Klasična limuzina pretvorena je u atraktivni coupe s pokrićem i u dinamičkim osobinama
Od predstavljanja šeste generacije BMW-a serije 3 prošlo je gotovo dvije godine i aktualna trojka u međuvremenu je dobila svoju karavansku i hibridnu inačicu. Nakon podužeg iščekivanja stigla je i coupe verzija, ali s njom je trojka postala četvorka.
Marketinški trik? Za to u BMW-u nemaju potrebe iako je uvođenje nove oznake dobar štos za privlačenje dodatne pozornosti u pravoj poplavi novih modela čemu su i sami pridonijeli. Bavarci su jednostavno izašli u susret svojim klijentima jer odabir coupea odraz je životnog stila i stvoriti razliku u odnosu na klasičnu limuzinu bez obzira koliko sportski i dinamično izgledala, postala je obaveza. Istodobno odradili su više nego dobar posao. Novi coupe oslanja se na platformu serije 3 i zadržan je identičan međuosovinski razmak (281 cm).
Nove dimenzije
Značajnijih razlika nema ni u mehanici, no, jedini element karoserije koji dijele je poklopac motora. Sve ostalo dobilo je nove forme i pregibe, ali i dimenzije. U odnosu na aktualnu seriju 3 novi je coupe 14 mm duži i širi, te čak 52 niži, a usporedimo li ga s prethodnim dvovratnim izdanjem duži je 26 milimetri, širi 43, te niži 16 mm. Vizualni učinak je izvanredan i već na prvi pogled stječe se dojam čvrstine kojom je novi model zalijepljen za cestu.
Dojam je dodatno naglašen tragovima kotača. Razmak između prednjih povećan je za 45, a stražnjih za čak 80 mm i po prvi put najširi dio karoserije su rubovi blatobrana iznad stražnjih kotača. Još jedan vid naglašavanja dinamičnosti, ali prije svega podsjetnika da su stražnji kotači pogonski na BMW-u, a ne oni sprijeda. Na određeni način isto vrijedi i za verziju s pogonom na sva četiri kotača jer prema konfiguraciji tipičnoj za Bavarskog proizvođača, stražnji pogon vodi glavnu riječi sve do trenutka kada se ne ukaže potreba za dodatnim gripom.
Novosti u unutrašnjosti svode se tek na detalje jer od prednje armature do rasporeda sekundarnih prekidača, sve je gotovo identično kao kod limuzinske izvedbe serije 3. Savršena izrada i vrhunska kvaliteta materijala uočljiva je u svakom pogledu, a koliku su pažnju Nijemci posvetili svakom elementu pokazuje i pomalo teatralni hod motorizirane ručice koja približava sigurnosni pojas čim zatvorite vrata. No, ono što čini razliku je pogled koji se pruža iz sjedala. Kako bi se dodatno naglasio sportski ugođaj sprijeda se sjedi 19 mm niže. Od čega 9 mm donose niže postavljena prednja sjedala, a preostalih 10 spušten ovjes. Milimetri koji imaju svoj učinak iako sami po sebi nisu dovoljni kako bi stvorili ugođaj prave sportive.
Podsjeća na seriju 6
Nakon samo par kilometara za upravljačem, serija 4 otkriva svoje dinamičke kvalitete. Na momente djeluje intrigantno i uzbudljivo, ali iako smo sjeli u najsnažniju verziju s oznakom 435i (jedinom ponuđenom na prezentaciji) iza koje se krije benzinski trolitreni turbo motora sa šest cilindara i 306 konja, nema ni najmanjeg traga bestijalnosti. Ugođaj koji pruža uvelike podsjeća na seriju 6 što u prijevodu znači da Njemački inženjeri nisu ni namjeravali složiti svestranu ekstremnu sportivu već su istom mjerom tragali za udobnošću i komforom.
No, nije samo spuštena krovna linija i pozicija za upravljačem. Prema tvorničkim podacima težište automobila nalazi se na manje od 50 cm od tla, što uz idealan raspored masa po osovinama (50% sprijeda, 50% straga) dodatno objašnjava lakoću kojim klizi kroz zavoje. Nažalost zagubile su se tipične osobine stražnjeg pogona koje je upravo BMW na osobit način njegovao u nekim prošlim vremenima. Osjeti se to u trenucima kada se potraže granice priljubljenosti za asfalt. U djeliću sekunde prije nego proradi sigurnosna elektronika, osjeti se lagano širenje putanje prednjim kotačima. Čista suprotnost tradicionalnom receptu koji je desetljećima nudio prednje kotače nepokolebljive kroz zavoje dok bi kroz iste stražnji mekano i kontrolirano krenuli prema vanjskom rubu. No, to je u skladu s filozofijom koju coupe serije 4 nudi od samog početka. Za nešto drugo treba pričekati verziju s oznakom M.
Uglađeni automatik
Motor zaslužuje samo hvalospjeve. S jednakom lakoćom vrti se na 1000 i 7000 okretaja, a bez obzira dodirnuli tek ovlaš papučicu gasa ili je zalijepili svom snagom za pod, šest cilindara reagira bez zastajkivanja i dvoumljenja. Ono što nedostaje je poneki grublji probojniji ton iz dvostrukih cijevi što izviru iz stražnjeg odbojnika, no, nažalost ovaj put Nijemci nisu posegnuli za aktivnim ispušnim sustavom. Uglađen i mekan automatski mjenjač s osam stupnjeva pokazuje i zavidnu brzinu kada to vozača zatraži, ali među silnim stupnjevima pri ručnom izboru lako se izgubiti.
Prodaja novog coupea krenula je i na Hrvatskom tržištu, a u ponudi su tri dizelska i tri benzinska motora, kao i verzije s pogonom na sva četiri kotača koja nije predviđena samo za 430d model.
435i Automatic
TEHNIČKI PODACI
Motor benzinski
Obujam 2979 ccm
Snaga 306 KS pri 5800-6000 o/min
Moment 400 Nm pri 1200-5000 Nm
Mjenjač automatski, 8 stupnjeva
Pogon stražnji
Dimenzije 464 x 183 x 136 cm
Prtljažnik 445 litara
Brzina 250 km/h
0-100 km/h 5,1 sekundi
Potrošnja 7,2 l/100 km
Ispuh C02 169 g/km
Cijena 478.488 kn
Ostali motori
Benzinski 420i (184 KS), 428i (245 KS)
Dizelski 420d (184 KS) 430d (258 KS)
435dx (313 KS)
Izvor: Jutarnji list