Papa pred europskim parlamentarcima: Europa je kao baka – stara i ispijena!


PAPA Franjo je tijekom govora u Europskom parlamentu u Strasbourgu rekao kako svijet Europu vidi kao “staru i ispijenu”, javlja BBC.

Rekao je kako se cijeli kontinent čini sve manje protagonistom u svijetu koji ga gleda s nepovjerenjem. Pozvao je na zajednički odgovor na sve veći broj imigranata koji brodovima stižu siromašni i očajni.

Neki kritičari nisu zadovoljni Papinim kratkim posjetom jer smatraju da je inače zapostavio Europu, a mnogi Katolici iz Strasbourga su uznemireni činjenicom da Papa nije uključio vjerske aktivnosti i da neće posjetiti gradsku katedralu. Inače, njegov posjet od svega četiri sata najkraći je posjet nekom mjestu od strane jednog Pape ikada.

Prije je bio u Albaniji, a posjetio je i talijanski otok Lampedusa u lipnju prošle godine, kako bi se pomolio za migrante.

Ovu temu je naglasio i u današnjem govoru, te istaknuo problem tisuća mrtvih koji pokušavajući prebjeći u bolji život.

“Ne možemo dopustiti da Mediteran postane jedna velika grobnica”, rekao je.

“Nedostatak zajedničkog sporazuma oko rješavanaj problema dopušta prostor ispunjavanju partikularnih interesa, i rješenja koja ne čuvaju ljudsko dostojanstvo imigranata, te samo potiču društvene razlike i tenzije”, kaže Papa.

Europu je opisao kao “kontinent-baku”, koja je izgubila vitalnost i potrebno ju je ponovno oživjeti.

Pozvao da se ljudsko dostojanstvo stavi u središte politike

Papa Franjo pozvao je u svom govoru u Europskom parlamentu da se ljudsko dostojanstvo stavi u središte europske politike te snažno osudio konzumerizam.

“Promicati dostojanstvo osobe znači priznati da on ili ona ima neotuđiva prava, koja im nitko proizvoljno ne može oduzeti, ponajmanje iz ekonomskog interesa”, rekao je papa Franjo u prepunoj dvorani Europskog parlamenta.

Papa je rekao da želi preko zastupnika Europskog parlamenta poslati poruku nade i ohrabrenja svim građanima Europe.

“To je poruka ohrabrenja da se Europa vrati čvrstom uvjerenju utemeljitelja Europske unije, koji su zamišljali budućnost zasnovanu na sposobnosti da se surađuje, prevladavajući podjele i stvaraju mir i prijateljstvo među narodima ovoga kontinenta. U središtu toga ambicioznog političkog projekta bilo je povjerenje u čovjeka, ne toliko u smislu građanina ili gospodarskog čimbenika, nego povjernje u muškarca i ženu kao osobe obdarene transcedentalnim dostojanstvom”, rekao je papa.

Papa je također upozorio na pogreške u konceptu ljudskih prava, gdje se na ljudske osobe gleda izvan socijalnog i antropološkog koncepta, “kao na jedinke kojih se ne tiču druge jedinke kojima su okružene”.

Papa protiv “kulture rasipanja”

Istaknuo je potrebu razvijanja kulture ljudskih prava koja će mudro povezati pojedinačni ili osobni aspekt sa zajedničkim dobrom, “dobrom svih nas, koje čine pojedinci, obitelji i posredničke skupine koje zajedno čine društvo”.

Papa je osudio “kulturu rasipanja i nekontrolirani konzumerizam”.

Papa Franjo je izrazio “uvjerenost da će Europa, koja je sposobna cijeniti svoje vjerske korijene i brati njihove plodove i potencijal, biti imunija na mnoge oblike ekstremizma koji se širi u današnjem svijetu.

“Velike ideje koje su nekoć nadahnjivale Europu izgleda da gube privlačnost, a zamjenjuju se birokratskim tehnikalijama njezinih insititucija”, rekao je papa.

Upozorio je na potrebu očuvanja identiteta.

“Svijest o identitetu potrebna je za ulazak u pozitivan dijalog sa zemljama koje su izrazile želju da postanu dio EU-a u budućnosti. Pri tome posebice mislim na one na Balkanu, za koje bi članstvo u EU-u moglo biti odgovor na želju za mirom u regiji koja je puno patila u proteklim sukobima”, rekao je papa.

Izvor: Index.hr/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)