Kalelarga ima svoj početak i kraj, ali preimenovanju Široke ulice nema kraja. Gotovo je izvjesno da će i u četvrtak sjednica Gradskog vijeća Zadra biti obilježena skandalom i prekidom, ovog puta upravo zbog Široke ulice čije preimenovanje u Kalelargu nadležni odbor nije propustio u dnevni red.
– Iskreno, ne vidim u čemu je problem! Nakon što ga je nadležni Odbor odbio uvrstiti u dnevni red Gradskog vijeća, preimenovanje Široke ulice u Kalelargu može doći na sjednicu GV-a samo na temelju potpisa deset posto birača. Ako dobijem te potpise, uvrstit ću preimenovanje u dnevni red, jer bih i ja osobno najviše volio kada bi odluku donijelo Gradsko vijeće. Ali, mislim da nije normalno da Građanska inicijativa “Svi za Kalelargu” s jedne strane tvrdi da ima potreban broj potpisa, a onda ih ne žele predati gradskoj upravi. Zašto, pita se predsjednik Gradskog vijeća Živko Kolega.
Kolega odbacuje optužbe da na bilo koji način bojkotira inicijativu, tvrdi da se samo drži Poslovnika i prenosi stav gradskih pravnika: jedini preostali put je dostaviti peticiju s potpisima i utvrditi njihovu vjerodostojnost, nakon čega Kalelarga mora na Gradsko vijeće.
– Potpisi su dva puta predani na uvid ljudima iz gradske uprave, a gradonačelnik Kalmeta je čak izjavio da nam vjeruje i da nema potrebe da mu pokazujemo potpise jer je riječ o 700 stranica. Nismo ih trajno predali jer je takva bila odluka Organizacijskog odbora, kaže u ime inicijative Hrvoje Bajlo.
Bajlo ne želi obrazlagati tu odluku, ali potpuno je jasno o čemu se radi: kako se priča o Kalelargi zakuhavala, dio potpisnika peticije jednostavno je i iz različitih razloga želio povući svoj potpis. Po neslužbenim informacijama čak je stotinjak ljudi htjelo napraviti odmak od vlastitog potpisa, neki zbog toga što su naknadno “shvatili što su potpisali”, a neki, kako tvrde pojedini članovi Organizacijskog odbora, jer su bili izloženi raznim oblicima pritiska među kojima se spominju i prijetnje otkazima zaposlenicima gradskih poduzeća u slučaju da se utvrdi kako su potpisali peticiju.
Jedino oko čega nema nikakve dileme je to da 700 listova s potpisima mora biti predano gradskoj upravi, a to je i suština odgovora što ga je Ministarstvo uprave već dostavilo i Građanskoj inicijativi i gradskoj upravi!
– Kako bi Grad Zadar mogao utvrditi radi li se o prijedlogu najmenje deset posto birača upisanih u popis birača Grada Zadra, potpisi birača zajedno s podacima iz kojih je vidljivo da se radi o biračima, moraju biti predani nadležnim službama u Gradu kao sastavni dio prijedloga koji se podnosi, a koje će utvrditi radi li se o ispravnom prijedlogu, stoji u odgovoru pomoćnika ministra Borisa Miloševića.
Odgovor Ministarstva uprave pomoćnik Milošević je potpisao još 15. srpnja, pa ispada da i Građanska inicijativa i gradska uprava već dva i pol mjeseca znaju što im je činiti. Kako sada stoje stvari, jedino što inicijatorima preimenovanja preostaje je pokretanje referenduma, a to će čekati zakonske izmjene i smanjivanje potrebnog broja potpisa za taj vid odlučivanja. Dakako, moguće je da do četvrtka dođe i do nekakvog dogovora između gradske uprave i organizatora potpisivanja peticije, jer su novi kontakti na tu temu uspostavljeni u ponedjeljak, ali će, s obzirom na mali manevarski prostor, zaista biti zanimljivo što bi taj dogovor ubuhvaćao.
Što misle stanovnici Poluotoka?
O izmjeni naziva ulice “odlučuje predstavničko tijelo, uz mišljenje građana pribavljeno kroz oblike mjesne samouprave područja na kojem se nalazi ulica čije se ime predlaže izmijeniti”, tvrde u Ministarstvu uprave. Ustavni sud je konstatirao da “građanima s područja na kojem se izmjena obavlja mora biti omogućeno izjašnjavanje”, a u Ministarstvu pojašnjavaju da se do mišljenja građana dolazi mjesnim zborovima građana, peticijama ili anketiranjem. Koliko je poznato, Mjesni odbor Poluotok, gdje se Široka ulica nalazi, nijedan od tih oblika izjašnjavanja nije proveo. “Nedostatak mišljenja građana” bi po mišljenju Ustavnog suda bio “teška povreda prava na lokalnu samoupravu”, a tako donešena odluka o izmjeni naziva bila bi – “nesuglasna sa zakonom”.
Izvor: Zadarski.hr/ZDanas