DRAGOVOLJCI S RELJE: Kalmeta nam je dao samo lažna obećanja


Spor između stanara zgrade na Relji, pretežno branitelja, i gradske uprave oko povrata terena koji je prodan Mladenu Ninčeviću, ni nakon dodatnih rokova nije riješen. Branitelji su razočarani postupcima gradonačelnika Kalmete pa su se javnosti obratili priopćenjem nakon isteka dodatnog roka za dogovor:

Poštovani,
već šest godina, usprkos obećanjima iz Gradske uprave i sudskim postupcima na Općinskom sudu u Zadru ne rješava se problem sa zemljištem uz zgradu u kojoj stanuje 50 obitelji, mahom dragovoljaca iz Domovinskog rata, te invalida, udovica i roditelja poginulih branitelja. Riječ je o dvorištu uz zgradu koje su stanari koristili kao životni prostor i parkiralište otkako je zgrada izgrađena prije 50-tak godina, a problem je nastao kad je Grad Zadar, bez ikakve obavijesti, to zemljište pripojio okolnim česticama i prodao građevinskom poduzetniku Mladenu Ninčević, odnosno tvrtci Belafuža d.o.o. u njegovu vlasništvu koja je potom preimenovana u Centar projekt. Otada se vode pregovori i sudski postupci stanara protiv Ninčevića, ali i obrnuto.
Budući da je Grad Zadar prodao zemljište i stanare doveo u nezavidan položaj jer su ostali i bez životnog prostora i pristupnog puta, te je zgrada ostavljena doslovno samo na temeljima, započeti su pregovori između svih triju strana, a Grad se u nekoliko navrata i pismeno i usmeno obavezao kako će stanarima vratiti u posjedi ono što im je oduzeto.

Gradonačelnik iznevjerio dogovore
Posljednje obećanje za rješenje u ime Grada Zadra dao je gradonačelnik Božidar Kalmeta zbog čega su stanari do daljnjega obustavili postupak na sudu protiv investitora i krenuli s povjerenjem u pregovore. Došlo se do rješenja na koje su formalno pristali svi, a za naglasiti je da su stanari prihvatili rješenje prema kojem im se vraća na korištenje upola manji prostor nego su ga ranije imali. Ugovor su dogovorno sastavili odvjetnici stanara i investitora te pravna služba Grada. Trebalo ga je samo potpisati ali se ponovno počelo odugovlačiti. To je poljuljalo povjerenje stanarima zbog čega su bili spremni organizirati prosvjed, a za to su imali potporu gotovo svih zadarskih udruga proizišlih iz Domovinskog rata. No ponovno je došlo obećanje iz ureda gradonačelnika da će sve biti u redu i da se na rješenju radi. Još jednom su stanari pristali vratiti se za pregovarački stol, a u međuvremenu je na sudu sazvano ročište u kojem investitor tuži stanare za ometanje posjeda. Ročište je odgođeno nakon što je Grad Zadar raspravnom sucu dostavio pismenu obavijest koju potpisuje gradonačelnik Božidar Kalmeta, a u kojoj stoji da su u tijeku pregovori i da će se spor riješiti najkasnije do 30. rujna. Pokazalo se to još jednim lažnim obećanjem zbog čega su stanari ponovno na početku što se rješenja spora tiče, no na kraju sa strpljenjem i razumijevanjem na koje su ih iz Grada godinama pozivali.

Prava branitelja stavljena u drugi plan
Očito je da Grad Zadar nema rješenje, a zašto je to tako može se samo nagađati. U svakom slučaju jasno je da u cijeloj priči od samog početka nešto gadno ne štima.
Kronološki gledano, zemljište je prodano pod sumnjivim okolnostima kao što se i na sumnjiv način uopće okrupnilo zemljišne čestice, uknjižilo na Grad, a kasnije i na investitora. Prodaju je u ime Grada 2008. godine dogovorio, odobrio i potpisao tadašnji gradonačelnik Živko Kolega, bez znanja i suglasnosti stanara. Podsjećamo i kako su na dijelu zemljišta bile postavljene garaže, dok se drugi dio koristio za parkiranje i kao životni prostor stanara. Nakon osamostaljenja Republike Hrvatske stanari te zgrade mahom su braniteljska populacija među kojima je veliki broj invalida. Godinama su stanari brinuli o dvorištu, uklonili stare i derutne garaže, te prostor uredili za dječje igralište i boravak stanara. Da je prodano, zajedno sa pristupnim putem zbog čega je zapravo zgrada ostala samo na temeljima i metar prostora okućnice, saznalo se kad se kupac-investitor odlučio poravnati i ograditi ono što je kupio. Svojim tijelima stanari su to spriječili, a onda su započeli pregovori s koleginim slijednikom Zvonimirom Vrančićem. Tijekom cijelog svog mandata on je obećavao i usmeno i pismeno da će se problem riješiti. Štoviše, bio je sklon reći i kako se kune. Neriješeni problem dočekao je i trećeg u nizu, gradonačelnika Kalmetu, koji je nastavio s obećanjima, a kad je upoznat sa situacijom vješto je odglumio zgroženost.
A za zgražanje očito razloga imaju stanari zgrade, mahom branitelji čija su prava očito stavljena u drugi plan, iza krupnog kapitala.

Grad prodao što nije trebao

Nepobitne činjenice su da je Grad Zadar prodao nešto što nije trebao, a investitor kupio nešto što niti jedan, iole ozbiljan poduzetnik, nikada ne bi kupio. Mladen Ninčević javno se hvali svojim sudjelovanjem u Domovinskom ratu i podrškom prijatelja iz rata, a s druge strane čak je i privatnom tužbom krenuo na nekoliko stanara – invalida i dragovoljaca iz Domovinskog rata, koji su samo predstavnici stanara u cijeloj ovoj priči. S druge strane, on nije tužio Grad Zadar, a za tužbu protiv stanara kaže kako je to samo način da zaštiti posjed koji je pošteno platio i uknjižio se na njega.
Što se čelnika Grada Zadra tiče, javnost se i sama mogla uvjeriti kako su revni kad je u pitanju postavljanje vijenaca i paljenje svijeća na spomen-obilježja poginulim braniteljima. Jednako je i s obilježavanjem raznih obljetnica vezanih uz Domovinski rat. Tada su spremni kleti se na domoljublje i pozivati se na braniteljsku populaciju, a rijedak je prigodni govor u kojem ne spomenu kako se nikada ne smiju zaboraviti oni koji su sudjelovali u stvaranju Lijepe naše. Na riječima su, pokazalo se, jaki i odlučni, no kad djela dođu u pitanje, priča je drugačija.

Branitelji su predložili način rješavanja problema (skica u prilogu), ali gradska uprava nije odgovorila:

7cbea76227a4bf1e7c9b6a6434b25163_w480

Stanari vjeruju kako je ovo jedinstven slučaj u Hrvatskoj u kojem je zgrada sa 50 stambenih jedinica ostavljeni bez okućnice, a invalidi iz Domovinskog rata bez prostora za manevar s kolicima kod ulaza i izlaza do svojih stanova. Jednako je i s pristupom hitnih službi ukoliko bi zatrebale.

Zahvaljujemo na prostoru koji ste nam ustupili u Vašem mediju i razumijevanju za situaciju u kojoj smo se našli. O svim našim budućim potezima i radnjama pravovremeno ćemo izvijestiti javnost, a predstavnicima medija smo na raspolaganju za sve dodatne informacije koje smo spremni potkrijepiti dokumentacijom.

S poštovanjem.
Stanari zgrade P. Svačića 3 do 11 zastupani po odvjetniku Danu Marinoviću


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)