Rusija zabranila većinu poljoprivrednih proizvoda sa Zapada, razmišlja i o zabrani preleta


Rusija zabranila većinu poljoprivrednih proizvoda sa Zapada, razmišlja i o zabrani preleta

RUSIJA je proglasila “potpunu zabranu” uvoza većine prehrambenih proizvoda iz Europe i Sjedinjenih Država zbog njihovih sankcija, rekao je u četvrtak ruski premijer Dmitrij Medvedev na sastanku vlade, prenose svjetske agencije.

Zabrana se odnosi na govedinu, svinjetinu, perad i mesne prerađevine, ribu i ostale plodove mora, sireve, mlijeko i druge mliječne proizvode, voće, povrće i orašaste plodove iz SAD-a, EU-a, Australije, Kanade i Norveške, navodi se u odluci objavljenoj na internetskoj stranici ruske vlade. “U sankcijama nema ništa dobra i ovo nije bila laka odluka, ali smo to morali učiniti”, rekao je Medvedev.

Odluka je objavljena dan nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao na uvođenje tih sankcija. Popularnost ruskog predsjednika dosegla je u kolovozu novu rekordnu razinu od 87 posto, najveću u zadnjih šest godina, po ispitivanju javnog mnijenja. Riječ je o najvećoj popularnosti ruskog predsjednika od gruzijskog rata 2008., kada je Putina podržavalo 88 posto građana.

Zabranom nije obuhvaćena dječja hrana i ljudi će i dalje zabranjene proizvode moći kupovati u inozemstvu, ali će se njihova preprodaja strogo kažnjavati, kaže Medvedev.

On je obećao da će spriječiti rast cijena i iskoristiti emargo da oslobodi police u prodavaonicama za ruske proizvođače.

Zabrana stupa na snagu danas, 7. kolovoza, i vrijedi godinu dana.

Moskva razmišlja o zabrani preleta europskim i američkim zračnim prijevoznicima

Medvedev je rekao i kako Moskva razmatra zabranu preleta europskim i američkim zračnim prijevoznicima, ali za sada se odlučila samo za zabranu korištenja njezina zračnog prostora za ukrajinske prijevoznike.

Ruski mediji prenijeli su u utorak kako Rusija, kao odgovor na sankcije Europske unije zbog krize u Ukrajini, razmatra uvođenje ograničenja ili zabrane europskim i američkim zračnim prijevoznicima korištenja njezina zračnog prostora što bi dovelo do povećanja cijena njihovih letova do azijskih odredišta.

Ruski niskobudžetni prijevoznik Dobroljot, koji je u vlasništvu ruskog Aeroflota, morao je prošloga tjedna otkazati sve letove nakon što je ugovor o najmu zrakoplova otkazan zbog sankcija EU protiv zračnih prijevoznika koji lete na Krim, crnomorski ukrajinski poluotok kojeg je Rusija anektirala u ožujku. Zabrana bi pogodila europske zračne prijevoznike poput Lufthanse, British Airwaysa i Air Francea, ali bi mogla utjecati i na poslovanje Aeroflota koji zarađuje oko 300 milijuna dolara godišnje od preleta stranih zrakoplova kroz ruski zračni prostor.

Gubitak od milijardu eura u tri mjeseca zabrane

Lufthansi, British Airwaysu i Air Franceu poznato je da se razmatraju takve zabrane i zabrinuti su zbog gubitaka koji bi mogli dosegnuti milijardu eura nakon tromjesečne zabrane.

Ograničenja bi dovela do dužih letova, većih troškova za gorivo i drugih dodatnih troškova za europske prijevoznike što bi ih dovelo u nepovoljniji položaj u odnosu na azijsku konkurenciju.

Izvor: Index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)