Luku Gaženicu ne podržava ministar prometa, a lokalni SDP ništa ne radi na tome da se taj odnos promijeni


Zadarska stara i nova luka Gaženica je najbolje i ekonomski najisplativije što Hrvatska može ponuditi Europi u integralnom transportu. A žalosno je da to ne podržava ministar prometa, a lokalni SDP ništa ne radi na tome da se taj odnos promijeni. Dok je tako može zaboraviti na pobjedu na bilom kojim izborima u Zadru

Tradicionalno sam glasač SDP-a i njegovih partnera, ali sam i lokalpatriot i ne slažem se s odnosom sadašnje državne vlasti prema ključnom razvojnom projektu Zadra. Mislim da imam što o tome reći jer sam cijeli život bio vezan uz gospodarstvo i poslovanje luka na Jadranu, a nisam nepoznat ni u stručnoj javnosti. Nažalost ni od SDP-a ni od ministra Siniše Hajdaša Dončića nema još nikakvog signala na moja upozorenja koja sam im slao, niti znaka da shvaćaju potencijal i značaj luke Gaženica.

Čudne izjave ministra Dončića

Evo kako sam upozorio SDP uoči lokalnih izbora:

Pozivom na Vaš izborni program u kojem je Luka Gaženica s gospodarskom zonom Crno promovirana u generatora gospodarskog oporavka Zadra, te fakta da je Luka Gaženica – teretna i putnička luka već u 2004. godini razvrstana u kategoriju luke osobitog (međunarodnog) gospodarskog interesa za Republiku Hrvatsku, nasuprot tome, činjenica je da resorno Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture ne samo što nije u suglasju s Vašim programom, dapače, eksplicitno ga negira.

Ministar Siniša Hajdaš Dončić: “Ugovor za luku Gaženica (iz 2007. god.) štetan je za Hrvatsku”. (Zadarski list 3. svibnja 2012.)

I da ne bude zabune, Ministar nastavlja: “To je jedan predimenzionirani projekt, jer smo se mi kao država odredili da nam Rijeka i Ploče budu glavne teretne luke, dok se Zadar mogao više razvijati kao putničko – turistička luka.

Međutim na Gaženici se čak predviđa i kontejnerski terminal i luka za generalni teret što je apsurdno između ostalog i zbog uskog i ograničenog pristupa s mora za velike brodove.” (Zadarski list, 3. svibnja 2012.)

Podsjetimo se, nekako u to vrijeme, premijer Zoran Milanović u isticanju zasebnih vrijednosti koje Hrvatska ulaskom u EU donosi Europi, je njen geoprometni položaj.

Kako postati “vrata Europe”

Hrvatska će ovim u spoju moćnih ekonomija zemalja Istoka i EU, postati ‘vrata Europe’, prirodno ključ kojih su naše jadranske luke, rekao je Milanović.

Ponadali smo se da njima pripada i Zadar.

Jer, potencijal svake luke je: u pristupnom akvatoriju, u (mogućoj) izgrađenosti lučkih terminala (najprije gatova), raspoloživosti lučkog prostora za smještaj/manipulaciju tereta i promet putnika, u postojanju dodatnih prostora za gospodarske zone, u što bližem i kvalitetnijem cestovnom i željezničkom spoju, u bliskoj aerodromskoj infrastrukturi i hotelskoj ponudi, u pogodnosti cjelogodišnjih klimatskih uvjeta i jasno gravitacijskim prostorima, tržištima kao korisnicima.

Zadar je centar hrvatskog Jadrana s razvedenom obalom punom otoka i najdubljim ravničarskim zaleđem Ravnih kotara.

Tri su mu morska prilaza za gotovo sve (male i velike) turističke i teretne brodove: Pašmanski kanal, Sedmovraće/Rt Bonaster, Kvarnerička vrata – svjetionik Gruica.

Gaženica je već desetljećima teretna luka s maksimalnim dostignutim prometom od 750.000 tona. Postojeća (stara) luka s lučko – industrijskom zonom raspolaže obalama i skladištima (30.000 m2) za generalne terete, terminalom za žitarice/soju s reverzibilnom transportnom trakom i silosom/skladištem Sojare za jednokratno uskladištenje 100.000 (sto tisuća tona) žitarica/soje te terminalom za brodove gaza do 10 m i skladištima za naftne derivate i druge tekuće terete kao i drugim sadržajima za promet raznih roba.

U dogradnji nova ‘sporna’ (trajektna, kruzerska, ribarska) luka već u ovoj fazi korištenjem postojećeg velikog lučkog prostora i dijela obale stare luke može uz minimalna ulaganja biti kontejnerska i Ro – Ro luka za brodove gaza do 11,4 m.

Luka Gaženica, nelimitirana u prostoru

U drugoj fazi istočno od naftnog terminala (na njega naslonjena) također se s racionalnim invest ulogom može dograditi kontejnerski terminal za velike brodove do 14,5 m gaza.

