– Hotel je miniran i letjet će u subotu u zrak. odlučio sam da to bude u subotu kad nema škole. Obavijestit ću policiju i vatrogasce kako nitko ne bi stradao, ali neću dozvoliti da moj hotel prijeđe u tuđe vlasništvo jer sam ga izgubio prevarom – kaže nam Mikulić dok s njim razgovaramo u Biogradu.Ulazimo u hotel zajedno s njim. Ne primjećujemo nikakve „žice“, plinske boce ili eksplozivne naprave koje bi upućivale na to da je hotel miniran. Unutrašnjost je donekle zapuštena, na nekoliko mjesta kaplje voda, interijer se već duže vrijeme nije obnavljao, ali sve u svemu hotel je u prilično dobrom stanju i mogao bi, uz malo ulaganja, još puno godina primati turiste.
– Neću vam otkriti na koji način, ali hotel je miniran. Sve sam uredio i spreman je za dizanje u zrak. Moj hotel nitko neće dobiti, to je sigurno. Ako propadam ja, neka nestane i moj hotel sa mnom na krovu – kaže nam Mikulić.Vlasnik je tvrtke Hotel Biograd u kojoj se osim hotela Alba Maris nalazi i hotel Biograd, na samom ulazu s Jadranske magistrale.
– Ja sam od firme Kutjevo odlučio kupiti firmu Gušti koje je Kutjevo tada prodavalo. Radi se o mesnoj industriji u Križevcima. Vlasnik Kutjeva je Enver Moralić i bila su dva-tri sastanka kod njega u njegovom dvorcu kod Vrbovca gdje smo dogovarali način kako od njega kupiti tu firmu. Iznos koji sam ja njemu trebao platiti po ugovoru bio je 15 milijuna kuna, zapravo radilo se o akvizicijskom kreditu od 1,529.623 eura kojim je on kupio tu firmu, s tim da je tvrtka Gušti imala još jedan kredit od 1,5 milijun kuna i 3 milijuna kuna. Dogovoreno je bilo da ja to preuzmem zajedno s firmom. S obzirom da je sva imovina firme Gušti zapravo bila u vlasništvu Kutjeva, na tom sastanku i kod potpisa ugovora dogovaramo da oni moraju napraviti diobenu bilancu između Kutjeva i Gušta, odnosno prenijeti imovinu Gušta u firmu Gušti.
Da se ne bi gasila proizvodnja i pozicija na tržištu ja ulazim odmah u firmu koja je tada imala 40-tak zaposlenih. Njena je procjena vrijednosti u vrijeme kad sam je ja uzeo bila 36 milijuna kuna, imala je proizvodne pogone, skladišta, vozni park… Oni rade diobenu bilancu, ali ostavljaju jedan kredit za koji nisam znao i za koji mi nisu rekli jer se tada uvid u zemljišne knjige nije mogao vidjeti s obzirom da Gušti nisu imali imovinu već je to bila imovina Kutjeva. Oni ostavljaju meni kredit od 1,6 milijuna eura koje je diglo Kutjevo za svoje potrebe, ali je opteretilo imovinu firme Gušti.
Uslijedila je, kaže dalje Mikulić, korespodencija kojom traže da se taj kredit skine kako bi mogao kod banaka zatražiti kredit za podmirivanje obveza čime bi firmu Gušti dao pod hipoteku.
– Četiri mjeseca sam plaćao rate kredita, ali zapadam u poteškoće zbog tog zaduženja od 1,6 milijuna eura. Za osiguranje akvizicije za kupnju Gušta, ja sam javnobilježnički ponudio hotel Alba Maris koji je tad procijenjen na 3,9 milijuna eura. Oni mi nisu skinuli hipoteku, nisam dobio kredit kod banke i firma dolazi u poteškoće. Radnici Gušta nisu dobili dvije plaće, nakon čega pokreću stečaj. Podnosim tužbu za raskid ugovora, jer vidim da sam prevaren. Umjesto dogovora, oni šalju ovjerenu javnobilježničku ovršnu ispravu na Općinski sud u Zadar, na što se žalim, ali Sud ne uvažava moju žalbu već uzimajući procjenu vrijednosti hotela od 1,5 milijun eura, prodaje hotel za 5.350.000 kuna Visokoj školi Baltazar Adam Krčelić iz Zaprešića koja djeluje i u Biogradu, a koja ima vrlo čvrst lobi koji ih zastupa u županiji, pa i na sudu – kaže Mikulić.
