Njegova dalmatinska kuharica bila je najprodavanija


Napisao sam i knjigu pod nazivom Plodovi zemlje u zdravoj prehrani. U knjizi se nalazi oko 800 recepata. Knjiga je i lektorirana, ali ne mogu naći izdavača – pomalo razočarano kaže Joso Hrabra

Joso Hrabra (73) u mirovini je od 1995. godine, ali ga i danas pamte mnogi Zadrani, osobito bivši radnici hotela Zagreb, Otočanke, tvornice SAS, jer je svojim ni do danas nedostignutim kulinarskim umijećem ostavio traga i kao jedini zadarski kuhar koji je objavio knjigu pod nazivom Moja dalmatinska kuharica.

Ta je knjiga objavljena 1997. godine, doživjela četiri izdanja, a u njoj je Joso Hrabra javnosti predstavio recepte za 11O jela. Tih je godina njegova kuharica bila jedna od najprodavanijih i najčitanijih u bivšoj državi.

Promovirana je i u Dubrovniku gdje je ovaj ugledni zadarski gastronom i završio Ugostiteljsku školu, a tog davnog 15. prosinca 1997. godine na predstavljanju njegove kuharice nazvali su ga – “gosparom i meštrom od zanata”.

Rečeno je tada među ostalim, kako je ta knjiga, napisana prema njegovim receptima, posebna vrijednost za struku jer predstavlja sve ono što ima i nudi dalmatinska kuhinja.

Danas Joso Hrabra kuha svaki dan, ali samo za svoju obitelj, a vikendima kada se svi nađu na zajedničkim objedima, najsretniji je njegov unuk koji uvijek kaže kako njegov dido – “kuha najbolje na svijetu”. A, dido je sretan jer mu unukovo priznanje znači više od ičega na svijetu.

I od kada je u mirovini, puno su ga puta zvali da negdje dođe skuhati svečane večere i ručkove za ekskluzivne goste, ali je to uvijek odbijao.

– S godinama nisam više toliko spretan i brz kao što sam nekada bio i to je zapravo jedini razlog. Želim da me pamte kakav sam nekada bio. I danas me mnogi, ne samo kuhari, već i prijatelji i poznanici zovnu da im udijelim kakav savjet i to uvijek rado činim. Od kada sam u mirovini doma kuham ja, a ne supruga. I kćeri mi jako dobro kuhaju – pohvalio se ovaj bard zadarske gastronomije.

Rođen u Kukljici na otoku Ugljanu, odrastao je u težačkoj i siromašnoj obitelji, uz brata i majku jer je kao posve mali dječak ostao bez oca. Školovao se i bio smješten po domovima, a potom je u to nesretno poratno vrijeme bilo njih dvadeset i dvoje koji su željeli svoje školovanje nastaviti u ugostiteljstvu.

– Imao sam mnogo mogućnosti. Mogao sam ostati ili pak, otići raditi gdje sam htio, ali nisam mogao bez Zadra. Zaposlio sam se u hotelu Zagreb i tamo bio šef kuhinje 18 godina. Onda sam radio u Jaderi i bio šef kuhinje njihovih restorana i hotela Kolovare, pa Otočanke. Vodio sam prehranu zadarskih dječjih vrtića, da bi me naposlijetku poznati direktor SAS-a Stanislav Antić pozvao da budem šef kuhinje u tvornici – priča Joso Hrabra.

Osim što svakoga dana kuha za svoju Anđelku (73) s kojom je kao što je naglasio, u braku dugih i sretnih 50 godina i koja je zapravo bila “žrtva” jer je i sama radila i podizala djecu dok je on po cijele dane radio, Joso Hrabra i danas neprestano piše i zapisuje svoje maestralne recepte.

– Napisao sam još jednu knjigu pod nazivom Plodovi zemlje u zdravoj prehrani. U knjizi se nalazi oko 800 recepata. Samo od povrća ima preko 56 recepata i dvadesetak od žitarica. Knjiga je i lektorirana, ali ne mogu naći izdavača – pomalo razočarano kaže na kraju Joso Hrabra, najbolji zadarski kulinarski stručnjak i zasigurno najveći promotor Zadra i zadarskoga kraja.

JUNEĆI BIFTEK NA ZADARSKI NAČIN

18 dkg junećeg filea

1 kapula

10 dkg gljiva bukovača

1/2 dcl crnog ravnokotarskog vina

4 dkg maslaca

1 pečena rajčica

1 pečena balancana (srednja)

10 dkg oblikovanih krumpira (kuglice)

sol, papar, vegeta, senf

2 žlice maslinovog ulja

2 tanke šnite posedarske pancete

Oblikujte biftek bez žilica i masnoće pa ga poslite i popaprite. Od tanke posedarske pancete napravite obruč oko bifteka i učvrstite čačkalicama ili tankim bijelim koncem. U tavu stavite maslac i malo ga ugrijte i na toj masnoći pecite biftek s jedne i druge strane. Pečeni biftek stavite na topli tanjur, a na masnoći na kojoj se pekao biftek dodajte kapulu narezanu na malo deblje polumjesece. Pirjajte kapulu miješajući dok kapula ne dobije slatkasti okus. Tada kapuli dodajte očišćene i na prutiće rezane bukovače i sve začinite vegetom i paprom te miješajući sve popirjajte. Zalijte ravnokotarskim dobrim crnim vinom i pustite da sve malo prokuha. Kada vino ispari dodajte biftek s toplog tanjura i sve zajedno prokuhajte. Probajte okus i po potrebi ga dotjerajte (sol, papar).

Dok se biftek dogotovljava pripremite rajčicu, balancane i oblikovani krumpir. Rajčicu i balancane pecite, a oblikovani krumpir skuhajte s limunovim sokom i sve okrenite na maslinovom ulju.

Tako pripremljeno složite na tanjur, a u sredinu tanjura stavite biftek i preko njega prelijte umak s kapulom i bukovačama i pri posluživanju ukrastite listom svježeg bosiljka te toplo poslužite.

 Izvor: ZL


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.