Luka Gaženica nelimitirana u prostoru, u istočnom je predgrađu Zadra s direktnim spojem na brzu cestu i autoput i na hrvatsku najnizinskiju, istina zapuštenu, neodržavanu željezničku prugu do Knina odakle se ličkom i unskom prugom spaja na (buduće) europske koridore.

Tu su blizu suvremena zračna luka i hotelsko – ugostiteljski kompleksi i cjelogodišnji pogodni klimatski uvjeti za rad luke.

Gaženica je istina građena i korištena za negdašnje brodove manje tonaže.

Ali ona je i danas u funkciji.

Nova luka Gaženica s terminalima za lokalni i međunarodni trajektni promet i Ro – Ro/Lo – Lo brodove i velike kruzere u osnovi je dogradnja, prilagodba postojeće luke suvremenim domaćim i međunarodnim robnim i putničkim tokovima.

Logično je, ekonomski sasvim svrsishodno tu luku s mogućim najracionalnijim invest ulogom dograđivati, osposobljavati i za kontejnerski promet.

Ovo tim prije što zadarska luka ‘Gaženica’ ima direktnu i najbolju cestovnu i željezničku poveznicu i prostorne mogućnosti instaliranja velikih industrijsko – uslužnih kapaciteta koji su nerazdvojni dio ponude hrvatskih “vrata Europe”.

Zadarska stara – nova luka Gaženica, to je najbolje i ekonomski najisplativije što Hrvatska tu i sada sebi i Europi u integralnom transportu ponuditi može.

Zašto se forsiraju Rijeka i Ploče?

Naše dvije luke, Rijeka i Ploče od države ustoličene glavne (čita se: jedine) teretne luke Hrvatske, negacija su proklamiranom optimalnom i regionalno uravnoteženom gospodarenju i činjenici da te druge luke (Split, Šibenik, Zadar) već desetljećima u primarnoj djelatnosti su teretne luke.

Bez suglasnosti Vlade izostaje moguća dinamika korištenja EU fondova i odnos s potencijalnim partnerima postaje gotovo nelegitiman.

Službeni stav da je ovo u teretnom smislu besperspektivna luka i k tome nova luka da je za Hrvatsku štetna, najgore je što se gospodarstvu Zadra dogoditi moglo.

Nezavisno bili ili ne pobjednici lokalnih izbora, ukoliko u svojoj kući hitno ne razriješite gordijski gaženički lučki čvor sukladno interesima Hrvatske, istovremeno time i Zadra, SDP, sam ili u bilo kojoj koaliciji bio, može se za vijeke vjekova oprostiti od pobjednički rezultata u Zadru.

Pojednostavljeno, naše jadranske luke, zadarska Gaženica zasebno, egzistirale su, desetljećima se razvijale u recipročnoj sprezi s relativno snažnim gospodarstvom.

Sada, nakon totalne devastacije zadarskog gospodarstva i krajnje reduciranih ranijih (prvenstveno domicilnih) robnih tokova, zadarska se Luka gospodarski spašava kako zna i umije, potonula nije.

Ulaskom Hrvatske u Europsku Uniju potencijal međunarodnih robnih tokova naših jadranskih luka više se nego značajno uvećava i mogući položaj luka time poboljšava.

Međutim, poanta, prava prigoda i značaj zadarske luke Gaženica je, da svojim udjelom u tom prometovanju roba i njihovoj uobičajenoj industrijsko – uslužnoj transformaciji u lučko/gospodarskim zonama, postaje promotor i realizator rasta gospodarskog sektora ovog kraja.

Štetne improvizacije

U tome su stara (teretna) i nova trajektno – kruzerska luka ravnopravni činitelji, ispomagači.

Stoga, novu trajektno – kruzersku luku valja dovršiti s projektiranim obalnim i kopnenim sadržajima i ušteđeni dio sredstava na dosadašnjim fazama izgradnje uložiti u dogradnju kontejnerskog terminala odnosno teretne luke.

Ovim nova mješovita putničko – teretna: trajektna, kruzerska luka i stara teretna luka Gaženica postaju jedan cjelovit lučki kompleks.

Raspoloživa, nikad tako (niskom kamatom) povoljna kreditna sredstva za to postoje (55 + 40 milijuna eura), pa su više nego upitne igre Vlade oko Gaženice.

Vlada najavljeni završetak nove Gaženice namjeravanom improvizacijom kopnenog sadržaja sva ulaganja prve i druge faze svodi na zapušteno, nedovršeno gradilište.

I takvo se onda nudi svijetu!?

Neoprostivo je ovo usporavanje zadarskog gospodarstva i već načinjena šteta nastala neuvažavanjem elementarne svjetske lučke znanosti i prakse uz ignoranciju gospodarske prigode našeg pristupa velikom tržištu Europe.

Izvor: Zadarski list/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.