Izlazak Grčke iz eurozone bio bi katastrofa za hrvatski turizam


ŠTO bi se moglo dogoditi ukoliko Grčka izađe iz Eurozone, a moguće i Europske unije? Naime, Grčke banke su pred kolapsom nakon što je jučerašnji sastanak ministara financija eurozone prošao bez dogovora. Zbog ekonomske nesigurnosti i straha od uvođenja nove valute, Grci masovno povlače novac iz banaka. Pesimističan je i predsjednik Eurogrupe i nizozemski ministar financija Jeroen Dijsselbloem, koji je na pitanje može li zamisliti da Grčka napusti euro odgovorio: “Kako sada stvari stoje, idemo u tom smjeru.” No, što konkretno znači odlazak Grčke iz eurozone?

Povratak drahme

Mnogi ekonomisti najavljuju povratak drahme. No, Grčka će se brzo naći u problemima jer će nestati eura, a Grčka neće moći lako pozajmiti novac.

Naravno, u opasnosti će biti isplata socijalnih naknada i plaća u javnom sektoru. Grčka isplaćuje mirovine za 2,6 milijuna ljudi, a više od 600 tisuća ljudi je u državnoj službi.

Grčka blagajna je prazna, zbog čega su zemlji prijeko potrebne 7,2 milijarde eura koje su joj obećali vjerovnici a obustavljene su prije dva mjeseca.

Trka u banke

Povlačenje novca iz banaka već je poprimilo dramatični oblik. Početkom tjedna zabilježen je stampedo, a procjenjuje se da je oko 100 milijardi eura povučeno iz banaka od kraja 2009. i stanovnici ih drže ‘u čarapama’. Najavljuje se i kontrola kapitala odnosno Vlada bi mogla napraviti sve da Grci ne isprazne svoju štednju u eurima prije uvođenja nove valute.

Prema prognozama ekonomista Saxo Banke nakon napuštanja monetarne unije, Grčka bi mogla uvesti monetarnu devaluaciju između 50 i 70 posto te bi uslijedila teška recesija.

Jeftino ljetovanje

Ova posljedica svakako će imati veliki odraz na Hrvatsku. Naime, uvođenje drahme ili neke nove valute u Grčkoj dovelo bi osjetnog smanjenje cijena roba i usluga koje se plaćaju u stranim valutama. Primjerice Britanci i drugi narodi EU bi mogli pohrliti u Grčku jer će ondje njihova valuta biti izuzetno jaka. U tom slučaju Hrvatska i Bugarska neće više biti toliko popularno ljetno odredište turista kao do sada. Grčka će biti apsolutni hit, tvrdi britanski Channel 4 u svojoj prognozi.

Inflacija

Jeftini odmori i jeftini izvoz podrazumijeva i vrlo skupi uvoz. Konkretno cijena hrane i lijekova će porasti. Vlada će morati financirati potrošnju tiskanjem novca.

Politički nemiri

Britanci strahuju od političkih nemira, ukoliko sada vladajuća Syriza ne uspije izvesti svoj plan do kraja. Jeftini odmori i pune plaže i hoteli stranih gostiju zvuče dobro, no pitanje je kakve planove imaju neofašistička Zlatna zora i komunisti?

Urušavanje izvoza

Uvođenje nove valute značit će i krah izvoza. Grčke tvrtke koje prodaju u inozemstvu mogle bi imati koristi o jakih stranih valuta, no kako napraviti proizvod ukoliko on dijelom ovisi uvozu sirovina?

Val odlazaka

Odlazak Grčke mogao bi biti primjer i za druge države. Prije svega za Portugal, Španjolsku i Italiju. Hoće li se stvoriti domino efekt ili bi te vlade mogle ucjenjivati Bruxelles da će uraditi ono isto što i Grčka.

Izvor: Index.hr/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)