Općinsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu naložilo je ministarstvima financija i uprave da obave nadzor nad udrugom Hrabro dijete, a tamošnjoj policiji da obavi dodatne izvide, nakon što su roditelji djevojčice Nore Šitum jučer upozorili da mjesecima bezuspješno pokušavaju od te udruge dobiti odgovor o iznosu novca prikupljenog u humanitarnoj akciji za liječenje njihove kćeri u SAD-u.
Tužiteljstvo podsjeća da je još u lipnju, temeljem anonimnih podnesaka u kojima je izražena sumnja u nezakonitost poslovanja i nenamjensko korištenje sredstava u toj udruzi, naložilo policiji u Slavonskom Brodu da prikupi potrebne obavijesti i obavi izvide kako bi se utvrdilo eventualno postojanje kaznenog djela.
Nakon što su Norini roditelji jučer prozvali udrugu Hrabro dijete, odvjetništvo je danas objavilo da je nadležnoj policijskoj upravi upućena dopuna zahtjeva izvida, kao i zahtjev Ministarstvu financija i Ministarstvu uprave za obavljanje nadzora nad tom udrugom.
Pomoćnik ministra financija Branko Šegon rekao je sinoć da dosad nisu imali nikakve podneske koji bi ukazivali na određene nepravilnosti ili zlouporabe novca vezano uz udrugu “Hrabro dijete”, no dodao je da će, nakon najnovijih događaja, obaviti financijski nadzor udruge da se vidi kako se trošio taj novac.
Izvijestio je da s time kreću od ponedjeljka te da prije samog nadzora moraju prirediti zakonsku proceduru.
Šegon smatra da treba pojačati kontrolu svih neprofitnih organizacija i njihova poslovanja, no nije se složio s novinarskom tvrdnjom u Dnevniku 3 da je od 50.000 neprofitnih udruga, izvješće lani predala samo petina, pa ispada da njih 40.000 nitko ne kontrolira.
“Ne bih se složio s time da ih nitko ne kontrolira”, rekao je Šegon napominjući da su Ministarstvu financija izvješća podnijele one udruge “koje su aktivne i koje posluju”, a radi se, dodaje, o 10.000 izvješća.
Naveo je da je Ministarstvo financija dosad obavilo dosta kontrola u neprofitnim organizacijama i udrugama i da je u dijelu udruga utvrđeno da se novac dijelom trošio netransparentno i da se novac zloupotrebljavao što je i dovelo do izmjena Zakona o udrugama, a oni su, dodao je, o prekršiteljima izvijestili DORH.
Norini roditelji Ivica Šitum i Đana Atanasovska jučer su kako već nekoliko mjeseci bezuspješno pokušavaju dobiti konkretan odgovor od udruge “Hrabro dijete”, putem koje se sakupljao novac za Norino liječenje u SAD-u, o tome koliko je novca skupljeno u humanitarnoj akciji za njihovu kćer i gdje je taj novac sada. Predsjednicu udruge “Hrabro dijete” Jasminku Žužić optužili su da proteklih mjeseci skriva bankovne izvode i izvod donacijskog telefona u humanitarnoj akciji za Noru Šitum.
Udruga “Hrabro dijete” te je optužbe odbacila i na svojoj facebook stranici objavila nekoliko izvoda iz Zagrebačke banke na kojima se nalazi novac u raznim valutama, a na jednom računu je iznos od 3,6 milijuna kuna. “Evo, ovo je taj ‘nestali novac’! Niti je nestao, a niti zamračen”, poručili su iz udruge te ocijenili “jadnim i tužnim” optužbe iznesene “bez da se čuje i pita druga strana”.
Izvor: Jutarnji list