REKONSTRUKCIJA BEDEMA Ukida se promet, parter u jednom nivou, formira se šetnica, nove fontane, skulpture i obnova najstarijeg gradskog perivoja!


Od ponedjeljka 3. studenog pa do 15. svibnja iduće godine, zbog radova na sustavu gradske kanalizacije, Bedemi zadarskih pobuna, poznatiji kao Muraj, bit će jedina prometnica kojom će se vozilima moći dolaziti do Grada. Zbog ograničenja prometa policija je izdala zabranu parkiranja i zaustavljanja cijelom njegovom duljinom tijekom izvođenja radova, a kad radovi završe i kad se promet opet normalizra, i trajektni promet, nadamo se u međuvremenu, konačno preseli u Gaženicu, na Muraju bi trebali početi radovi koji će taj nekadašnji ulaz u grad cijelom svojom dužinom i širinom pretvoriti u pješaku zonu s atraktivnom šetnicom.

Da, pješačku zonu, bez prometa i parkirališta, s velikim otocima zelenila, novom rasvjetom, klupama, fontanama i javnim spomenicima te revitaliziranim najstarijim perivojem u gradu Zadru. Naime, malo je poznato da je perivoj crnika na sjevernim gradskim bedemima star između 160 i 180 godina, kao i da je Muraj postao prometnica oko 1877. godine kad je za potrebe ulaska poštanskih kočija postao gradska cesta zajedno s Lančanim vratima.

Projekt parternog uređenja Bedema zadarskih pobuna izradio je zadarski arhitekonski studio Rene još 2005. godine, ali se njegova realizacija razvukla, ponajviše zbog čekanja da se neki drugi prometni problemi na Poluotoku riješe, poput aktualnog prometnog rasterećenja od trajektnog prometa otvaranjem nove luke u Gaženici.
Rekonstrukcija Bedema zadarskih pobuna predviđena je u cijeloj dužini od približno 800 metara – od zgrade stare Tehničke škole do Trga tri bunara. Nakon što je prihvaćen od stručnih službi Grada, projekt je u postupku dobivanja posebnih uvjeta za lokacijsku dozvolu, gdje je posebno važno mišljenje konzervatora.

Za potrebe projekta izrađena je i debela studija stanja svakog pojedinačnog stabla perivoja s preciznim preporukama kako ih obnoviti i dalje očuvati. Između ostalog, prezentirana je i prihvaćena maketa skulpture koja bi trebala krasiti jedan od perivoja na bastionima. Skulpturu je izradio akademski kipar Aldo Krizman.

– Projekt bi se razvijao u tri faze – priča nam arhitekt Bogdan Marov, autor idejnog rješenja uređenja Muraja.

– U prvoj fazi uređivao bi se prostor od stare Tehničke škole do bastiona Sv. Roka. U drugoj fazi išlo bi se od Sv. Roka do Vrata svetog Dimitrija, a u trećoj fazi od Vrata svetog Dimitrija do kraja, odnosno Trga tri bunara. Cijela investicija, dakle uređenje sve tri faze, od zahvata na infrastrukturi do parternog mobilijara, kreće se između 15 i 20 milijuna kuna. Što se nas tiče, radovi mogu početi vrlo skoro – kaže Marov, dodajući da je dokumentaciju potrebno uskladiti s novim Zakonom o gradnji te ishoditi lokacijsku i građevinsku dozvolu.

Osnovna ideja uređenja Muraja jest da se pješačke i kolne površine objedine kako bi se, u trenutku ukidanja kolnog prometa, cijeli prostor bez dodatnih zahvata i troškova pretvorio u pješačku zonu. To će se postići izvedbom parternih površina – kolnika, parkirališta i nogostupa – u jednom nivou, ujednačenim oblikovanjem i primjenom materijala.

Kolnik bi dakle bio u istoj razini kao i nogostup (slično kao nedavno otvorena Mesnička ulica u Zagrebu) s tim da će pješak od kolnika biti fizički odvojen. Dakako, samo u prvo vrijeme, jer je konačni cilj projekta potpuno ukloniti promet automobila s Muraja, njihov dolazak i parkiranje. Hoće li se i kada to uspjeti postići, nezahvalno je prognozirati, ali već je zabranom parkiranja na desnoj strani Muraja, koju je od listopada uveo gradonačelnik Božidar Kalmeta, broj parkirnih mjesta na Muraju smanjen za više od sto.

