U HDZ-u gotovo svi bježe od pitanja o Božidaru Kalmeti
Šutljivi Kalmeta, kojega Zadrani zovu Dario – što je neobična, lokalna izvedenica iz imena “božji dar” – nalik je na hodajuću zbirku proturječja.
Danas mirni čovjek s imidžem “galeba”, djetinjstvo je proveo u zadarskome Bronxu, ljutim Arbanasima, stekavši reputaciju kvartovskoga štemera.
“Koristio sam se šakama, ali ne i nožem”, priznao je prije prve inauguracije u ministarsku fotelju, i odmah dodao: “…no to nije bilo ništa dramatično, prošlo je bez posljedica”.
Poznavatelji lokalnih prilika znaju da formulacija “ništa dramatično” tamo baš i ne znači isto što i u Oroslavju. Danas pažljivo stiliziran, zbigecan, jaki ministar u važnom resoru, Kalmeta je izraziti pacifist. Smatra da se treba okrenuti “drugim vrijednostima”. Redu, radu…
Ipak, čini se da s lica nikad ne skida “željeznu masku” koja mu je pomogla da politički preživi sva iskušenja od Bibinja i Arbanasa do Markova trga. Samo takav, čovjek riblje krvi, mogao se od inženjera agronomije uspeti na čelno mjesto resora u kojemu se vrtio najveći novac u hrvatskoj povijesti.
Samo je takav, spreman na sve, mogao preživjeti obrat od ljutog pašalićevca u odanog sanaderovca pa u sljedbenika Jadranke Kosor do čovjeka povjerenja Tomislava Karamarka. I od čovjeka koji je bez obzira na rizik držao Gotovininu sliku, u provoditelja politike pune suradnje s Haagom…
Ana Stavljenić Rukavina, SDP-ova ministrica zdravstva, morala je svojedobno demisionirati zbog afere Baxter, u kojoj se mogla uočiti tek njezina neizravna odgovornost, dok je Kalmeta gotovo neokrznut preživio i iskakanje vlaka na Rudinama, fatalnu nesreću s puno mrtvih, koji bi vjerojatno i danas bili živi da nije bilo korupcije unutar sustava, dakle nečega zbog čega se ministri smatraju odgovornim prema goloj, elementarnoj logici pozicije…
Bila je to smrtonosna afera, jedan kroz jedan, ali se Kalmeta izvukao. On je, naime, strašno moćan i dobar je saveznik ako ga imate na svojoj strani.
Ne radi nevolju bez potrebe. Ako ga puste na miru, gleda uglavnom svoja posla pa može sa svima, zato je i opstao tako dugo, postavši, od autsajdera, jedan od najjačih ljudi HDZ-a. Kako je uspio? Teško da bi mu 1994. godine, kad je izabran za zadarskoga gradonačelnika, itko davao šanse koje se ne mjere u promilima.
No, sreća poslovično prati hrabre, naročito ako se zaigraju – a ime Dario znači baš to, “zaigran”. U svijet rada stupio je kao inženjer agronomije u zadarskoj Maraski, što nije bila osobito obećavajuća pozicija.
Možda je bilo presudno to što se za fotelju gradonačelnika opkoljenoga grada koji nije imao ni vode i jedino što je dobivao u izobilju bile su neprijateljske granate – doista nitko nije tukao.
Diskretan, pametan i vrijedan, Kalmeta je imao dar da stekne brojne saveznike ili prijatelje, od Vladimira Šeksa (koji mu je kumovao na vjenčanju) do Radimira Čačića, kojemu je – ispravno uočivši priliku za sebe – maksimalno pomogao u realizaciji POS-a u Zadru.
Kalmeta je u cijeloj svojoj karijeri, kojoj je početni impuls dao danas zaboravljeni stranački patrijarh Petar Šale, za sobom uvijek vjerno vukao svoje suradnike. Neki od njih, poput Zdravka Livakovića, Živka Kolege ili dr. Zvonimira Vrančića, saveznici su iz ljubavi; neki drugi, poput Rene Sinovčića, iz nužde.
Kalmeta je, kao i svi drugi hrvatski političari, mudro ocijenio kako je sport jako važan za politiku, pa se upleo i u KK Zadar, jednu od gradskih legendi, no protivnici mu zamjeraju da bi klub bolje prošao da se on držao podalje.
