Sutkinja Trgovačkog suda u Zadru Ardena Bajlo nije prihvatila pismo namjere Marka Lukića, predstavnika strateškog partnera Pharmala iz Zagreba, koji je zatražio da radnice povuku zahtjev za stečaj Adrije.
Odluke o stečaju nad Adrijom d.d. iz Zadra bit će donesena u roku od tri dana, a prema onomome što se moglo čuti na ročištu sazvanom zbog prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, mali su izgledi da Adrija opstane, barem u u dosadašnjem obliku.
Lukićevo pismo namjere
Iako je većina radnika zatražila od sindikalnog predstavnika Ivice Blaževića (PPDIV) da u njihovo ime pokrene stečaj, uoči ročišta došlo je do raskola radnica. Većina njih, čak 107, povuklo je svoje punomoći Blaževiću te je ovlastilo radničku predstavnicu Jadranku Grdović da zatraži od Suda uzimanje u obzir ponude strateškog partnera, tvrtke Pharmal Marka Lukića koja navodno zastupa slovačke i njemačke investitore.
Samo 12 radnika ostavilo je punomoć Blaževiću koji je ustrajao na zahtjevu za stečaj pred sutkinjom, iako je bilo očigledno da se većina radnica predomislila i odustala od zahtjeva u zadnji trenutak.
– Ja se moram držati zakona i moj je zadatak da utvrdim postoje li opravdani razlozi da se u Adriji pokrene stečajni postupak. Pismima namjere bavit će se stečajni upravitelj, ukoliko do stečaja dođe, kazala je sutkinja Bajlo.
Prije toga, zatražila je od Miodraga Lacića, dosadašnjeg direktora Adrije, da detaljno izvijesti o financijskom stanju tvrtke, odnosno dugovima koje Adrija ima.
A oni nisu mali. Adrija je dužna 82 milijuna kuna raznim vjerovnicima, od čega 11 milijuna državi, bez stečajne nagodbe u kojoj je utvrđeno dodatnih 4,3 milijuna kuna, te još 23 milijuna dugova prema bankama…
Prema zadnjoj procjeni Hrvatske poštanske banke, vrijednost Adrije u nekretninama iznosi 113 milijuna kuna. Oprema za preradu ribe i proizvodnju konzervi vrijedna je 32 milijuna, a potraživanja koje tvrtka ima iznose 20 milijuna kuna prema inozemnim i domaćim kupcima koja su utužena, ali i teško naplativa. Nakon pokretanja predstečajne nagodbe ima 10 milijuna kuna novih potraživanja, od čega se dobar dio odnosi na prijašnje zakupnike tvrtke Nevena Badurinu i Jadranka Lisicu.
Utuženo je i odnošenje dijela strojeva u Ostreu Badurine, a to je bio i glavni razlog zbog kojega tvrtka nije uspjela zadržati ugovor s Podravkom, te je morala smanjiti, a na kraju i potpuno ugasiti proizvodnju, čime je 200 zaposlenika do kraja rujna, odnosno trenutnih 149 zaposlenih, ostalo bez plaća, ukratko je kazao Lacić, koji je također, uz pomoć odvjetnika Frane Grdovića, zatražio da se ne pokreće stečaj već nastavi s predstečajnom nagodbom u suradnji sa strateškim partnerom.
Sačuvati radna mjesta
– Mi ne želimo stečaj već da Adria ostane i da se sačuvaju radna mjesta. To želi 107 radnika. Gospodin Lukić nam je predložio zadnju slamku spasa i mi smo se za to uhvatili. Sud to nije uvažio, njima su bitne brojke i činjenice. Izigrani smo od Ministarstva financija i HPB-a…
Organiziramo danonoćno dežurstvo u Adriji od nula do 24 kako bi spriječili dolaženje stečajnog upravitelja i kolektivno istupamo iz Sindikata PPDIV-a koji nas je također izigrao. Dobra je vijest da su prodane kutije konzervi koje je naša uprava mjesecima beuspješno prodavala i dobit ćemo nešto novca za preživljavanje barem od toga. Ali u Adriju ne damo nikome, kazala je Jadranka Grdović.
Lukić predstavlja ulagače iz Slovačke i Njemačke
Ako je predstavnik sindikata koji zastupa dvanaest radnika veći i jači od predstavnika radnika koji imaju 107 potpisa da su protiv stečaja, onda to ide na dušu Ivice Blaževića i njegovog sindikata i Trgovačkog suda. Ako se otvori stečaj, mi više nismo zainteresirani za tu igru, mi smo bili spremni po predstečajnoj nagodbi prihvatiti sve uvjete koji su tamo predviđeni i uložiti najmanje 10 milijuna eura kojima bi stabilizirali i pokrenuti proizvodnju.
Strateški partner je imao ozbiljnu namjeru preuzeti sve obveze Adrije i izmiriti obveze prema radnicima, ali da se poštuje predstečajna nagodba koju nisu poštovali oni koji su je potpisali.
Ministarstvo financija dalo je rok firmi godinu dana, a kad se pojavio strateški partner blokirali su firmu nepostojećim potraživanjima. Stečaj bi nas ograničavao jer bi stečajni upravitelj raspolagao imovinom i podmirio banke čime bi prestala djelatnost, a mi nismo namjeravali kratkoročno ući u to, kazao je Lukić.
Hoće pa neće, a novca nikud
Ivica Blažević kazao je nakon ročišta da će otkazati punomoć i za 12 radnika, ali nakon donošena rješenja.
– Ne želim u ovome sudjelovati. Kako se osjećati kad vam 119 zaposlenika da punomoći i prisile vas da predložite stečaj u njihovo ime što ja nisam htio, a sada traže suprotno. Žao mi je da je ovo još jedna tužna priča u Zadru da se gube radna mjesta. To sindikat PPDIV nije htio niti ja osobno. Daj Bože da se zbilja pokrenuo strateški partner i da je donio novac. Razlozi za pokretanje stečaja je pet neisplaćenih plaća. Keš na sunce i sutkinja će odlučiti. Mene strateški partner nema što uvjeravati već ove koji su povukli punomoći i koji su dali punomoći meni. On je mogao jučer donijeti garancije banke, ime i prezime strateškog partnera, novac i stvar riješena.
Izvor: Slobodna Dalmacija