Predsjednik Općinskog suda u Zadru Željko Rogić, koji je javno obećao da će obrijati bradu tek kada broj neriješenih predmeta padne ispod deset tisuća, zbog nove će reorganizacije sudova ipak morati malo pričekati. Iako je do 1. travnja, kada je na sudu bilo 10 421 neriješenih predmeta, bio blizu žileta, novom reorganizacijom pravosudne mreže na zadarski je sud, pripajanjem sudova u Pagu i Benkovcu, stiglo još 5000 novih neriješenih predmeta.
– Bio sam samo na korak do brijanja i već mi je ova brada, pa i cijela priča dosadila, kada eto nama još pet tisuća predmeta. Sada nema druge nego nagaziti Benkovac i Pag, što se i spremam. Već spavajući znam što ću tamo napraviti – kazao je Rogić.
Novi broj pristiglih predmeta sa pripojenih sudova u Benkovcu i Pagu planira riješiti po istom modelu prema kojem je na Općinskom sudu u Zadru nakon što je izabran za predsjednika prepolovio broj od 22 tisuće neriješenih predmeta.
– Sve lakše predmete sam dodijelio sudskim savjetnicima, koji su ih „samljeli”. Sada pitaju, viču: “Daj nam predmeta!” Na taj način se suci mogu baviti ozbiljnijim predmetima. Na zadarskom sudu smo u toj fazi i grabimo ozbiljno – kazao je na redovitoj konferenciji za novinare u srijedu.
Najveći izazov u novom Rogićevom osvajačkom pothvatu bit će zemljišno-knjižni odjel na otoku Pagu gdje ima čak 1500 neriješenih predmeta, što je nedopustivo jer je, kako je kazao, riječ o važnoj turističkoj destinaciji.
– Tamo ću uletiti s ekipom iz Zadra i srediti to. Ići ćemo ili na prekovremeni ili smjenski rad, nema druge. To će se brzo riješiti – obećava predsjednik suda izražavajući nadu da će nova reforma konačno učiniti da sudovi postanu ažurni, odnosno da rješavaju predmete isti dan kada ih prime.
– Brzina ovisi o tome koliko sudac ima predmeta u rješavanju. Ako suđe ne pereš svaki dan nagomilat će se. U ovom trenutku niti jedan sud nije ažuran i nakon što podneseš žalbu možeš ići slobodno negdje leći godinu dana jer te kroz to vrijeme, a i duže, sigurno nitko neće zvati na ročište – pojasnio je.
Kao prvi korak u poboljšanju sustava navodi kako je potrebno ukinuti normu, trostruko pooštriti kaznenu normu i plaćati suce po učinku.
– Eh da vidiš onda što bi bilo! Norma je smrt za pravosuđe i ona je dovela do tromosti pravosudnog sustava. Norma se pokriva lakšim predmetima, a teži predmeti se ostavljaju po strani – naveo je dodavši kako je dobra stvar u novoj reformi što od 1. siječnja iduće godine žalbe s Općinskog suda više neće ići na Županijski sud u Zadru, već “slučajnim odabirom” na bilo koji drugi županijski sud u Hrvatskoj.
-Tako se želi izbjeći pogodovanje ili korupcija, što je dobro kazao je Rogić. Novo je i to da će ubuduće predsjednik suda, a ne Vrhovni sud delegirati predmete. Iako će im uredi i dalje ostati u Benkovcu i na Pagu, suci Općinskog suda u Benkovcu, Dubravka Ćurko Ventrić, Nikola Marinović, Ivan Marković i Zoran Vranković, te Općinskog suda u Pagu, Ivana Parać i Vilka Škunca, rade pod novom “kapom” Općinskog suda u Zadru.
Neriješeno još 10 135 predmeta
Na Općinskom sudu u Zadru 1. travnja neriješeno je ostalo 10 135 predmeta, od čega je 3 447 onih u kojima je postupak pokrenut prije 1. travnja 2012. godine.
Na Kaznenom odjelu sveukupno je 1 952 neriješenih predmeta među kojima 598 onih u kojima je postupak pokrenut prije 1. travnja 2012. godine. Na Parničnom odjelu sveukupno je 4 748 neriješenih predmeta, od čega njih 1 719 starijih od 3 godine. Na Izvanparničnom i ovršnom odjelu ostalo je 3 286 predmeta, među kojima 117 onih u kojima je postupak pokrenut prije 1. travnja 2012. godine.
Neriješenih izvanparničnih predmeta sveukupno je 2 023, a 650 starijih od 3 godine. Od 2023 neriješena izvanparnična predmeta, 1 202 je onih u kojima postupaju javni bilježnici kao sudski povjerenici (ostavinski postupci), od čega je 223 onih predmeta u kojima je postupak pokrenut prije 1. travnja 2012. godine. Neriješenih ovršnih predmeta sveukupno je 1 263, među kojima je 46 starijih od tri godine. Neriješenih zemljišnoknjižnih predmeta sveukupno je 149, među kojima je 13 onih u kojima je postupak pokrenut prije 1. travnja 2012. godine.
Izvor: Zadarski.hr/ZDanas