Preko svoga odvjetnika Zorana Galića iz Zagreba pokušao se opet dogovoriti s Kutjevom da se međusobno povuku ovrha i prodaja hotela i tužba protiv njih, ali to ne donosi rezultata. Mikulić je, kaže povukao tužbu, ali Kutjevo ne odustaje od ovrhe.
– Županijski sud donosi prije mjesec dana odluku da se odbija ponovljena žalba jer je povučena tužba. Od Visoke škole traži se da uplati razliku cijene jer su bili uplatili samo jamčevinu kako bi poslali na uknjižbu hotela u njihovu korist. Zatražio sam od Vrhovnog suda da provede reviziju toga predmeta i da se deložacija do tada ne provodi, ali nisam dobio nikakav odgovor. Gušti su otišli u stečaj, ali razlučni vjerovnik je Kutjevo, pa njihova imovina opet ostaje u njihovom vlasništvu. To je čista prevara napravljena s namjerom jer sam izgubio i tvrtku Gušti i novac i na kraju hotel Alba Maris. Zbog toga hotel pripremio za miniranje, u subotu ću ga dignuti u zrak, s tim da ću se ja popeti na vrh njega – kaže Mikulić.
ODGOVOR IZ KUTJEVA: Mikulić nije platio dug i mi smo pokrenuli ovrhu
Vlasnik Kutjeva Enver Moralić javio nam se na mobitel, ali nas je po pitanju slučaja tvrtke Gušti i hotela Alba Maris uputio na članicu uprave Kutjeva Ružu Kovačević koja je, kazao je, upoznata s tim predmetom.
– Gospodin Mikulić je kupio od Kutjeva firmu Gušti d.o.o. na obročnu otplatu. Platio je jedan dio cijene, a ostatak nije uplatio. Kako je ugovor bio u formi ovršne isprave, mi smo ga zvali nekoliko puta da dug plati, on nije platio i mi smo otišli u ovrhu. Dakle nikakav spor mi ne vodimo nego jednostavno, bila je ovrha. Riješenje o ovrsi je sud izdao, on se žalio, žalba je bila odbijena, dva ročišta za prodaju nekretnina su održana, na drugom ročištu se javio kupac, nekretnina je dakle kupljena, doneseno je rješenje o dosudi, protiv toga se žalio, također mu je to odbijeno na Županijskom sudu u Zadru i sada sud dalje donosi rješenje o predaji u posjed nekretnine kupcu. Nema tu nikakvog spora, on se samo prijeti okolo svima, mene je htio naguravati po sudu, čak me pokušao gađati čašom kad je bio u Kutjevu na sastanku jer sam mu kao ja bila kriva zbog svega… To je osoba koja nije imala namjeru dug platiti nego vrši pritisak na sve moguće načine – kazala je Ruža Kovačević.
Pitali smo je zbog čega Mikulić tvrdi da se suočio s kreditnim opterećenjem tvrtke Gušti za koju nije znao kad je kupovao?
– Gledajte, gospodin Mikulić nije laik i nije prvi put kupovao firme u stečaju. On je kupovao firmu, nije kupovao nikakve nekretnine, a to je razlika. Kupio je poslovni udjel sa svim što firma ima, pokretninama i nekretninama, pravima, ali i potraživanjima. Kutjevo čeka da sud sada primi taj novac od prodaje hotela i za nas će to biti završena priča, doduše jedan dio, jer se hotel prodao za cijenu od 5,3 milijuna kuna, a njegov dug je veći od 14 milijuna kuna, plus kamate. Ostatak duga namirivat će se najvjerojatnije ovrhom protiv njega osobno.
Kako to da je tvrtka Gušti otišla u stečaj, a da je najveći vjerovnik opet – Kutjevo?
– Da, ali je tvrtka Gušti bila i dužnik Kutjeva koji je podmirivao njihove obveze, čak i prebacio nekoliko milijuna kuna za kreditne obveze nakon Mikulićevog preuzimanja.
Što ako stvarno Mikulić digne hotel u zrak?
– Mi za to nismo nadležni. Postoji policija i svi zakonski propisi po kojima se mora postupiti.
Izvor: Zadarski.hr/ZDanas