Malo-pomalo, mudrom politikom Kalmeta je od Zadra uspio učiniti prosperitetan grad, s visokom zaposlenošću, pristojnim standardom, velikim bumom izgradnje (dobrim dijelom riječ je o Hypo investicijama u nekretnine i turizam), što je kod Zadrana stvorilo snažan osjećaj zahvalnosti, koji se matematički može iskazati u natprosječnoj, u pravilu 60-postotnoj podršci lokalnog biračkog tijela.
Ta ga činjenica (u Saboru ima 12 zastupnika, pa oni koji vole pojednostavljivati stvari kažu da je na lokalnim izborima jedan Kalmeta jednako tri Bajsa), čini se, drži iznad vode, u okolnostima koje mu inače ne idu na ruku.
Najveći problem s kojim se suočio na lokalnoj razini je, pak, bujanje narkomanije koja je prerasla u pravu pošast. No Kalmeta je u svojim rukama koncentrirao i golemu financijsku moć.
Afera Bechtel, koju je prvi raskrinkao Večernji list, bila je “majka svih malverzacija” u cestogradnji, no i nju je uspio preživjeti iako je Amerikancima trebalo dodijeliti golemi posao bez javnog natječaja.
Sanader i Kalmeta tvrdili su da je Račanova vlada s Bechtelom ugovorila takve uvjete, no kad je ugovor objavljen, pokazalo da se takve obaveze nigdje nije bilo. Hrvatski konzorcij koji je dobio izgradnju sporne trase, bio je jeftiniji punih milijardu kuna!
No, nikom ništa. Kome je trebao pripasti taj novac, možemo samo nagađati… Na sve te optužbe i prozivke, od tada do danas, on uvijek ima nekoliko sličnih odgovora: “Ne znam”, “Nisam znao”, “Nisam imao pojma”, “Ne mogu ja znati što se zbiva u tako velikom resoru”.
Kad bi se ti odgovori skupili na hrpu, Kalmetu bi sigurno prikazali kao čovjeka koji je u ovoj državi najmanje znao… Kako nam kažu sugovornici iz HDZ-a, Kalmetu danas više ugrožava jedna razmjerno mala ali opaka afera, Fimi-media, nego sve prethodne, velike.
Bivši član uprave HAC-a Josip Sapunar optužio je Kalmetu da je od 2005. znao da Fimi-media izvlači novac iz HAC-a kroz nabavu nepotrebnih usluga, te da je osobno nalagao upravi HAC-a da angažiraju Fimi-mediju, kako je objavio Novi list.
“Dario”, pak s duge strane, tako snažno drži hadezeovce zadarske županije pod kontrolom, da je pitanje što će stranka napraviti sada, ali i u narednom periodu.
Poznavatelji zadarskih prilika kunu se da bi Kalmeta, da prijeđe u SDP, naveo Zadrane da glasaju za tu stranku umjesto za HDZ…
U Arbanasima, kvartu u kojemu živi i njegova politička arhiprotivnica Ingrid Antičević Marinović, svi će i danas rado prisegnuti na Kalmetino primjerno poštenje. To je kvart slavnih ljudi, katolika koji su iz Albanije izbjegli pred Turcima ne htijući primiti islam.
Mladen Grdović danas je, uz Darija, najpoznatiji živući stanovnik ovoga naselja, ali tu je i vojska drugih ‘celebova’ – Đani Maršan, Bepo Matešić, Pavle Dešpalj, Josip Pino Giergia, braća Tomislav i Vedran Ivčić.
Božidar Kalmeta rođen je 15. siječnja 1958. U Albaniji i danas postoji mjesto Kalmeta iz kojeg je potekla ministrova obitelj, ali Kalmeta ne zna arbanasko narječje, osim par riječi.
Osnovnu i srednju školu završio je u Zadru, a Agronomski fakultet u Zagrebu. Najprije se oženio s Elizabet, učiteljicom klavira u glazbenoj školi Blagoja Berse, s kojom ima sina Antu (26) i kćer Mariju (22). Od Elizabet se razveo 2004. godine, a javnosti je najavio vjenčanje s mladom Dolores Grdović. S njom je prije toga u vezi bio punih osam godina, a spojili su se dok je Kalmeta bio gradonačelnik Zadra, a ona pročelnica za odnose s javnošću.
Kum na vjenčanju bio mu je Vladimir Šeks. U lipnju 2005. Dolores mu je rodila sina Marka, a 2008. sina Niku. Vršnjak je s Mladenom Grdovićem, rođakom svoje supruge. Zajedno su odrasli i prijatelji su od rođenja. Kao tinejdžeri su slušali rock, a počeli su zajedno i svirati – Mladen je bio gitara i vokal, a Dario ga je pratio na klavijaturama.
