U sklopu američkog veleposlanstva u Berlinu postoji poseban odjel zadužen samo za prisluškivanje pripadnika njemačke vlade
Američka tajna služba NSA prisluškivala je mobilni telefon Angele Merkel još 2002. godine, kad još nije bila kancelarka. Njezin službeni broj ostao je na listi nadziranih sve do sada, objavio je njemački tjednik Der Spiegel.
Dokument NSA označen je s “GE Chancellor Merkel”, tako da se Amerikanci ne mogu vaditi da nisu znali koga prisluškuju.
Novinari uglednog lista imali su uvid u američke obavještajne dokumente s popisom nadziranih brojeva. Iz tajnih dokumenata, pišu, nije jasno jesu li snimani svi razgovori kancelarke ili su Amerikanci “samo” kontrolirali s kime sve ona kontaktira.
Dnevnik Bild am Sonntag citirao je danas pak izvore američkih tajnih službi prema kojima je šef NSA Keith Alexander obavijestio Baracka Obamu o operaciji prisluškivanja razgovora Angele Merkel već 2010.”Obama nije prekinuo tu operaciju, pustio je da se nastavi”, kazao je visoki dužnosnik službi NSA kojega citira dnevnik.
Ne samo što su prisluškivali kancelarku, nego Amerikanci u Berlinu, u sklopu svoje ambasade, imaju poseban odjel, Special Collection Service, koji se bavi prisluškivanjem njemačke vlade i njenih institucija . Slični špijunski odjeli nalaze se na 80 mjesta na svijetu, stoji na jednom popisu NSA iz 2010.
Osim iz zgrade veleposlanstva na Pariser Platzu u Berlinu, Amerikanci Nijemce prisluškuju još iz Frankfurta. U Europi imaju špijunske centre u 18 gradova, među ostalim u Parizu, Rimu, Pragu, Madridu i Ženevi.
Prošlog tjedna objavljeno je kako je američka NSA snimala milijune Nijemaca i Francuza, što je izazvalo veliki gnjev u javnosti tih zemalja.
U petak su još Njemačka i Francuska poručile Obami da žele do kraja godine dobiti sporazum o neprisluškivanju. Posljednja otkrića masovnog američkog prisluškivanja u zemljama saveznicama mogao bi ozbiljno ugroziti borbu protiv terorizma, upozoravaju promatrači.
Angela Merkel je odmah nakon prvih otkrića da je prisluškivana nazvala američkog predsjednika Baracka Obamu, koji ju je uvjeravao da nije imao pojma da NSA i nju snima. Njemačka kancelarka inzistira na novom transatlantskom sporazumu kojim će se regulirati pravila ponašanja tajnih službi. Merkel je poručila da od Obame očekuje akciju, a ne samo prazne riječi.
I mnogi Amerikanci bijesni su zbog otkrića da američke tajne službe masovno špijuniraju milijune ljudi u čitavom svijetu.
U nedjelju je više tisuća njih prosvjedovalo pred Bijelom kućom u Washingtonu . Neki od prosvjednika nosili su parole podrške Edwardu Snowdenu, bivšem zaposleniku NSA (National Security Agency), koji je prvi otkrio svijetu što radi NSA. Prosvjed za demokratsko ograničavanje špijuniranja okupio je pripadnike s obe strane političkog spektra, prenosi londonski Guardian. Zajedno su stupali liberali koji se bore za zaštitu privatnosti i pripadnici ultrakonzervativnog Tea Partyja.
Izvor: Jutarnji list