinstvena prilika da uživo i iz blizine razgledaju neke od zmijskih primjeraka poput crvenorepe boe, inače najveće zmije na izložbi dugačke jedan metar i 80 cm, kraljevskog pitona ili pak najvećeg guštera argentinskog tegua

Zmije, pauci, gušteri, žohari, crvi, životinje su koje Zadrani od jučer pa sve do konca rujna mogu razgledavati u prostorijama Callegra. Neobičnu i rijetku izložbu egzotičnih životinja priredila je u Zadru zagrebačka tvrtka Teraristika d.o.o. i njen vlasnik, ujedno vlasnik izloženih životinja Matija Mesic.

Sve izložene životinje bezopasne su i služe kao kućni ljubimci, koji i među hrvatskim građanima sve češće pronalaze dom.

– Skupljanjem i uzgojem gmazova i paukova bavim se već šesnaest godina, a izložbe organiziramo diljem Hrvatske sa svrhom upoznavanja i educiranja ljudi o ovim rijetkim životinjama koje često izazivaju bezrazložni otpor i gađenje, kaže Matija Mesić i naglašava da se posjetitelji izložbe i sami mogu uvjeriti kako ove životinje nisu opasne i da ih se može držati u rukama. Posebno su, doznajemo od Mesica, njima fascinirana djeca koja ih se, za razliku od odraslih, ne boje i rado ih primaju u ruku.

Zadranima se ovom izložbom pruža jedinstvena prilika da uživo i iz blizine razgledaju neke od zmijskih primjeraka poput crvenorepe boe, inače najveće zmije na izložbi dugačke jedan metar i 80 cm, kraljevskog pitona ili pak najvećeg guštera argentinskog tegua. Među izložbenim primjercima su i škorpioni, primjerice tarantule iz Južne Afrike i Amerike.

Smješteni u zasebnim terarijima, ponegdje mužjak i ženka zmije obitavaju zajedno. Nakon parenja i izlijeganja jaja, ono se oduzima i odnosi u inkubator nakon čega se za dva mjeseca izleže zmija. Ponekad u jaju budu i do tri zmijice. Jaje, koje inače zmija u prirodi sama grije, u terariju se majci oduzima kako se zmija prilikom ležanja na jaju ne bi previše iscrpila i oslabila.

Zmije su u terarijima uglavnom neaktivne, spavaju sklupčane ili smotane oko grane, a nešto aktivnije su tek navečer. Reagiraju na toplinu jer im vid nije jača strana, osim u zmija otrovnica koje vide bolje.

Neke od izloženih zmija smotane su u posudi s vodom kako bi se rashladile ili kako bi omekšale kožu koju, pojašnjava Mesic, odrasla zmija mijenja nekoliko puta godišnje, a mlada puno češće. Neke zmije zakopane su u piljevini. U pojedinim terarijima je svjetlo reflektora veće jer se takve zmije vole “sunčati” i treba im toplina, a neki terariji su manje osvijetljeni.

Vlasnik ovih egzotičnih životinja za hranjenje zmija uzgaja miševe štakore, ali i zečeve, koje zmija pojede svakih desetak dana. Živi “plijen” koji joj se dostavi u njenu nastambu zmija proguta cijelog, a onda hranu polako probavlja.

Što se tiče paukova oni se hrane žoharima i crvima koji se, također nalaze u izloženim terarijima, pa ih se može promotriti.

– Zmije ne zahtijevaju puno prostora i zahvalni su kućni ljubimci, kao i paukovi i gušteri, tvrdi još Matija Mesic i poziva Zadrane da za pristupačne cijene iskoriste priliku i upoznaju se s njegovim kućnim ljubimcima.

Cijena ulaznice za odrasle osobe je 40 kuna, za umirovljenike i studente 30 kuna, za djecu od 10 do 18 godina ulaznica stoji 20 kuna, a 10 kuna plaćaju djeca od 4 do 10 godina. Izložba je otvorena od 10 do 22 sata.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.