Zajedno su odrasle i družile se i njihove majke, Kalmetina Ankica (81) i Grdovićeva Vera (79). Prvi je kad se pjeva na predizbornim skupovima ili otvaranjima objekata u Zadarskoj županiji.
Kao gradonačelnik Zadra Božidar Kalmeta osam je godina krio svoju preljubničku vezu s pročelnicom gradskog ureda za odnose s javnošću. Za vezu je znao cijeli grad, ali nije naštetila Kalmetinoj političkoj karijeri. Štoviše, glasači su ga nagradili glasovima pa je iz fotelje zadarskoga gradonačelnika ‘vancao’ u onu ministra u Zagrebu.
Kalmeta voli s prijateljima i na humanitarnim utakmicama zaigrati mali nogomet, no nije mu mrzak ni veliki.
Osim političkih primjedbi, na Kalmetu čovjeka teško je čuti zamjerku. No istovremeno, javna je tajna da je baš Kalmeta u središtu resora u kojemu su se zadnjih deset godina odvijale najveće afere…
Od 90 milijardi kuna, golemog kapitala koji je “ispario” za Sanaderove vladavine, na cestogradnju – prema procjeni Dražena Rajkovića i Denisa Kuljiša, autora knjige “Čovjek koji je ukrao Hrvatsku” – otpada punih 12 milijardi.
To je rodno mjesto svih hrvatskih afera, ujedno i prostor koji je cijelo vrijeme kontrolirao baš Kalmeta.) Tu je realno srce moći. Ministar iz tog resora automatski je predsjednik skupštine Hrvatskih cesta i Hrvatskih autocesta, Hrvatskih željeznica.
U njegovu su sektoru izvedeni najveći hrvatski radovi u povijesti. U njemu su zabilježene i najveće malverzacije. Iz te privredne grane najveći su igrači završili u pritvoru ili pod istragom. Skladgranja, bojenje tunela po višestruko višim cijenama od tržišnih, naplaćivanje nepostojećih radova, otkupi zemljišta, izgradnja nepostojećih dionica…
Kalmeta za sve to, kako kaže, nije znao. Još u ožujku 2007. godine Ivica Pančić je rekao da je cijena dionice Zadar – Gaženica, 17 km duge cestice koja povezuje čvorište autoceste Zadar 2 sa Zadrom, sa 273 milijuna kuna skočilla na 446 milijuna, da bi, na koncu, dosegla 660 milijuna kuna! Kalmeta je mirno rekao da je to politički napad na njega.
Pančić je potom zatražio dokumentaciju o gradnji ceste. Kalmeta mu je onda uzvratio da nikad nigdje nije rekao da će cesta koštati 273 milijuna kuna, no Pančić je pronašao njegovu izjavu i zatražio ostavku.
Uzalud. “Kalmetina” je protomodel prema kojemu se poslije sve radilo, obrazac koji su oponašali, kaže ekonomist Dražen Rajković, koautor knjige o velikoj pljački Hrvatske. “Kad to vidite, sve vam je jasno.”
Pa dodaje: “Cvitan i Bajić navodno to istražuju već tri godine. Ako to padne, past će cijeli sustav…”
Kalmetin bivši vozač Danijel Miočić pritvoren je, a potom i osuđen zbog reketarenja Miće Valentića. Od cetingradskog poduzetnika pokušao je iznuditi 10 posto provizije za namještanje posla asfaltiranja cesta na području Cetingrada.
Bivši Kalmetin suradnik pitao se ovako:
“Tko odobrava odnosno odabire koja će tvrtka dobiti posao na natječaju koji raspiše Kalmetino ministarstvo? Vozač, mislim, ne. Teško da mu to kao šoferu može biti u opisu radnog mjesta. On je bio samo izvršitelj… Kako je moguće nekoga reketariti ako ti ne odlučuješ o tome tko će biti izabran na natječaju i tko će dobiti posao? Pa, ovo je jasno i djetetu u vrtiću…”
Većina HDZ-ovaca bježi od pitanja vezanih uz sudbinu Božidara Kalmete. Bilo koja pitanja u vezi Kalmete sve su ove godine u HDZ-u uglavnom ostala neodgovorena.
Izvor: express.hr