Konačnim uređenjem Muraja, prema projektu Bogdana Marova, na cijeloj dužini Muraja opstalo bi svega 160 parkirnih mjesta, što je gotovo jedna trećina od sadašnjeg broja. S ciljem, kao što smo već naveli, da se u što skorije vrijeme potpuno ukloni, zasigurno ne prije nego što se na Ravnicama izgradi velika podzemna javna garaža za 2000-3500 vozila, predviđena u sklopu projekta Vrata Zadra.

– Parter Muraja bit će u jednom nivou. Uz vanjsku stranu bedema, prema moru, formira se kontinuirana šetnica cijelom dužinom Bedema, uz nju ostaje drvored, a između stabala drvoreda je prostor za zadržavanje i odmor. Kolni promet i parkiranje su u sredini bedema, niskim stupićima odvojeni od pješačkih površina. Na svakom od bastiona uredit će se zelena površina s javnim sadržajima.

U perivoj na Bastionu svetog Roka postaviti će se brončana skulptura sa prikazom ljudi u prirodnoj veličini koji sjede na klupi i razgovaraju. Na Bastionu kaštela predvidjeli smo fontanu, koja uz vodene elemente, uključuje i pažljivo hortikulturno rješenje. Bastion kaštela je sigurno točka s najljepšim pogledom na ulaz u zadarsku luku, stoga će se na odgovarajući način opremiti klupama i pratećom urbanom opremom. Cijeli parter bit će završno obrađen kombinacijom materijala, kamenom različte obrade i veličine te ukrasnim betonom – govori Marov.

Bedemi su, dodaje, zbog atraktivnog položaja i bogatog zelenila izuzetno zanimljiva turistička točka, šetalište, prostor za odmor i rekreaciju te organizaciju mnogobrojnih manifestacija i uličnih događanja. Uređenje Muraja neophodno je, kaže, zbog reorganizacije korištenja prostora, dotrajalosti infrastrukturnih instalacija, dotrajalosti kolnih i pješačkih površina, loše i nedostatne rasvjete, niskog standarda urbane opreme i zapuštenog zelenila. Stoga je cilj zahvata parternim i hortikulturnim rješenjem potvrditi atraktivnost i urbani značaj Bedema zadarskih pobuna, osigurati pješačku protočnost i udobnost boravka na cijeloj dužini bedema novim elementima (drvored, fontane, skulpture, pješačka i ambijentalna rasvjeta i dr.) te povećati atraktivnost prostora.

Ukratko, učiniti ga prostorom za ugodan boravak građanima Zadra pa samim tim i nezaobilaznom točkom na turističkoj karti Grada. Sljedeći cilj je omogućiti bolju protočnost vozila i uvesti red u parkiranju dok se kolni promet bedemom potpuno ne ukine, kaže autor projekta Bodan Marov.

Zamjena dijela drvoreda i nova hortikultura

Od značajnijih novih zahvata, kaže Marov, predviđa se zamjena bolesnih stabala koje nije moguće sanirati, dopuna drvoreda na početku zahvata (bedem kod Narodnog lista) te sanacija stabala gdjegod je to moguće. Hortikulturnim radovima obnoviti će se travnate površine i ukrasno grmlje te izvesti terasasti tepih od autohtonih vrsta grmašica (smilje, ružmarin, lavanda i sl.) na prostoru iznad Lučke kapetanije.

Potrebno istražiti i reafirimirati prostore unutar Muraja

Iako to nije predmet projekta parternog uređenja, Marov smatra da je nužno potrebno da se cijela dužina Bedema, prema konzervatorskim uvjetima i u kontinuiranoj suradnji sa Konzervatorskim odjelom, sanira, konzervatorski obradi i zaštiti te da se reafirmiraju prostori unutar i oko zidina, a to uključuje i redovito održavanje zidina te pokretanje rasprave o mogućem uklanjanju opskrbe i parkiranja dostavnih vozila za tržnicu i ribarnicu.

Foto: LUKA GERLANC / CROPIX
Izvor: Zadarski.hr/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)